Останнє оновлення: 08:14 вівторок, 18 червня
наші подкасти / Вечеря на Свободі
Ви знаходитесь: Політика / Чернігів / Дитина не говорить. Коли час йти до лікаря?
Дитина не говорить. Коли час йти до лікаря?

Дитина не говорить. Коли час йти до лікаря?

Чернігівський центр розвитку мовлення «Відкритий Світ» - це приклад ефективної комплексної діагностики і корекції різноманітних порушень мовлення, поведінки та сенсорної інтеграції дітей.

Тут в єдиній команді працюють логопеди, дефектологи психологи, нейропсихолог, реабілітолог та сенсорний педагог. Ці фахівці здатні творити дива. Наприклад, запустити мовлення у найвпертіших «мовчунів» чи підібрати ключика до «складної» дитини.

А родзинками «Відкритого Світу» є всесвітньо відомі педагогічні методики - TOMATIS, Soundsory, Forbrain, Floortime, які до цього в Чернігові не застосовувалися.

У «Вечері на Свободі» - координатор Центру «Відкритий Світ», логопед, спеціаліст І рівня програми TOMATIS Олена Підмогильна.

Дитина не розмовляє. З якого віку це проблема?

- У словниковому запасі однорічної дитини за приблизними підрахунками науковців має бути 8-9 слів. Сюди зараховують «дай», «баба», «на» тощо. Тобто прості, але осмисленні слова. Дитина має проявляти інтерес до спілкування. Реагувати на рідних чи оточення.

У дворічному віці – від 50 до 70 слів. Речення ще можуть не формуватися.

З двох до трьох років іде сенситивний період розвитку мовлення: швидко, простими реченнями. У три роки дитина ідентифікує усі предмети. Про вимову звуків говорити поки зарано: допустимі заміни, пропускання звуків, можливі граматично неправильно побудовані конструкції.

Якщо в один рік дитина повністю замкнена і не реагує на оточення – час звернутися до фахівця. Мама це має помітити. Варто поспостерігати за адекватністю поведінки: чи реагує на зауваження, чи ловить поглядом маму, чи грається і як з іграшками.

Добре, якщо розуміє, що ляльку треба покласти спати, а машинка возить цеглу. Небезпечний дзвіночок – просте монотонне ляпання будь-яким предметом, використання іграшки не за призначенням.

Якщо у два роки дитина не говорить жодного слова, але спілкується жестами, є місце затримки мовленнєвого розвитку.

Часто дорослі вважають «зачекай, він сам розговориться». Треба розуміти, якщо у два роки нема жодного слова, чекати не варто.

Загалом поняття «розговориться» досить відносне. Якщо маму щось непокоїть, варто йти до спеціаліста за консультацією.

Насторожувати має й факт, якщо трирічна дитина значно спотворює слова (переставляє звуки), не може поєднати в словосполучення. У 4 роки – значне порушення звуків (10-12 звуків). У 5 років – лексико-граматичні помилки (у відмінках, роді, числі).

Що таке TOMATIS-терапія? І як працює Центр розвитку мовлення?

- TOMATIS – методика, яка дозволяє корегувати мовлення та поведінку дітей з особливими освітніми потребами.

Загалом цій терапії близько 50 років. Як це відбувається? Дитина слухає музику різних композиторів, але вона оброблена за методом TOMATIS. Тобто йде чергування високих і низьких частот та періодична затримка. У плей-листі оброблені класичні композиції: Бах, Моцарт, григоріанські співи. На щодень розробляється окрема програма. Тривалість курсу 13 днів. Використовуються і спеціальні навушники.

Ця технологія застосовується у Центрі розвитку мовлення, що знаходиться на Пирогова, 15 (м.Чернігів).

Центр функціонує як громадська організація, ініційована батьками. Кількість працюючих постійно змінюється, адже робота волонтерська. Постійно заняття проводять логопеди, дефектологи, сенсорні педагоги. Адже дітки потребують не лише розвитку мовлення, а й корекції психологічних процесів.

У Центрі можна пройти й діагностику. Атмосфера більш невимушена, ніж в лікарні. Це стимулює до відкритого діалогу батьків і кращого контакту з дітьми.

На жаль, хвороби прогресують. Яка ситуація наразі?

- Якщо три роки тому ми говорили про 10-12%, то зараз уже до 30% дітей дошкільного віку мають певні відхилення.

Причин відхилень психо-фізичного розвитку безліч. Тенденція до збільшення через екологію, харчування батьків. Дорослі забули про здорове харчування. Скрізь є якісь домішки. Значний відсоток належить наслідкам травм при пологах. Своєму лікарю варто довіряти і бути активним учасником при пологах. Треба вміти чути лікаря під час цього процесу.

На жаль, до Центру звертаються і діти, які мають в анамнезі і важкі пологи, й інші чинники.

 Складна ситуація в районах. Спеціалістів там бракує. Відтак малечу суттєво не контролюють на предмет розвитку мовлення до 5, а то й 6 років. Втім, і там за виникнення підозр можна звернутися до лікарів у психо-неврологічних відділеннях, до дефектологів.

Головне - не відкладати. Година діагностики забезпечить батькам спокій, а дітей убезпечить від розвитку вад.

закрити

Додати коментар:

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM


Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

Реклама на сайті SVOBODA.FM


SVOBODA.FM - LIVE!
Фотоновини

  Ремонт доріг, вуличне освітлення і соціальне таксі - перші результати діяльності Носівської ОТГ

Ксенія КАЙДАЛОВА, Ельнара ЗУЛЬФІГАРОВА

RedTram
Загрузка...
Північний вектор