Останнє оновлення: 09:46 середа, 27 травня
наші подкасти / Вечеря на Свободі
Ви знаходитесь: Політика / Чернігів / Рак молочної залози – проблема всіх статей та віку
Рак молочної залози – проблема всіх статей та віку

Рак молочної залози – проблема всіх статей та віку

20 жовтня відзначається Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. Напередодні - 19 жовтня - в Чернігівському онкодиспансері День відкритих дверей.

Яка ситуація з захворюваністю на Чернігівщині, чому рак молодшає, чим допомогти собі, чому рак молочної залози - це і чоловіча проблема?

Говоритимемо про це із хірургом-мамологом Юлією Лук'янчук.

Ведучий програми – Андрій Ясний.

Почнемо зі статистики. Скільки наразі хворих в області?

В Україні сьогодні близько 165 тисяч пацієнток з раком молочної залози. На жаль, 40% жінок звертаються до лікаря надто пізно.

На Чернігівщині лише у поточному році виявлено 259 випадків захворювання, з яких більше 60 осіб були уже з 3-4 стадією. В обласному центрі на облік взяли 90 осіб, 22 жінки – у запущеній стадії. Як правило ми ставимо на облік та ведемо диспансерний нагляд. Щорічно за допомогою звертається близько двох тисяч осіб.

Як виглядає Чернігівщина всеукраїнському тлі?

На жаль, не втішна картинка загалом з онкозахворюваннями.  По області 395 випадків на 100 тисяч населення при загальному показнику по країні 319.  Можливо, це через екологію та особливості харчування, спосіб життя, високий показник бідності. Мало людей приділяють достатньо уваги власному здоров’ю.

Які показники в Європі?

Загалом у світі щорічно реєструється 1,5 мільйони жінок з раком молочної залози. Втім, у Європі жінки щорічно роблять скрінінгову мамографію, то рівень виявлення хвороби на ранньому терміні значно вищий.

На жаль, в Україні і в області є тенденція на збільшення рівня захворюваності, а також «молодшання» хвороби. Раніше це була проблема жінок віком 45-60 років (у постменопаузу чи перед менопаузою). То зараз ми маємо на обліку пацієнток від 23 років, які навіть не народжували.

Наскільки важлива рання діагностика?

Рак молочної залози – це візуальна форма пухлини. Тобто жінка частково сама може діагностувати у себе якісь відхилення і вчасно звернутися за допомогою. Рання виявлення хвороби вплине на обсяг медичного чи навіть хірургічного втручання. На ранньому етапі можна зробити оргонозберігаючу операцію, тобто видалити не повністю молочну залозу. Також провести дистанційний курс гамма-терапії щодо лімфовідтоку і убезпечити жінку від виникнення метастазів у лімфовузлах.

Залежно від статусу пухлини можна провести гормотерапію. Якщо пухлина запущена, то і можливості у медиків обмежені. Тоді завдання таке: зменшити пухлину в розмірі, довести до курабельного стану. Якщо ж жінка звертається з наявними метостазами (легені, черевна порожнина, кістки), тоді лише хіміотерапія. Такі пацієнтки неоперабельні.

Фактично все лікування залежить від стадії процесу. До чернігівського диспансеру 28% звертаються на запущеній стадії. Це не залежить від віку чи соціальної активності чи статусу.

Від чого залежить ризик захворіти на рак молочної залози?

Первинно (приклад Анжеліни Джолі), це мутація генів. 50% жінок, у яких йде ця мутація мають більший ризик захворіти. І таких випадків найбільше. Тобто ризики ростуть, якщо у родині по жіночій лінії були захворювання. Для жінок групи ризику обов’язково проходити мамографію з 39 років щорічно. І це не залежно від самопочуття.

До того ж, хвороба дуже залежить від гормонального фону. Тому у «червоній зоні» жінки, які ніколи не народжували (збільшується рівень естрогену). Також це жінки, що мали багато абортів; у яких клімакс почався пізніше 50 років; мали травму молочної залози.

Часто це жінки, які мають доброякісні пухлини або ті, які часто потрапляють під радіологічне випромінювання (ренгенологи, лаборанти), мають контакти з активними хімічними реактивами. Факторів дуже багато.

До того ж, не можна приймати гормональні ліки без призначення лікаря та без обстеження.

Тому простіше і спокійніше раніше обстежуватися.

До слова, смертність зумовлена здебільшого через невчасне виялення хвороби.

Офіційно визначені групи ризику: це родичі першої лінії жінок, що мають хворобу; з порушеним гормональним фоном та травмовані. Раніше рак молочної залози вважали хворобою монашок (не народжували, не мали активного статевого життя).

Які методи лікування пропонують в Чернігівському обласному онкодиспансері?

Знову ж таки це залежить від стадії хвороби. Основний метод – хіміотерапія та хірургічне втручання. Останнє – більш обнадійливо. Наприклад застосовуємо лампоктомію (видалення пухлини з частиною лімфовузлів). Якщо пухлина більше 2 см, доводиться повністю видаляти орган з подальшою променевою терапією (щоб уникнути виникнення метастазів). Обов’язково проводимо дослідження пухлини; гормонотерапію.

Як правило, вже на початковому етапі діагностики зрозумілий об’єм роботи. Важливий післяопераційний період, коли вже проведене дослідження пухлини і зрозуміло до чого організм жінки чутливий.

До слова, наш заклад один з небагатьох, де є практика з встановлення імплантів (на жаль, їх потрібно купувати власним коштом). Маємо хороший рівень пластичної хірургії.

Рак молочної залози й чоловіча проблема?

Як правило, хірурги направляють і чоловіків на діагностику з діагнозом «гінекомастія». Цю проблему зазвичай мають чоловіки, що страждають на аденому простати. Вони мають порушений гормональний фон, рівень естрогенів підвищується. З моєї практики, чоловіки серйозніше до цього ставляться.

Кілька слів про самообстеження

Це важлива складова діагностики. ТІльки варто це робити в правильні дні, тобто по завершенню «місяних»., через 5-7 днів, коли менший набряк. Як тільки жінка відчує якесь нове утворення чи дискомфорт, треба йти до лікаря.

З 2005 року в онкодиспансерах проводяться дні «відкритих дверей», який передбачає огляд лікаря і мамографію за необхідності. Зазвичай приходить чимало пацієнток. Втім, справді хворі чомусь соромляться.

У Чернігівському онкодиспансері чекаємо з 9.00 до 15.00 19 жовтня на огляд мамологів. Прийом вестимуть 3-4 лікарі.

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM

SVOBODA.FM - LIVE!
Фотоновини

  Вина із кульбабок не буде!

SVOBODA.FM

RedTram
Загрузка...
Північний вектор