Останнє оновлення: 10:09 середа, 17 липня
Війна
Ви знаходитесь: Культура / Архітектура / Як на Чернігівщині відновлюють пошкоджені російськими обстрілами пам’ятки культури
Як на Чернігівщині відновлюють пошкоджені російськими обстрілами пам’ятки культури

Як на Чернігівщині відновлюють пошкоджені російськими обстрілами пам’ятки культури

На Чернігівщині відновлюють заклади культури та історико-культурні пам’ятки, які зазнали пошкоджень чи були зруйновані внаслідок російської агресії. Нагадаємо, всього таких 110. Як триває процес, за чиї кошти проводять ремонти й реконструкції, в коментарі Суспільному розповіла директорка департаменту культури та туризму національностей та релігій Чернігівської ОВА Людмила Замай.

За її словами, протягом 2022 року з культурних установ обласного підпорядкування вдалося повністю відновити тільки Обласний центр народної творчості в Чернігові. Там були незначні пошкодження. Своїми силами працівники замінили вікно.

Інші заклади відновлюють по можливості. Музеї тісно співпрацюють з міжнародними донорами – з різними міжнародними фондами. Певні кошти виділяють і з бюджету.

Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського

Значних пошкоджень зазнав його відділ – Військово-історичний музей у Чернігові.

На його відновлення з держбюджету виділили 241 798 гривень. На ці гроші встановили вікна в один шар, замінили одне вікно, розібрали конструкції, вивезли все будівельне сміття.

Але заклад потребує ще багато вкладень, які нині шукають, каже Замай.

Загальна ж сума надходжень благодійних коштів до історичного музею склала 1,5 мільйона гривень.

"Це були волонтерські центри, Литовський національний художній музей, Центр порятунку культурної спадщини, музеї Данії, громадські організації", – говорить Людмила Замай.

На ці кошти усувають інші пошкодження, які зазнав музей та його філії.

Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана

Заклад отримав з бюджету 207 тисяч гривень – так профінансували косметичний ремонт у приміщенні музею.

328 тисяч гривень на облаштування укриття в музеї виділила Культурна та благодійна асоціація зі Страсбурга "Promo Ukraina".

"Відновлене електроживлення у пошкоджених приміщеннях за ці кошти, відновлено систему опалення, закуплено вікна для приміщення фондів – шість штук, і частково відреставровані були пошкоджені експонати, які постраждали під час бойових дій".

Загалом від благодійників музей отримав один мільйон 206 тисяч гривень.

Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник Михайла Коцюбинського

На відновлення цього закладу з бюджету грошей не виділяли.

"Залучили Національно-реставраційний центр України, який безкоштовно провів реставраційні роботи. Загалом постраждали 36 музейних експонатів: меморіальні шахи Коцюбинського, рояль, частина меблів... Всі були відреставровані. Потім зробили поточний ремонт даху, закрили наскрізні дірки меморіального будинку, замінили скло у вікнах у всіх приміщеннях музею. Також провели ремонт усіх дверних конструкцій: замки, скло, інші пошкоджені частини. Відновили дві частини зруйнованого паркану".

За словами Людмили Замай, є попередня домовленість з українським аграрним холдингом. Компанія планує допомогти у відновленні музеїв Коцюбинського й Галагана.

Обласна універсальна бібліотека імені Короленка

"Спочатку ми знайшли благодійні організації, які своїм коштом накрили брезентом частину зруйнованого даху. Це було в травні", – говорить Людмила Замай.

З її слів, із бюджету було виділено влітку й восени спочатку 366,5 тисяч гривень на ремонт покрівлі бібліотеки, потім іще 362,2 тисячі на заміну частини вікон.

Також було замовлено й профінансовано експертний звіт за результатами технічного стану будівлі.

Будинок Василя Тарновського (Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва)

Нагадаємо, в березні 2022 року Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва стала однією з перших культурних пам'яток, яка була частково зруйнована внаслідок ракетного удару росіян. Це унікальна пам'ятка архітектури, яка має охоронний статус, була побудована наприкінці XIX століття і відома також як будинок Тарновського.

Світовий фонд пам'яток World Monuments Fund разом з партнерами організував захисну консервацію будівлі. Тут застосовувався принцип консервування на період короткого часу, максимум до середини весни – щоб погодні умови не завдали шкоди будівлі. Другий етап – протиаварійні роботи з відтворення зовнішнього об'єму будівлі.

До кінця року закінчили рятівні консерваційні роботи. На це було виділено 35 тисяч доларів.

Надалі замовлятимуть проєктно-кошторисну документацію, залучатимуть фахівців з-за кордону з метою подальшого відновлення.

"Ця бібліотека має ще одне приміщення через дорогу – Шевченка, 54. Це садибний будинок кінця ХІХ століття, пам’ятка архітектури. Туди виділено було з бюджету 378,5 тисяч гривень, і ми за ці гроші поміняли вікна. Плюс благодійники зібрали нам ще близько 50 тисяч гривень на двері – й ми поміняли двері в цьому приміщенні".

Заклади культури в громадах Чернігівщини

Людмила Замай говорить, що деякі територіальні громади області відновили повністю шість закладів культури за свій кошт.

- Гончарівська школа мистецтв отримала з місцевого бюджету 180 тисяч гривень робіт.

- Бібліотека №3 у місті Прилуки – 35 тисяч гривень, на ці гроші замінили вікна й двері.

- Товкачівський будинок культури Малодівицької селищної ради отримав 180 тисяч гривень.

- Городнянська громада відновила за свій кошт п’ять будинків культури на території ТГ: села Деревини, Конотоп, Смичин, Стовпівка, Політрудня.

- Новобиківський будинок культури відновлювала релігійна громада "Християн Віри Євангельської".

- Терешківський будинок культури – Лосинівська громада.

Релігійні споруди

"Щодо культових споруд, то по області зруйновано 17 релігійних споруд. Відновлено було церкву Святителя Феодосія в місті Чернігові – на Яцево. Власним коштом релігійної громади. Також відновили молитовний будинок євангельських християн-баптистів на Толстого 108, власним коштом релігійної громади", – каже Людмила Замай.

Чернігівський кафедральний собор святої великомучениці Катерини ремонтували за кошти меценатів, які захотіли лишитися невідомими.

Щодо відновлення інших закладів культури, які постраждали внаслідок російської агресії, – шукають гроші, говорить Людмила Замай.

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Спека у багатоповерхівках: безпека для дорослих і дітей

SVOBODA.FM