Останнє оновлення: 18:37 п'ятниця, 3 липня
наші подкасти / Вечеря на Свободі
Ви знаходитесь: Політика / Регіон / Учитель – професія вічна. Що вона вимагає сьогодні?
Учитель – професія вічна. Що вона вимагає сьогодні?

Учитель – професія вічна. Що вона вимагає сьогодні?

Учительська праця оспівана у поезії. Наскільки відповідає високий пієтет реаліям сучасності та чи зберегла українська освіта традиційні авторитет і високий клас, говоритимемо сьогодні у «Вечері на Свободі».

У студії журналістка Олена Головатенко.

Гості - директор Методичного Центру управління освіти Чернігівської міської ради Яніна Тимошенко та її заступниця Оксана Міронова.

У першу неділю жовтня в Україні традиційно відзначається День учителя. Пані Яніно, на вашу думку, чи популярна сьогодні професія вчителя у сучасної молоді?

Професія вчителя вічна. Вона буде популярною завжди. Поки я готувалася до ефіру, на думку спало таке: заплющіть очі і подумайте – «вчитель». І на устах з’явиться посмішка. І це буде не лише у вчителів, а й будь-кого. Тому що всі ми навчалися. Всі ми пройшли через школу і часто сприймали вчителів не як сторонніх людей, а навіть як родичів. У кожного це викличе приємні спогади з дитинства.

Професія вчителя завжди буде цікава, корисна і найважливіша з усіх інших.

Методичний центр, роботу якого ви презентуєте в ефірі, здійснює методичний супровід системи шкільної освіти на місцях, допомагає педагогам ефективно використовувати професійні технології.

Що мають змінити у своїй свідомості і практичних підходах вчителі, аби відповідати вимогам Нової української школи? І як підтримуєте ви, методисти, своїх колег в цьому?

Мабуть, кожен вчитель замислювався над цим питанням. Як на мене, перше  вчитель має бути професіоналом. Це має бути грамотний, кваліфікований працівник. Звичні методи навчання уже непопулярні. Варто відійти від стандартного відсиджування і відчитування уроків. Потрібно йти з молоддю та часом в ногу. Слідкувати за новими технологіями та впроваджувати їх у щоденну практику.

Важливо навчити дітей співпрацювати один з одним, працювати в команді. Робота в команді є важливою, оскільки багато гарних високооплачуваних професій вимагає сьогодні саме роботи в команді. Тому це є важливою компетенцією як учнів, так і педагогів.

До уроків вчитель має підбирати інформацію критично і вчити цьому учнів. Необхідно використовувати інформаційно-комунікаційні технології на уроках, оскільки діти зараз живуть цим. Вони всі у сучасному цифровому світі.

 

Яку підтримку надає Методичний центр, щоб перехід до нових стандартів освіти був менш болісним?

Для швидкого переналаштування вчителів Центр проводить чимало заходів. Це дає змогу навчатися, не виїжджаючи до великих міст (Київ, Харків). Вчителі змогли бути не тільки учасниками, а й співзасновниками цих заходів.

 
Чи готові самі вчителі змінюватися?

Звісно, завжди є люди, які легко сприймають зміни і ті, кому це важче, тому вони або осторонь, або ж обережніше до цього ставляться. Проте, ми намагаємося спонукати до змін, до осмислених змін. Вже звичні заходи проводяться не просто за регламентом, а з певними особливостями: було чимало гостей, які ділилися досвідом, натхненням, досягненнями. Олег Слушний, вчитель інформатики та математики з Вінниці спілкувався з класними керівниками і вони були у захваті. Іван Іванов, Ольга Богданова, Валентина Бевз, Дарина Васильєва, які є авторами підручників, із задоволенням приїхали до Чернігова і надихали педагогів на кращий початок освітнього процесу.

 

Всеукраїнський конкурс «Вчитель року» - традиційний і престижний професійний турнір. Як відзначилися на цьогорічному конкурсі чернігівські вчителі?

Щороку маємо хороші результати на цьому конкурсі. Цьогоріч значний здобуток в номінації «Німецька мова». Олена Миколаївна Костишина, вчителька ліцею №22 стала четвертою на всеукраїнському рівні.

На обласному рівні теж є високі результати, цікаві формати. Кожна номінація має свою «фішку»: проект, картка, особливий план-конспект тощо і це все у стислі терміни. Це дозволяє відкрити вчителя як новатора. Те, як він за кілька хвилин з нічого може створити щось цікаве і презентувати себе.

 

Чи є рейтинги успішності, оцінювання якості наданих знань у школі?

Це участь в олімпіадах та конкурсах, в тому числі міжнародних. Щороку діти з усіх шкіл міста кожен у своєму напрямку показують хороші результати з усіх шкільних предметів.

 

 Чи охоче діти в цьому беруть участь?

Ми намагаємося це так презентувати, щоб діти самі зацікавилися. Зараз міська влада приділяє чимало уваги обдарованим дітям. І діти це відчувають і прагнуть бути лідерами. Адже це і авторитет серед однолітків і фінансова підтримка. За кошт міського управління освіти ми маємо змогу відправляти дітей на конкурси за різними напрямками.

 

Чи спостерігаєте ви, як у подальшому складається доля обдарованих учнів? І яким чином можливо заохотити дітей до розкриття власного потенціалу, чи підтримує їх місцева влада?

Позитивним і ефективним моментом єстипендія для обдарованих учнів, яку запровадила міська рада. Можливо хтось скаже, що це мала сума, але для дітей це суттєво і значимо. Цьогоріч 28 учнів отримують стипендію у розмірі 500 грн (щомісячно з травня по грудень 2018 року), 14 учнів мають по 300 грн щомісячно, такою ж сумою відзначено четверо спортсменів.

Історія на підтвердження сказаному. Нещодавно діти були на змаганнях. Команда, у якій була дівчинка, що отримує стипендію, була знята з випробування. Дитина розплакалася, бо зрозуміла, що є загроза стипендії. «Це ж так класно, мати своє і не залежати від батьків. Я буду ще більше тренуватися, щоб надолужити», - дивує, але – факт.

 
Як не допустити професійного вигорання?

Це питання дуже індивідуальне. Кожна людина шукає сама для себе натхнення, що і приносить додаткові сили. Звісно професія вчителя вимагає багато зусиль. Методичний центр проводить сучасні тренінги. Часто у нас буває фіналіст Global Teacher Prize Ukraine – 2018 Юрій Гайдученко, запрошуємо представників приватних шкіл. Після такого спілкування, розумієш, що ще стільки всього попереду, скільки всього треба навчитися. Розумієш, що вигорати ніколи. Коли ти постійно в цікавому, не замислюєшся про втому.

А головне, коли задоволені діти – вчитель теж втішений.

 
Спілка Освіторія привезла до України світовий конкурс видатних вчителівGlobalTeacherPrizeUkraine. У чому особливість конкурсу?

Призовий фонд суттєвий: минуло річ 100 тисяч грн., цьогоріч - 250 тисяч. Премії два роки. Першопрохідцем з Чернігова була Оксана Коваленко, вчителька спеціалізованої школи №2, яка увійшла до топ-20. Цьогоріч 24 квітня керуюча проектами громадської спілки «Освіторія» Анна Сидорук презентувала конкурс для чернігівських вчителів, позиціонуючи його, як щось протилежне до звичного «Вчитель року». Основна відмінність – достатньо написати цікаве нестандартне ессе про себе та своїх учнів і не проходити 7 кіл випробувань.

У цьому році у топ-50 вчителів України - Наталія Горнюк, заступник директора гімназії №31.

Цікаво,що номінувати вчителя можуть і вдячні батьки, й учні.

 

Найстрашніше, коли робота вчителя перетворюється на рутину. Як не пустити її в професію? Який креатив ви пропонуєте педагогам?

Хороший відпочинок, під час якого можна відключитися від всього, не відповідати на дзвінки, не перевіряти зошити, які частенько несуть додому. Дивитися гарні фільми. Методичний центр нещодавно влаштовував вчительський квест та спортивні змагання. До слова, у спортивних змаганнях брали участь усі ті, хто мав бажання, не лише вчителі фізкультури. Корисно розвантажуватися емоційно, змінювати звичний вид діяльності.

Люди коли фінішували, в усіх горіли очі. З 12 команд в переможцях, звичайно, лише три, але ті, хто трохи недотягнув, засмутилися, наче діти. Прагнення бути кращими, йти вперед передається від вчителя учням. Тому воно має бути завжди.

 

Вчорашні студенти педагогічного, сьогоднішні молоді вчителі, свідомо та охоче йдуть до школи?

Це професія за покликом серця. Не кожен може навчитися бути вчителем. Не можна навчитися бути вчителем, якщо цього не відчуваєш. Фанати своєї справи були і завжди будуть. Молодь часто гнучкіша до змін. Про популярність професії свідчить чисельність охочих на вакантне місце, інколи до десятка бажаючих.

***

Напередодні Дня вчителя, окрім здоров’я та злагоди в родинах, хочеться побажати завзяття, креативу і натхнення щодня кожному працівнику освіти.

закрити

Додати коментар:

SVOBODA LIVE! - YouTube
SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM

SVOBODA.FM - LIVE!
Фотоновини

  Планета «МедіаЧе» у Всесвіті

SVOBODA.FM

RedTram
Загрузка...
Північний вектор