Останнє оновлення: 14:29 четвер, 23 травня
Суспільство
Ви знаходитесь: Культура / Архітектура / Українці не можуть молитися в Церкві, яку очолює спонсор війни, – голова Сейму Литви
Українці не можуть молитися в Церкві, яку очолює спонсор війни, – голова Сейму Литви

Українці не можуть молитися в Церкві, яку очолює спонсор війни, – голова Сейму Литви

Українці, які втекли від війни до Литви, не можуть молитися в Церкві, очолюваній "патріархом-вояком" Кирилом, каже спікерка Сейму Вікторія Чміліте-Нільсен.

Голова парламенту подякувала Патріарху Константинопольському Варфоломію I, який перебував з візитом у Литві за підтримку п'ятьох литовських православних священнослужителів, які не згодні з позицією Московського Патріарха, яких повернули до сану священиків.

«Користуючись нагодою, хотіла б подякувати Його Всесвятості Вселенському Патріархату за те, що задовольнив апеляцію п’ятьох священиків, відлучених Московським Патріархатом, та відновили їхній статус, прийняли їх до материнської Церкви та дали їм можливість знову звершувати Євхаристію. Більше того, я вважаю цей крок відновленням історичної справедливості», – сказала вона під час конференції з міжкультурного та релігійного діалогу, яка відбулася в Сеймі в середу.

За словами Вікторії Чміліте-Нільсен, це рішення дає надію не лише згаданим священикам, а й віруючим. Адже православна громада в Литві наразі зросла з прибуттям понад 70 000 осіб. Це українці, які втекли від війни.

«В церкві, очолюваній Кирилом, який підтримує війну в Україні, вони не можуть молитися», – заявила голова парламенту.

«Православну громаду в Литві відвідують білоруси, які врятувалися від репресій, або навіть росіяни, які знайшли притулок у Вільнюсі від кремлівських репресій», – сказала вона.

Вікторія Чміліте-Нільсен підкреслила, що коли йдеться про міжрелігійний та міжкультурний діалог, Вільнюс є особливим місцем, він відомий як місто релігійної толерантності.

«У Вільнюсі слово Боже поширювалося з любов’ю, а не мечем. Тому для нас, віленчан і нащадків Великого князівства Литовського, абсолютно неприйнятно, коли імперіалістичні прагнення кремлівського режиму прикриті Богом. У цьому світлі ми також бачимо ситуацію литовських православних», – сказала вона.

«Ми повинні забезпечити можливість литовським православним віруючим усіх національностей сповідувати свою віру без конфлікту зі своєю совістю», — підкреслила голова парламенту.

Вона нагадала, що з XIII століття до 1686 року православні християни, які проживали на території Литви, вважали Константинополь своєю Церквою-матір'ю, звідки православ'я прийшло до Литви.

«Вона була частиною Київської митрополії при Вселенському патріарху. І лише згодом, коли Московія розширювалася і її могутність зростала, вона підпорядкувалася Московському патріархату», – констатувала Вікторія Чміліте-Нільсен.

Війна в Україні також показала, що окрім економічної та політичної єдності не менш важлива єдність духовна, – каже Патріарх Константинопольський Варфоломій.

«Як ви всі знаєте, після закінчення холодної війни всі стіни впали. Кордони зникли, рух людей і товарів прискорився», – сказав Патріарх під час конференції.

«Це об’єднання було суто матеріальним, де домінували технологічні та економічні фактори. Водночас з’явилися й проблеми загальнолюдські, глобальні, вони загострилися: кліматична криза, фінансова криза, криза здоров’я під час пандемії, енергетична криза. Усе це стало глобальними викликами, які вимагали глобальних дій», – сказав священнослужитель.

Він висловив жаль, що зусилля щодо досягнення єдності у вирішенні цих проблем були перервані війною Росії в Україні.

«Замість того, щоб прагнути до глобальної єдності та дій на глобальному рівні, на жаль, через агресію Росії в Україні все застопорилося, – сказав він. - Нарешті стало очевидним, що окрім політичної та економічної єдності дуже важлива також духовна єдність, але в цій сфері замість досягнення прогресу ми, на жаль, відчували постійний регрес».

За словами патріарха, останні десятиліття показали, що надії на те, що економічна глобалізація об’єднає людей на культурній і духовній основі і призведе до миру у всьому світі, не виправдалися.

Патріарх Константинопольський Варфоломій I перебуває з візитом у Литві після рішення патріархату повернути п’ятьох литовських священнослужителів до сану священиків. Митрополит Віленсько-Литовської єпархії РПЦ Інокентій усунув їх від священства минулого літа.

Ці священнослужителі критикували церковне керівництво за те, що воно не відмежовується від Патріарха Московського Кирила, який підтримує війну в Україні.

Православна архієпархія РПЦ у Литві заявляє, що не визнає рішення Константинопольського патріарха повернути повноваження священикам.

П'ятеро священнослужителів сподіваються, що Константинопольський патріархат незабаром сформує постійну підпорядковану йому церковну структуру у Литві. Варфоломій І у Вільнюсі сказав, що бачить для цього перспективу.

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Таємна зброя комунальників

SVOBODA.FM