Останнє оновлення: 16:32 понеділок, 10 червня
Ювілей
Ви знаходитесь: Культура / Архітектура / До 100-річчя Марка Бернеса

До 100-річчя Марка Бернеса

На Чернігівщині продовжується низка заходів на відзначення 100-річчя від дня народження видатного радянського кіноактора, талановитого співака, Народного артиста Росії Марка Наумовича Неймана (Бернса).

6 жовтня у Ніжині, на будинку, де народився Марк Бернес, відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки. Саме в цьому будинку, по колишній вулиці Мілліонній, нині Овдіївській, 70 він прожив свої перші 5 років. У церемонії відкриття меморіальної дошки взяли участь заступник голови обласної державної адміністрації Віктор Тканко, ніжинський міський голова Михайло Приходько, представники громадськості, студенти, учнівська молодь. Звертаючись до присутніх, Віктор Тканко, зокрема, сказав: «Марк Бернес у 30-60-ті роки XX століття створив у кіно та на естраді образ простого трудівника, розумного, впевненого у собі, ініціативного, винахідливого та наполегливого, життєрадісного, відкритого світу і людям. Таким Бернес був сам. Цими рисами актор завойовував чисельних прихильників як на Батьківщині, та і далеко за її межами.

У роки Великої Вітчизняної війни він сам став для мільйонів людей частиною життя, горя та надії.

Сьогодні на культурній карті Чернігівщини з’являється ще одна меморіальне дошка, що символізує увагу влади до розвитку української культури. Цією подією ми не тільки вшановуємо видатного митця, але й виховуємо у молодого покоління почуття патріотизму, плекаємо любов до культурного надбання минулого. Як зазначив Президент України Віктор Федорович Янукович на засіданні Громадської гуманітарної ради: «… Україна має безцінну культурну спадщину, що становить невід’ємну частину пам’яті та історії українського народу, яку необхідно зберегти і передати майбутнім поколінням».

Віддаючи данину пам’яті великому земляку присутні поклали до меморіальної дошки квіти. Потім звучали пісні Марка Бернса. «Темную ночь» учасники дійства почули у виконанні студента Ніжинського училища культури і мистецтв ім. Марії Заньковецької Богдана Козоріза. Схвилювали глядачів також хореографічна композиція на пісню «Журавлі» та мелодія пісні «Я люблю тебя, жизнь» (на музику Є.Колмановського) у виконанні духового оркестру.

Минають роки, сторіччя, відходять у небуття покоління людей, але великі мистецькі надбання надовго переживають своїх творців, по-новому розмовляють з кожним наступним століттям. Творчість Марка Наумовича Бернеса не підвладна часу, і як сказав відомий поет Євгеній Євтушенко

«Вновь, пластинка, кружись,
Настоящее прошлым наполни.
Он любил тебя, жизнь,
Ты люби его тоже, и помни».

Символічно, що життя у родовому будинку М.Бернеса продовжується. Віктор Тканко і Михайло Приходько привітали сучасну мешканку будинку М.Бернеса Людмилу Бранець, якій 6 жовтня донька народила внучку.

Довідково: Свою працю в кіно Марк Бернес розпочав наприкінці 30-х років минулого століття. Такі фільми як: «Людина з рушницею», «Винищувачі», «Два бійці» стали етапними в творчості кіноактора.

55 ролей в кіно зіграв за своє життя Марк Наумович, отримавши звання лауреата Державної Премії СРСР. Але всенародну любов він здобув як виконавець естрадної пісні. Він співав не голосом, він співав серцем. Люди, які близько знали Марка Наумовича, відзначали, що він ніколи не говорив: «Я заспіваю», він говорив: «Я розкажу вам пісню». І робив це справді геніально і водночас надзвичайно просто, душевно, переконливо, ніби звертаючись до кожного з нас. Пісня «Тёмная ночь» вперше зазвучала у фільмі «Два бійці», в якому Марк Бернес грав одну з головних ролей. За акторську роботу у цьому фільмі він був нагороджений орденом Червоної Зірки, як боєць – фронтовик. Дивовижною була у Марка Бернеса любов до життя. У 1969 році, вже будучи тяжко хворим, актор записує нові пісні. Вершиною творчості Марка Бернеса вважається останній запис пісні «Журавлі», на музику Яна Френкеля, вірші Расула Гамзатова.

Помер Марк Наумович Бернес 16 серпня 1969 року. Це була субота, а в понеділок чекали указу про присвоєння Марку Наумовичу звання Народного Артиста РРФСР. Під час проводжання Марка Наумовича в останній путь звучали не традиційні похоронні марші, а пісні в його виконанні. Він ніби говорив своїм слухачам: «Я назавжди залишаюся з вами».

Управління у справах преси
та інформації облдержадміністрації

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  У житті є завжди місце для… півоній

SVOBODA.FM