Останнє оновлення: 10:46 субота, 23 жовтня
Чернігівщина очима експертів. П’ятий сезон
Ви знаходитесь: Політика / Регіон / «Високий Вал» – найбільш авторитетне чернігівське видання 2009 року. ФОТО
«Високий Вал» – найбільш авторитетне чернігівське видання 2009 року. ФОТО

«Високий Вал» – найбільш авторитетне чернігівське видання 2009 року. ФОТО

Презентація дослідження «Чернігівщина експертна-2009» і оприлюднення результатів щорічного опитування, яке традиційно з 2005 року проводить аналітичний центр «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень», відбулася сьогодні в прес-клубі «Чиста політика».

Про основні висновки з експертного опитування розповіли експерти Поліського фонду Геннадій Максак і Юрій Вдовенко.

Вони показали динаміку експертних оцінок за 2005-2009 роки у сфері діяльності органів влади та самоврядування, політичних партій, ЗМІ, активності громадського сектору.

Подаємо узагальнені результати експертного опитування «Чернігівщина експертна-2009».

1. Суспільно-політична ситуація на Чернігівщині

За підсумками 2009 року експерти відзначили зростання впливовості всіх аналізованих суб’єктів на формування суспільної думки в Чернігівській області.

Серед центральних органів влади, за оцінками експертів, найбільш відчутний вплив на формування суспільної думки в області справляв Кабінет Міністрів України. Зростання його впливовості було відчутним у порівнянні з 2008 р., при одночасному значному падінні авторитетності Верховної Ради України та Секретаріату Президента України.

Лідером серед політичних діячів, що формують громадську думку в Чернігівській області, респонденти назвали Юлію Тимошенко. Значно зріс вплив Віктора Януковича при великому падінні довіри до Віктора Ющенка.

Лідерські позиції щодо формування суспільної думки в нашій області експерти традиційно віддають центральним засобам масової інформації (більше 60%), роль яких має тенденцію до зростання під час виборчих перегонів (2007, 2009).

Зафіксовано суттєве зростання ролі органів місцевого самоврядування у формуванні настроїв територіальної громади області – з року в рік стабільно збільшується частка експертів, які називають регіональні та місцеві засоби масової інформації одним з визначальних чинників формування громадської думки на Чернігівщині.

На думку експертів, у 2009 р. суттєво зросла впливовість громадських організацій.

Експерти майже одностайно негативно оцінили зміни в економіці регіону. Тенденція до погіршення ситуації спостерігається з 2007 року. Промисловий та фінансовий сектори зазнали найбільш руйнівного впливу кризи, найбільша частка позитивних змін зафіксована в агропромисловому комплексі.

Загалом у 2009 р. в порівнянні з 2008 р., на думку експертів, не відбулося суттєвих змін у рівні свободи слова. Проте, зберігалося збереження тенденції до скорочення доступності об’єктивної інформації для мешканців області.

В оцінюванні прозорості прийняття рішень місцевою владою переважають негативні експертні оцінки. На покращення у 2009 році ситуації щодо контролю громадськості за діями місцевої влади вказали у 1,8 рази більше респондентів, ніж у 2008-му.

У сфері боротьби зі злочинністю, починаючи з 2007 року, закріпилася стала тенденція експертної думки щодо погіршення ситуації.

Загалом органи місцевої влади на Чернігівщині у минулому році, як і у попередні роки, продовжували втрачати рівень довіри. Цікавим є той факт, що найбільшого падіння «рейтингу» зазнає репутація представницьких органів влади.

2009 року, як і в 2008-му, на думку експертів, влада найбільш ефективно співпрацювала із громадськими організаціями, а найменш дієвими були заходи по налагодженню співпраці із місцевим бізнесом. Починаючи з 2006 року, експерти зазначають щорічне погіршення ситуації щодо розвитку ефективного співробітництва регіональних влад та бізнесу.

Найяскравішими подіями 2009 року, пов’язаними з діяльністю органів влади та місцевого самоврядування, експерти назвали проект Чернігівської міськради «728» та відкриття пам’ятника Івану Мазепі (щоправда, остання подія скоріше заслуговує «титула» найрезонанснішої).

2. Розвиток громадського сектору в регіоні

2009 рік характеризувався значним зростанням рівня впливовості громадських організацій на Чернігівщині.

На думку експертів, найефективніше громадські організації справлялися із такими завданнями, як контроль громадськості за діями влади, захист інтересів окремих груп населення та сприяння розбудові демократичного суспільства.

Найбільше критичних оцінок експертів отримали такі напрямки роботи, як боротьба за громадянські права та соціальну справедливість. Найбільшу увагу опитаних привернули проекти ГО «Громадська думка» з медичного обстеження мешканців міста та суботник, організований і проведений у квітні ГО «За Чернігів».

3. Розвиток регіонального інформаційного простору

Експерти вказали на відчутне скорочення в 2009 році об’єктивності місцевих засобів масової інформації. Майже половина експертів оцінили рівень доступності об’єктивної інформації як середній.

Загальний рейтинг популярності ЗМІ 2009 року повністю повторив результати опитування 2008 року. І на рівні області, і на рівні міста найбільш популярними залишаються інформаційні видання у мережі Інтернет, місцеві газети і телеканали, обласне радіо.

Упродовж 2006-2009 років щодо інформування про політичні події в області та м. Чернігові експерти відзначають зростання популярності практично всіх засобів масової інформації. Найбільшу динаміку продемонстрували інформаційні видання в мережі Інтернет, місцеві газети та телеканали.

На думку експертів, стабільно високим залишається рівень залежності місцевих ЗМІ від власників, місцевих органів влади та бізнес-структур. Найменш залежні регіональні засоби масової інформації від громадських організацій.

Експерти вважають, що залежність ЗМІ від місцевих органів влади поступово скорочується. Стабільно посилюють свій вплив на мас-медіа бізнес-структури та громадські організації. Впливовість політичних партій зазвичай підвищується в період виборчих кампаній.

4. Діяльність політичних партій

Переважна більшість (2/3) експертів схильні оцінювати впливовість місцевих осередків політичних партій як незначну. Поступове скорочення їх впливовості спостерігається з 2006 року. Традиційно експерти відзначили, що місцеві осередки політичних партій здійснювали відчутний вплив на органі місцевого самоврядування, місцеві органи виконавчої влади та ЗМІ. Найменш залежними від політичних партій були громадські організації.

У 2009 році більшість подій політичного характеру, що привернули увагу експертів, були пов’язані із президентською виборчою кампанією. Найпомітнішою політичною подією 2009 р. (якщо, звичайно, 8 % «рейтингу» можна так вважати) експерти назвали приїзд Юлії Тимошенко на Чернігівщину у грудні в якості кандидата у президента України.

На рівні області відбувається процес концентрації впливу двох політичних сил (БЮТ та Партії регіонів). Низка політичних партій, що за підсумками попередніх опитувань певною мірою впливала на події в регіоні, у 2009 році або взагалі не згадуються експертами, або мають суттєву негативну динаміку.

5. Рейтингові оцінки

Експерті назвали найвпливовішими в області у 2009 році:

  • орган влади – Чернгівська обласна державна адміністрація
  • громадська організація – «Громадська думка» (з великим відривом вона випередила ГО «За Чернігів»)
  • ЗМІ – «Високий Вал» (на другому місці – газета «Семь дней», на третьому – газета «Гарт»)
  • політична партія – Блок Юлії Тимошенко

Презентація експертного дослідження «Чернігівщина експертна-2009» завершилася нагородженням дипломами представників найвпливовіших.

Коментарі (8)

Читач | 2010-02-18 22:23

Одні статті за псевдоосвіту, глупство у вишах (регіоналка) варті того, щоби відзначити колектив ВВ за сміливість і правдивість серед інших регіональних ЗМІ. Вітаю з заслуженим ВИЗНАННЯМ!

Пакуль | 2010-02-18 21:27

Респект i уважуха-колективу "Високого Валу"!:))))

Игорь Кузьменко | 2010-02-18 11:53

Заслуженная победа. Поздравляю

O5k | 2010-02-17 21:30

В наш швидкоплинний час, коли все міняється, все змінює колір або продається, тільки є Люди з яких починається Нація, Журналістика, Медицина…., Люди який вибрали тернистий і складний шлях Порядних Людей. Цей шлях тернистий і складний, але цей шлях Долі і Правди. Успіхів Вам, щасливої Долі і професійного визнання.

Анатолій | 2010-02-17 20:44

     Приєднуюсь до вітань на адресу найбільш авторитетного, правдивого і самобутнього ЗМІ регіону - "Високий Вал"! Зичу подальших творчих успіхів у вашій непростій роботі. Так тримати!

Наталія | 2010-02-17 16:45

ВІтаю Колектив "Високого Валу" з заслуженим дипломом.Бажаю міцного здоров"я, наполегливості, підвищення зарплати, премій та всього найкращого.-))))))))

Сергій Козлянський | 2010-02-17 16:02

Вітаю "ВВ" і вірю, що й надалі ви будете засобом інформації, а не пропаганди. Мої щирі вітання!

Андрей Терещенко | 2010-02-17 15:24

Искренние поздравления прекрасному сайту!
закрити

Додати коментар:

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  Чернігів і чернігівці в житті та науковій спадщині Сергія Єфремова…

SVOBODA.FM