
Судова реформа. Думка громадськості
Громадські організації «Народні збори» та «Чернігівська правозахисна спілка» виступили ініціаторами обговорення на тему: «Чи змінить судова реформа ситуацію в чернігівських судах?».
Реформа судової системи необхідна. Так вважають 46% українців, і стільки ж респондентів підтримують радикальні зміни в судах.
Наскільки зміни до Конституції і нова редакція закону «Про судоустрій і статус суддів» реформують судову систему значною мірою залежить і від позиції громадськості.
Регіональний координатор кампанії «Чесно. Фільтруй суд» Тетяна Романова презентувала судову реформу. До розмови активно долучилися представники громадських організацій «Народний антикорупційний нагляд», «Єдність», Чернігівська обласна організація підприємців-роботодавців «Чернігівщина», адвокати, юристи та громадські активісти.
Апеляційний суд Чернігівської області представляв заступник керівника апарату Юрій Дубина, Новозаводський районний суд – консультант Юлія Боровичова. Деснянський районний суд запрошення проігнорував.
Всі учасники засідання надавали пропозиції, як змінити законодавство та ситуацію в судах на краще. Зокрема, громадськість категорично висловилася проти довічного призначення суддів. І пропонуватиме законодавцям механізми відкликання суддів, які приймають неправомірні рішення.
Голів судів має обирати громада. А щодо їхніх нібито обмежених повноважень громадськість виявилася прискіпливою. Аналітична робота щодо прийнятих суддями рішень не повинна залишатися лише статистикою, а має бути інструментом для підвищення відповідальності служителів Феміди. На жаль, представники судів констатували, що на Чернігівщині не було жодного випадку, коли б голова суду поскаржився на роботу судді до Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
Щодо підвищення зарплат суддів думка одностайна – винагорода в 75 мінімальних зарплат аж ніяк не стане механізмом викорінення корупції. Тим більше, що єдине обґрунтування законодавців – щоб судді не брали хабарів – виглядає абсурдним і є відвертим знущанням на фоні злиденного життя українців і процвітання корупції. Напрошується запитання: «А чому б не дати 120 тисяч гривень зарплати медсестрі, щоб не крала йод та бинти?!».
Висловлені ініціативи законодавчих змін, щоб робота суддів стимулювалася за рейтинговою системою.
Недоцільним є і довічне утримання суддів – переконана громадськість.
Вища кваліфікаційна комісія суддів проводитиме атестацію. Рух «Чесно. Фільтруй суд» запропонував громадськості надавати об’єктивну інформацію щодо статків та майна суддів Чернігівщини, а також прийняття ними неправомірних рішень. Така інформація буде розміщена на загальнодоступному сайті. Громадськість зі свого боку ініціюватиме, щоб атестація суддів проводилася відкрито. Засідання з розгляду скарг на дії суддів – також.
Законодавчого врегулювання потребує й інститут присяжних – необхідно розширити повноваження і передбачити відповідальність.
Щодо повноважень тих, хто захищає свої права в суді, запропоновано надати можливість автоматичного відводу судді, а також не допустити, щоб у ході реформування судової та адвокатської систем людину позбавили вибору – хто захищатиме її права.
Учасники засідання обрали комісію, яка опрацює законодавчі ініціативи. А до участі в наступному засіданні будуть запрошені й народні депутати.
Ситуацію ж в судах змінить не лише реформа, але й небайдужість громадськості.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 6227 |
Посилання до теми:
3.11.2016 Вони поважають «кеш»: що задекларували чернігівські політики і чиновники
4.11.2016 Громадськість обурена «кривосуддям»: 30 відсотків рішень районних судів скасували
4.11.2016 В деяких районах гостро бракує суддів
31.10.2016 Голова Апеляційного суду області Тагієв має 800 тисяч доларів і 100 тисяч євро в банку
5.02.2016 Суддям пропонують хабарі. Але не всім. Вони беруть до рук таблички - фото, відео
20.03.2014 Люстрація судової влади України
Додати коментар: