Останнє оновлення: 15:34 вівторок, 12 листопада
Історія в особах
Ви знаходитесь: Культура / Література / І на Колимі пам’ятають Стуса

І на Колимі пам’ятають Стуса

Василь Стус «Довіку не буде з мене раба, душа поневолить полони»

З 24 січня в Чернігівській універсальній науковій бібліотеці імені Короленка діє книжково-літературна виставка «Верни до мене, пам’яте моя».

Вона присвячена 70-річчю від народження відомого українського поета Василя Стуса.

Людина трагічної долі,  Стус належав до покоління «шестидесятників», національно-свідомої молодої інтелігенції, що відверто протиставила себе тоталітарному радянському режимові.

«Перм-36»

Творча діяльність Василя Стуса не була пов’язана з Чернігівщиною, - він народився на Вінниччині, навчався і працював у Донецьку, жив у Києві. Але Стус – справжній син України і пам’ятати про його життя, творчість і трагічну смерть в  таборі для політв’язнів «Перм-36» має кожен свідомий українець.

«Хто проти тиранії, встаньте!» - цей заклик Василя Стуса почули не тільки ті, кому від адресувався, його почули й ті, на боротьбу з ким закликав поет. За тоталітарного режиму цього не вибачали нікому. В’язниця у Мордовії, заслання і робота на золотодобувній копальні в Магаданській області, новий арешт і 10-річний строк, сумнозвісний «пермський трикутник».

Василь Стус відбув лише половину строку. Більше не зміг. Не захотів. Не витримав. Поховали його на табірному цвинтарі в могилі №9. Ні прізвища, ні імені. І тільки через чотири роки прах Стуса, а також Юрія Литвина та Олекси Тихого було перевезено на Байкове кладовище в Києві і віддано рідній землі.

На копальні в Колимі

У вересні 2006 року довелося побувати на золотодобувній копальні імені Матросова на Колимі, де з 1977 по 1979 рік у шахті на глибині 100 метрів видобував «стратегічний» метал Василь Стус. І знайти людей, які працювали разом з ним.  І пройти стежками, якими він ходив. І побачити колимські краєвиди, які бачив він…

Василь Стус повертається. У своїх віршах, у книгах, у людській пам’яті. А пам’ять і є тим кращим показником, що засвідчує вартість людини в цьому непростому світі.

… і в Чернігові

На виставці  «Верни до мене, пам’яте моя» представлені книги – поезії Василя Стуса, а також видання його соратників і друзів – Юрія Бедрика, Євгена Сверстюка, Миколи Жулинського – зі спогадами про Стуса, про його громадянський подвиг. Є на виставці і книга Дмитра Стуса – сина поета, під назвою «Василь Стус: життя як творчість», за яку минулого року автор отримав Державну премію імені Тараса Шевченка.

Виставка, присвячена 70-річчю від народження Василя Стуса, триватиме до 31 січня.

Коментарі (2)

ykrajnec | 2009-01-23 23:30

poku bjetsja moje serce - bydy chastunkoy velukoj i slavnoj ykrajnu!!!
poku bydy zhuvuj - byde zhutu v meni pamjat pro velukux gerojv ykrajnu( i stysa i xmelnuckogo i petlyru i gerojv kryt), nezvazhay4u sho ja zaraz daleko ale ridna zemlja zhuve v meni!!!

abc | 2008-01-28 21:07

Вони життя віддавали за нашу свободу і краще майбутнє.

Душу стискає туга, а розум запитання - чи не зводимо ми нанівець їхні зусилля? Від нас же не вимагають йти на смерть, просто трішечки захистити своє...
закрити

Додати коментар:

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

Реклама на сайті SVOBODA.FM

SVOBODA.FM - LIVE!
Фотоновини

  «Буревісник» вдома двічі програв «Житичам»

SVOBODA.FM

RedTram
Загрузка...
Північний вектор