Останнє оновлення: 15:30 середа, 7 грудня
«#ВКраїна: Чернігівщина – край легенд»
Постійне посилання: http://newvv.net/culture/literature/232888.html
Таємниця Чернігова –найбільше поховання Європи: Воїн-князь у кургані  «Чорна могила»

Таємниця Чернігова –найбільше поховання Європи: Воїн-князь у кургані «Чорна могила»

Сайт «Високий Вал» національний оператор «КИЇВСТАР» та Радіо ЕРА ФМ розпочинають соціально-освітній проект «#ВКраїна: Чернігівщина – край легенд».

Протягом серпня та вересня на нашому сайті ми разом із вітчизняними істориками готуватимемо статті, з яких любителі історії Чернігівського краю зможуть глибше дізнатися про те, якими були наші рідні землі кілька сторіч тому.

І як їх відображають старовинні географічні карти, складені іноземцями тих часів.

Сайт«Високий Вал» національний оператор «КИЇВСТАР» та Радіо ЕРА ФМ розпочинають соціально-освітній проект «#ВКраїна: Чернігівщина – край легенд».

Протягом серпня та вересня на нашому сайті ми разом із вітчизняними істориками готуватимемостатті, з яких любителі історії Чернігівського краю зможуть глибше дізнатися про те, якими були наші рідні землі кілька сторіч тому і як їх відображають старовинні географічні карти, складені іноземцями тих часів.

А провідником і помічником у цій справі нам стане http://vkraina.com– унікальне Інтернет-зібрання давніх європейських мап нашої країни.

***

Хто ж похований у найбільшому в Європі князівському кургані «Чорна могила»? Яке відношення має знаменитий курган до легенд про заснування Чернігова?

Відповіді на це питання є. Але далеко ще не всі.

По допомогу ми звернулись до відомого краєзнавця Олександра Добриці, автора наукових праць з історії чернігівських князів.

Князя Чорного звали Ігорем, а княжну - Предславою

Князівський курган, який ми зараз бачимо у Чернігові, на вулиці князя Чорного поруч з будинком культури «Будівельник» та називаємо Чорна могила, був насипаний між 948 та 968 роками. Про це говорять часові замки, які базуються на точних фактах. Це і знахідки – римські монети розкопані в кургані та згадки Чернігова в літописах.

Чорна могила була вперше розкопана у 1872-1873 роках професором Дмитром Самоквасовим. У ній були знайдені князівські ознаки - зображення варязького бога Тора та ритони з турових рогів у срібний оправі із зображенням сцен скандинавського епосу.

-До того ж це був найбільший князівський курган не лише на Чернігівщині чи Україні, а в усій Європі, - наголошує краєзнавець Олександр Добриця.

Він, автор книги «Чернігівські князі», розповідає, що між 948 та 968 роками у Чернігові правив племінник великого київського князя Ігоря Рюриковича (чоловіка княгині Ольги), якого також звали Ігорем. Саме він мав прізвисько «Чорний».Бо тоді не було прізвищ, а відрізняти князів треба ж було.

Як свідчать літописи, у нього були діти – Володислав та Предслава. Остання мала прізвисько Чорна, тобто була княжною Чорною - стверджує дослідник.

Діти чернігівського князя також згадуються в літописах, бо на них у договорі з Візантійською імперією були розписані певні чималікошти данини.

Кого спалили у Чорній могилі

Професор Дмитро Самоквасов розкопав у могилі залишки двох чоловіків–дорослого і підлітка, а також погано збережені, через спалювання, рештки жінки.

Нагадаємо, до Хрещення Києва у 988 роціще залишається кілька десятків років, а прийняття і становлення християнства на наших землях – ще більше.

То ж чернігівського князя Ігоря на прізвисько Чорний, який загинуву бою, спалюють. До речі, версію де і коли могли вбити чернігівського князя дослідник Олександр Добриця обіцяє оприлюднити незабаром.

Разом з ним спалюють і його сина Володислава. Третя – жінка.

-На мою думку, це була наложниця, а не дружина князя, - пояснює Добриця.-Його дружина загинула раніше. А наложниця, спалена з князем, автоматично піднімала свій статус до рівня княгині.

Співрозмовник нагадує, що язичник Ігор Чорний мав наложниць, як було заведено до прийняття християнства у князів.

Найбільший курган Європи насипали шоломами

Величина насипаного кургану підтверджує те, що в ньому було поховано князя. Адже більшого за площею і вищого – близько 10 метрів – князівського поховання не існувало.

Розмір кургану свідчить про те, що участь в похованні приймала така кількість людей, що такої чисельності в Чернігові бути просто не могло. Князя ховало мало не все Лівобережжя.

-Якщо говорити про саме поховання, то спочатку в могилу поклали тіла загиблих князя і його сина. Біля них поклали речі, які їм знадобляться в іншому світі вікінгів. Адже, нагадуємо, слов’янами в Києві і Чернігові правили саме вони - Рюриковичі,- пояснює Добриця.

Але князь Ігор Чорний на той час уже себе вважав місцевим, адже жив у Чернігові й укріплював та розбудовував його. Тому його спалили не в човні вікінгів, як було заведено у скандинавів, а як місцевого. Він уже корінням вжився у чернігівську землю.

-Наложниці, яка мусила йти за князем у могилу, дали випити наркотичне зілля, потім її задушила жриця богині смерті Мари. До речі, у нас у Чернігові є Мар’їн (Марин) гай. Назва також походить від цього імені.Місцевість знаходилася на болоті, де за слов’янськими повір’ями жила богиня смерті.

Після цього трьох спалили на велетенському вогнищі. Воно було видно на десятки кілометрів за Десною.

У нас досі зберігся звичай – кинути в могилу під час поховання три жмені землі.

-Тоді теж , хто в шоломі, хто в щиті приносив і кидав землю. На князівське поховання цієї високоповажної людини зібралося стільки багато жителів не лише Чернігова, а йусього Чернігівського князівства.Томуй курган вийшов гігантським.

Але Чернігів, уже був заснованим давно.

- Тобто в кургані похований не засновник міста. Адже уже в літописі 907 року Чернігів стоїть четвертим у переліку «градів».

Княжна Чорна не хотіла виходити за нелюба

Постать княжни Чорної Предслави вплелася в красиві й романтичні легенди. За варіантом однієї з них, начебто, хазари під час облоги Чернігова спробували захопити красуню княжну Чорну, яка була вправним воїном.

Вона застрелила з лука кількох кочівників, а потім відважна дівчина викинулась з високого вікна княжого палацу, аби не потрапити у руки ватажка, що хотів насильно одружитися з нею.

Краєзнавець Олександр Добриця припускає, що народний інший існуючий переказ про Предславу, яка закохалася у простого воїна, а її хотів узяти за дружину древлянський князь – недалека від істини. В кінці кінців це призвело до загибелі княжну.

Поховали її у кургані за три сотні метрів від Чорної могили, переконаний дослідник літописів та історії міста, десь на місці поруч із нинішньою пожежною частиною поруч із нинішньою вулицею Кирпоноса.

Але курган Предслави не зберігся, його ще до появи археології, як науки в Чернігові, розрівняли під час будівельних робіт у 1851 році.

На стародавніх картах, які можна на сайті http://vkraina.com можна побачити і Чернігів. За словами Олександра Добриці, стародавні карти завжди дають поживу історикам, які збагачують кількість версій назв тих чи інших населених пунктів і дають змогу відчути атмосферу досліджуваної епохи.

-Це можливість подивитися на події очима іншої людини тієї епохи, яка створювала карту в традиціях того часу і тієї мови, - сказав він.

Чорні, черні, церні… гофф

Отже назва міста походить не від імені князя Ігоря Чорного і княжни Предслави Чорної. Скептично краєзнавець Добриця ставиться і до версії про чорні ліси.

На його думку корінь «черні», «церні» ближче до значення слова красивий. Він допускає, що в основі назви Чернігів або Чернигов може лежати якесь готське слово. Але яке? Краєзнавець грається словами, звуками і каже, що для дослідників історії тут іще непочатий край роботи.

Адже і сам Чернігів, і земля чернігівська приховує стільки таємниць і легенд, які ще мусять розгадати нащадки..

Бесіду з Олександром Добрицею вів Владислав Савенок

З наступного нашого матеріалу ви дізнаєтесь про те, що хоче сказати привид Антонієвих печер, або загадкова енергетика чернігівськогопідземелля.

Слідкуйте за соціально-освітнім спец-проектом«#ВКраїна: Чернігівщина – край легенд» за підтримки національного оператора КИЇВСТАР у партнерстві з сайтом «Високий Вал» і Радіо ЕРА ФМ.

Коментарі (2)

Високий Вал | 2014-08-08 17:55

Лора
Обов'язково Коваленко буде й інші фахові і відомі історики) Не хвилюйтесь) Слідкуйте за наступними матеріалами)

Лора | 2014-08-08 16:42

Это всё красивые сказки для туристов, как и Добрица - сказочник. А легенды да, это хорошо, но и кроме легенд что-то надо людям рассказать, а то у нас школьники и так историю только по фэнтези-романам знают :))
SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  1 вересня випускників із Чернігова слухатиме весь світ

SVOBODA.FM