Останнє оновлення: 15:26 вівторок, 15 червня
Історія / Краєзнавство
Ви знаходитесь: Культура / Архітектура / Слабин – фортеця на Десні. Був колись
Слабин – фортеця на Десні. Був колись

Слабин – фортеця на Десні. Був колись

Сучасне село під назвою Слабин, що розташовувалося за 30 км на південь від Чернігова, відоме з 1527 року.

На початку ХVI століття це було село з 20 дворами. Вірогідно, в той час тут були відсутні укріплення. Однак ще з давньоруських часів на території поселення Слабин існувало городище, яке неодноразово обстежувалося археологами у ХХ ст.

Про це розповів 1 лютого у Слабині Олександр Бондар – науковий співробітник Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського.

Також слабинське городище неодноразово потрапляло на сторінки документів початку XVII ст.

Уже в 1624 р. слободу Слабин отримав від польського короля в приватне володіння боярин Б. Грязний. У документах 1620-х рр. Слабин названо «слободою», тобто натоді поселення також не мало укріплень, окрім старого городища.

Географічне положення Слабина на той час мало стратегічний характер, оскільки саме під Слабином знаходилась одна з двох переправ з лівого берега Десни на правий поблизу Чернігова. Тому контроль за цим перевозом був вкрай важливий, що і зумовило виникнення Слабинської фортеці.

Під час Смоленської війни наприкінці серпня на початку вересня 1633 р. Слабинська переправа була знищена московським військом, яке в цей час взяло в облогу Чернігів. Оскільки саме через цю переправу до Чернігова мало підійти підкріплення.

За даними 1638 р. Слабин уже названий «містечком» із 70 дворами. Після того, як Слабин став центром однойменної волості, тут і були зведені укріплення на місці фортифікацій давньоруського часу.

Слабинське городище складається з двох укріплених майданчиків: більшого, розмірами 200х90 м і меншого – 30х50 м. Від тераси городище відокремлював рів, завширшки 6–8 м. Вірогідно, що за часів, коли Слабин був сотенним містечком, окрім замку були відновлені й містечкові укріплення.

Також Слабин позначено на карті України Г. де Боплана 1646 (48) рр. разом із Черніговом і Перекопом.

Докладний опис залишків Слабинських укріплень залишив О. Шафонський:
«Лежит оно на правом берегу Десны, при большом заливе, из Десны вышедшем, на ровном месте. В нем главное владение колежскаго советника Селецкого, а за Польской державы было ловчего Новгородскаго Бориса Грязнаго. Находится в оном селе еще развалившийся земляной вал, в самом селе, в огородах еще видимой. Сверх сего все селение с трех сторон окружающего древняго вала, стоитеще на Десне, под самым селом, на высоком месте, небольшой замочек земляной, в котором церковь стоит. Сей замок, видно, от Польського прежняго владельца от Татарских набегов построен».

У середині ХVIІ ст. Слабин став сотенним містечком Чернігівського полку, його укріплення посилюються. Так, у 1666 р. під слабинською фортецею перебували татарські війська, які збиралися йти вглиб країни і на Московію, але дані про те, чи взяли татари Слабин у 1666 р. відсутні.

Вже з другої половини ХVIІ ст. укріплення Слабина, як і більшості невеликих сотенних містечок полку, поступово занепали і вже до кінця ХVIІ ст. припинили своє існування, оскільки надалі згадки про них відсутні.

В другій половині ХVIІІ ст. на їхньому місці зафіксовані лише поруйновані залишки.

Коментарі (2)

Mангазея | 2019-02-09 21:22

ЧПО
Чорні археологи працюють там активно((((( реальна археологія досить дорога, а держава урізала до мінімум фінансування наукових археологічних робіт. Археологія стала комерційною, виконують роботи портібні люди за гроші замовника перед будівництвом. Але та археологія далека від науки. Тому чекаємо свого часу. Все будет.

ЧПО | 2019-02-08 19:59

Місце колишньої фортеці це пагорб, де була раніше розташована лікарня, ще раніше комуна, а до 17 року там була панська економія. Там явно видно залишки великого рову,що відділяє цей пагорб від села. З трьох інших сторін -круті схили. Внизу схилу тече невеликий рівчачок, що колись був руслом десни. Теперішнє русло річки відійшло кілометрів на півтора. В дитячому віці два рази був пацієнтом тамтешньої лікарні і тоді вже здавалось дещо дивним це розташування як начебто древнньої фортеці. Тепер же все стає зрозумілим. Археологам треба там попрацювати. Буде багато цікавих знахідок.
закрити

Додати коментар:

SVOBODA LIVE! - YouTube
SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  На що витрачає кошти влада Києва, Житомира, Рівного, Сум і Чернігова

SVOBODA.FM