Останнє оновлення: 18:27 п'ятниця, 22 березня
Культура
Ви знаходитесь: Культура / Архітектура / 175-річчня Василя Тарновського (фото)
175-річчня Василя Тарновського (фото)

175-річчня Василя Тарновського (фото)

175 років від дня народження Василя Васильовича Тарновського (1838–1899) виповнилось 1 квітня.

Василь Тарновський – відомий український громадський діяч, колекціонер, меценат.

Свою колекцію він подарував місту Чернігову, де 1902 року відкрився Музей українських старожитностей В.В. Тарновського, спадкоємцем якого став Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського.

Протягом 1–3 квітня відбулася наукова конференція “Колекціонування українських старожитностей як складова частина українського національного руху і національного відродження ХІХ – початку ХХ століть”, присвячена ювілею українського патріота, організована Чернігівським історичним музеєм. До участі в ній зголосилися 52 доповідачі – науковці академічних інституцій і вишів, архівісти, музейні працівники з Дніпропетровська, Ізмаїла, Канева, Качанівки, Києва, Кривого Рогу, Львова, Одеси, Полтави, Прилук, Рівного, Сум, Чернігова, Чигирина, Ялти.

Урочистості і водночас щиросердності надала конференції участь у ній нащадків родини Тарновських – киянки І.М. Трач-Тарновської, внучатої племінниці В.В. Тарновського та Т.А. Хайн з Великої Британії, правнучки мецената. На пленарному і секційних засіданнях було заслухано і обговорено 29 доповідей, що охоплювали широке коло тем, пов’язаних з родиною Тарновських, діяльністю В.В. Тарновського, його зібранням, приватними та музейними колекціями України тощо.

З особливим зацікавленням учасники конференції, а надто чернігівці та нащадки Василя Тарновського, сприйняли доповідь про використання матеріалів про культурно-просвітницьку і меценатську діяльність В.В. Тарновського у викладанні дисциплін історико-культурологічного циклу в Кримському гуманітарному університеті. Третього дня учасники конференції прибули до Національного історико-культурного заповідника “Качанівка” – колишнього маєтку Тарновських, де підвели підсумки роботи, ознайомилися з проектом пам’ятника В.В. Тарновському, оглянули експозиції та навіть пограли на роялі ХІХ ст. 

Учасники конференції взяли участь у відкритті виставки “Жертволюбна на національні справи людина...”, назва якої запозичена з листа І. Нечуя-Левицького до О. Білозерської-Куліш: ці слова стосуються В.В. Тарновського. Епістолярій родини Тарновських, документи, світлини, речі з колекції, видання, що побачили світ завдяки фінансовій та організаційній підтримці Василя Васильовича дають уявлення про внесок В. Тарновського в розвиток української культури, науки, музейництва, розповідають про формування його світогляду і доброчинні справи.

Окрім зібрання Чернігівського історичного музею, на виставці представлені унікальні мініатюрні портрети батьків Василя Васильовича, надані Національним художнім музеєм України.

Ще одна виставка, що була презентована в рамках конференції, стала, так би мовити, однією з доповідей, – “Автографи В.В. Тарновського-молодшого в документах Державного архіву Чернігівської області”. Колеги-архівісти створили змістовну експозицію, в якій представили документи про діяльність В.В. Тарновського – мирового посередника та повітового предводителя дворянства, про історію створення в Чернігові Музею українських старожитностей. Особливу увагу присутніх викликала духівниця В. Тарновського, якою він заповідав своє унікальне зібрання Чернігову.

Загалом, дружня атмосфера і неформальне спілкування, що панували на конференції, яку підтримав Департамент культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації дали позитивні наслідки, у тому числі й у вирішенні суто наукових проблем. Доповіді і повідомлення будуть видрукувані у черговому випуску “Скарбниці української культури”.

закрити

Додати коментар:

SVOBODA LIVE! - YouTube
SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM


Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

Реклама на сайті SVOBODA.FM


SVOBODA.FM - LIVE!
Фотоновини

  «Ремейк» вчорашнього зіткнення виконали водії на проспекті Миру в Чернігові

SVOBODA.FM

RedTram
Загрузка...
Північний вектор