Останнє оновлення: 15:20 п'ятниця, 16 квітня
Глобалізація / Земельні ресурси
Ви знаходитесь: Економіка / Україна / У Новий рік без молока від корови
У Новий рік без молока від корови

У Новий рік без молока від корови

7 година ранку. На столичному Лук’янівському ринку літня жінка витягає з торбин дві пластикові пляшки з молоком і ставить на прилавок поряд з гірками картоплі і цибулі.

- Скільки коштує ваше молоко? – запитую в неї.

- 5 гривень за літр.

- А звідки воно?

- З Переяслава-Хмельницького. По четвергах приїжджаю до Києва. Раніше тримали три корови, а потім чоловік захворів, тепер одна лишилася.

- А ви чули, що з 1 січня за законом буде заборонений продаж молока на ринках?

- Ні ,не чула. Це, мабуть, тому, щоб у магазинах їхніх всі купували. Село загинається, роботи нема, а вони... Ну Бог їм суддя..., - зітхає жінка і, поправляючи хустинку, починає далі витягати зі своїх торбин картоплю.

За законом з промовистою назвою “Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини”, прийнятому ще у 2005 році, з 1 січня 2010 року в Україні “забороняється реалізація та обіг необробленого молока та сиру домашнього виробництва, а також туш або частин туш парнокопитних та інших копитних подвірного забою на агропродовольчих ринках”.

"За" проголосували 250 народних депутатів. Переглянути результати поіменного голосування можна за посиланням: Поіменне голосування про проект Закону про внесення змін до Закону України "Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини".

Туші курей і гусок, кроликів і рибу, мед, домашні яйця, городину продавати можна, але за умови проходження ветеринарно-санітарної експертизи товару у державній лабораторії. Тож з нового року з ринкових прилавків зникне молоко з-під корови і домашній сир, а бабусі змушені будуть віддавати десяток яєць чи кілограм яблук у лабораторію для досліджень.

- Базарне молоко брудне за мікрофлорою. Його не можна продавати. Щоб воно було чисте, треба потихеньку переходити на машинодоїння, - вважає гендиректор Центру аграрних реформ Любов Молдаван. - Пообіцяли кооперативам державну підтримку молоковозами і доїльними апаратами. Чи це під виборну кампанію чи серйозно - ми вже побачимо. Треба створити кооперативи, не повинно продаватися м’ясо і молоко на тротуарах без санітарного нагляду. В ЄС постанова 1997 року зобов’язує всіх фермерів об’єднатися в кооперативи з тим, щоб здавати партію молока 100 тисяч літрів на рік. Якщо менше – тебе на ринок не пускають. Повинно село чи два об’єднатися в кооператив, відгодовувати худобу за однією технологією і здавати продукцію.

Кооператив – справа, звичайно, гарна, але для фермерів, людей, для яких збут домашнього м’яса і молока – основний вид діяльності і заробіток. Навіщо той кооператив бабусі, яка не від гарного життя двічі на тиждень пнеться до міста з трьома літрами молока, мішечком сиру і городиною?

Експерти запевняють, що прийняття закону обумовлене міжнародними зобов’язаннями, зокрема через вступ до Світової організації торгівлі.

- Це була рекомендація СОТ: вимоги до вітчизняних продукції не повинні бути слабші, ніж вимоги до імпортної продукції, - розповідає керівник групи експертів Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Володимир Лапа. - Якщо імпортна продукція підлягає ветеринарному контролю, то і вітчизняна продукція повинна підлягати ветеринарному контролю. Логіка спричинена бажанням забезпечити транспарентні умови торгівлі на ринках аграрної та інших видів продукції. Питання полягає в іншому. Був передбачений певний перехідний період і планувалося, що відповідні виробники за цей час будуть адаптовані до цих норм, будуть вдосконалені технології виробництва, введені якісь елементи контролю і т.д. На жаль, цього не відбулося. І та норма, яка була імплементована законодавством, не зовсім відповідає реаліям виробництва. Проконтролювати у кожної бабці молоко, якщо вона продає 3 чи 6 літрів – це просто нереально. В ЄС заборонено приймати на продовольчу переробку і, відповідно, забороняється реалізація молока, де використовується ручне доїння. Якщо ми не будемо слідувати сучасним тенденціям, ми будемо втрачати ринок за ринком. Ми завжди починаємо з кінця, а не створюємо відповідні умови. Рубанули – заборонили. Але враховуючи політичний момент в країні і бажання багатьох політиків сподобатися електорату, існує велика ймовірність, що ця заборона буде відтермінована в дії.

У своїх прогнозах щодо відтермінування заборони Лапа, певно, не помиляється. Нещодавно лідер ПР Віктор Янукович, перебуваючи на Полтавщині, заявив, що введення в дію закону - це “злочин влади відносно, насамперед, селян, для яких це єдина можливість отримати доходи і виживати”.

У відповідь бютівець Микола Томенко нагадав, що прийняття закону відбулося за участі регіоналів, і зауважив, що на сьогодні існує декілька законопроектів про перенесення на 5 років терміну вступу в дію цієї норми.

Депутати від УНП також пропонують відтермінувати до 2012 року заборону на реалізацію на ринках необробленого молока, сиру та м’яса. Наслідками цього нововведення, на їх думку будуть: „тінізація” торгівлі домашнім молоком, сиром та м’ясом туш копитних подвірного забою, скорочення доходів мешканців сіл, скорочення пропозиції м’яса, молока і сиру на ринках, що може породити дефіцит високоякісного м’яса і, врешті, вітчизняне збиране молоко і м‘ясо замінять імпортні товари, що дуже сильно вдарить по наших виробниках.

Але і імпортна продукція може “грішити” надлишком консервантів чи небезпечних речовин. Днями в Україні заборонили імпорт м’яса з ряду європейських компаній через виявлених в ньому небезпечних для здоров’я людини інфекцій, в тому числі і бактерій групи кишкової палички.

Найцікавіше, що закон про заборону продажу домашнього молока і м’яса і посилення санітарно-ветеринарного контролю харчової продукції на ринках суперечить колишнім заявам і дорученням прем’єр-міністра. Навесні Юлія Тимошенко наголошувала на необхідності створення оптових сільськогосподарських ринків у містах, на яких с/г виробники зможуть самі реалізовувати свою продукцію. Причому, на цих ринках повинен бути відсутній ветеринарно-санітарний контроль.

- Ніяких ветеринарів і санітарів там не повинно бути. Треба прибрати цю чиновницьку зграю, тоді селяни продають свою продукцію уздовж автотраси, і її зупиняються і купують багаті автовласники, бо вони не цікавляться, чи є санітарне або ветеринарне свідоцтво на цю продукцію, - сказала вона. Обов`язковою умовою для допуску на такий ринок прем’єр назвала членство в кооперативах.

Завжди існуватимуть прихильники і противники продуктів “з базару”. Приміром, я ніколи не проміняю пляшку молока з-під корови на магазинне. Мій знайомий Олексій має цілком протилежну думку.

- Я купую виключно в магазині. Це конвеєр і отруїти багато людей більш небезпечно, ніж отруїти одного-двох. Тому я вірю, що молоко з молокозаводу проходить хоч якусь обробку, можливо, там не така антисанітарія, - аргументує свою позиці Олексій. - Ринок – це лотерея. Я колись бачив, як чоловік плюнув на кришку, якою закручував пляшку з молоком, щоб стерти з неї пилюку....

- Базарне молоко краще в багатьох відношеннях. Там не додається пальмова олія, рослинні жири, маргарин, як зараз існує практично в усіх технологіях при виробництві молока, - розповідає доцент кафедри біохімії та екології харчових виробництв Національного університету харчових технологій, кандидат біологічних наук Олексій Ситник. – Інша справа – які виробники дотримуються відповідних стандартів вмісту таких речовин в продуктах. Дуже часто ми маємо не молоко, а соєве молоко, синтетичне молоко, яке за спеціальною технологією отримують з маргарину. Але про це не кажуть, бо немає такого маркування. В Америці це обов’язково вказується на етикетках. У цьому плані молоко з базару краще. Але там треба знати, що бабуся не додає соду, щоб воно довше стояло, не доливає води і що в неї в молоці нема туберкульозу. Те що, воно натуральне – це факт, але його ніхто не контролює.

Сьогодні магазинне молоко зберігається більше тижня і не псується. Враховуючи, що поголів’я корів в Україні зменшується, а пропозиції від молочних виробників стають все більш різноманітними, виникає логічне питання – де береться стільки молочної сировини?

У будь-якому разі, кожна людина робить свій власний вибір: чи то купувати “перевірене-одобрене” у магазині чи базарне, з під-корови, але без жодної гарантії якості. Те саме стосується м’яса, городини і інших продуктів. Українців цього права вибору вирішили позбавити.

Коментарі (11)

селянин | 2009-10-05 19:34

Беру на себе зобовязання поставити протягом року 2,5 тони молока від своєї корови, щоби його ввели ректально по 10 літрів кожному депутату, що проголосували за такий закон

Константин | 2009-10-05 16:30

Смысл в законе есть только в том случае, если минимальная цена, по которой будет пкупаться молоко у первоисточника-жителя сельской местности будет установлена в адекватной рамке. Так же, ограничена максимальная цена или наценка заводов-производитлей и препринимателей.
То-есть, сейчас молоко на рынке стоит 5 грн. за литр - закупка у селня 4.50-4.80 - после завода 5 -5.0 - на прилавках - у предпринемателя -6 грн. за литр.
Только таким образом нужно делать вещи, если думаешь головой, а не местом, на котором сидишь. Можно так-же, ввести коррекцию этих показателей в зависимоти от инфляции, прожиточного минимума и так далее.

Александр | 2009-10-05 14:54

Вопрос ведь втом, а разрешит ли ВТО продлить мараторий на закон. Ведь большинство их них производителей с/х продукции уже наверно потерают руки от того какая ниша рынка освободиться для них в Украине.

иван | 2009-10-05 14:20

А исполнение этого закона будет таким же дурацким, как и сам закон. Не будут его исполнять -- вот и все! Какой нибудь очередной "спаситель отечества", перед выборами поумничает "про народ", поблокирует трибуну, ну там подерется в президиуме -- животами потолкается, какая-нибудь тигипка выдаст что-нибудь подобное "ахтунг! село под угрозой!" ну или еще как. Потом правительство сделает вид, что надо срочно всех "спасать", потому, как "все пропало", бастренько все это поотменяет и перейдет к активной фазе PR с последующим награждением себя любимого. Хотя альтернатива есть всегда. И кто сказал, что в данном случае это не вилы?
 PS. "Анализировать" надо не 250 умников, что за этот закон голосовали. Как минимум на две сотни больше! Они там все такие!

Oper | 2009-10-05 12:51

Дід Степан
Для активного використання земельні ресурси України потрібно очистити від етнічного матеріалу.

Александр | 2009-10-05 12:45

Держите
  http://gska2.rada.gov.ua/pls/radac_gs09/g_frack_list_arh?ident=1756804&n_skl=4&krit=66

Дід Степан | 2009-10-05 12:41

Нема слів для коментарів, Доходимо до краю, знищуючи село. Це навіть коментувати не хочеться. Не буде в Україні скоро власної сільськогосподарської продукції. Небуде села. Краще б у нас небуло "наших політиків" ЯКА ГАНЬБА!!!

Редактор новин | 2009-10-05 12:24

Александр
Краще посилання на сторінку на gov.ua , якщо можна :)

Александр | 2009-10-05 12:11

А почему бы не опубликовать поименный список депутатов героев Украины которые голосовали за этот закон. Страна должна знать героев в лицо. У меня этот список есть взят с ВР. Могу переслать.

Гость | 2009-10-05 10:35

В магазинах -это не молоко. Не портится неделю в открытом пакете, а потом не скисает, а становится горьким, зеленоватым и тягучим, ни из какого магазинного молока нельзя сделать простоквашу! А закон такой приведет сначала к тому, что творог и молоко будут продаваться у заборов вдоль трасс, а кто в глубинке живет, те просто выбъют коров, ибо нет смысла ради только бля себя держать животное.

рыбак | 2009-10-05 10:19

Были колхоы -уничтожилы, давай кооперативи а какая разница какое название ,суть одна. Плани дебильные, если в селе 15 коров и село от села 5 км. ростояние то доильный апарат ставить между селами или кто будет ганять коров на ростояние 10 км. утром и вечером чтоби подоить корову. Или поросенка на бойню доставить. В народе говорят:БРЕД СИРОЇ КОБИЛИ.
закрити

Додати коментар:

SVOBODA LIVE! - YouTube
SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  Гурт МАХА розширює горизонти англомовним треком та відео «Paradise»

SVOBODA.FM