Останнє оновлення: 14:29 четвер, 23 травня
Культура
Ви знаходитесь: Культура / Архітектура / Яку дату обрати для святкування Дня міста Чернігова, щоб передати його тисячолітню історію?
Яку дату обрати для святкування Дня міста Чернігова, щоб передати його тисячолітню історію?

Яку дату обрати для святкування Дня міста Чернігова, щоб передати його тисячолітню історію?

День міста Чернігова офіційно відзначають 21 вересня. Саме цього дня у 1943 році з міста вигнали нацистських загарбників. Днем міста цю дату зробили у 90-х роках. Історики ж почали дискусію, що для Чернігова, як міста з тисячолітньою історією, варто пошукати дату з глибшим змістом.

Як альтернативу пропонують 27 березня — День надання Чернігову Магдебурзького права або 6 березня — День надання Чернігову почесної відзнаки "Місто-герой України". Плюси та мінуси кожної з цих дат представники місцевого самоврядування та історики обговорили в ефірі передачі "Праймвечір. Акценти" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля".

21 вересня чернігівці починають асоціювати із Днем міста у 90-х роках, розповів директор Чернігівського обласного історичного музею імені Тарновського Сергій Лаєвський. У підбірці газет "Деснянська правда" та "Чернігівські відомості" майже протягом всього XX століття він не знаходив жодної згадки про святкування Дня міста.

"Лише у вересні 1992 року, коли Президент Леонід Кравчук відкривав на Дитинці пам’ятник Тарасу Шевченку, у своїй промові він зазначив: «Хоч якби не було сьогодні нам важко, але це свято міста Чернігова у перший рік незалежної нашої держави». У 1997 році в «Деснянській правді» було опубліковано повідомлення: «Чернігівці відзначають День свого міста»", — говорить директор музею.

Представник Українського інституту національної пам’яті в області Сергій Бутко вважає, що з приводу нової дати для Дня міста можна і треба дискутувати.

"21 вересня – це знакова подія, але знакова в тому сенсі, що руками українців та представників інших народів радянський тоталітарний режим відновив свій контроль над українським містом– Черніговом. Якщо ми за інерцією продовжимо святкувати День міста 21 вересня, то це буде неповага до самих себе, бо в цьому випадку два загарбники просто боролись за українське місто", — стверджує Бутко.

Директор Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені Лазаревського Олександр Коваленко впевнений, що ні День надання Магдебурзького права, ні День надання Чернігову почесної відзнаки "Місто-герой України", не можуть уособлювати в собі День міста з такою давньою історією.

"Мені здається, що треба шукати дату для відзначення Дня міста у більш глибоких пластах нашої історії, зокрема давньоруської доби. Адже саме тоді Чернігів не тільки потрапив на сторінки наших літописів, а й набув загальної відомості по всьому тодішньому світу, як один із найбільших та провідних центрів стародавньої Русі-України. Тому, на мою думку, датою Дня міста могло би бути храмове свято нашого Спасо-Преображенського собору, який був закладений князем Мстиславом та зараз є найстарішою мурованою культовою спорудою міста та України в цілому", — говорить директор інституту.

Секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако впевнений, що точну дату заснування міста встановити неможливо. Є згадка міста Чернігова в літописі, але точної дати там також немає. Тому він розглядає цілком можливим варіантом перенесення Дня міста на дату без будь-якої історичної прив'язки.

"День міста можна призначити без прив’язки до якоїсь історичної події. Для міста з 1300-літньою історією, це абсолютно нормально, тому що є в нашій історії багато подій, які не мають чіткої дати. Можливо, після цьогорічного Дня міста ми розглянемо можливість відзначення його у перші вихідні вересня або останні вихідні травня", — каже секретар міськради.

За словами Сергія Лаєвського, якщо суспільство та місцеве самоврядування знайдуть спільний знаменник в тому, що саме вони вбачають у цьому святі Дні міста, то їм легше буде вибрати якусь конкретну дату.

"Якщо подивитися на святкування Дня міста іншими обласними центрами України, то переважна більшість святкує у перші, другі, треті суботи вересня, а хтось у травні, саме якраз у ці зручні місяці без зрозумілої аргументації. Є міста, які святкують свій День, відштовхуючись від надання Магдебурзького права, зокрема Івано-Франківськ. Інші міста відштовхуються від дня заснування найстаріших соборів".

А ось докторант Інституту української археографії та джерелознавства імені Грушевського НАН України Володимир Пилипенко вважає, що дата, коли святкуватимуть День міста — це другорядне, набагато важливіше, що в цей день відбуватиметься у Чернігові.

"Якщо ми хочемо створити міське свято, то питання не в тому, коли ми його проведемо, а в тому, чим ми його наповнимо: фестивалі, ярмарки, виставки, концерти. В такому випадку ми можемо його перенести на будь-який день. Але святкуючи День міста в той самий будь-який день, треба обов’язково згадувати про всі ті історичні події, які ми зараз з вами обговорюємо і не тільки про них", — зауважив історик.

Коментарі (1)

Гість | 2022-09-19 17:50

Дічтали вже. З кайнощів в крайнощі. Зробіть ви День міста влітку, коли тепло на вулиці. А не тоді,коли на вулиці дубак і захід заради заходу. Сптсали гроші на святкування=зробили свято для містян.
закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Таємна зброя комунальників

SVOBODA.FM