Ащо, як перестати матюкатися? Х(ам)лом
Лаяти чи не лаяти Путіна - тема сьогодні, здається, не дискусійна.
Та коли "ПТН ПНХ" і відому кричалку з "ла-ла-ла"можна почути з вуст найінтелігентнішихлюдей і побачити не тільки на парканах, а й на футболках, товарних чеках і навіть дитячих малюнках, про це варто поговорити.
Тому що навряд чи ті, хто усно й письмово повсюдно поширює нецензурщину, усвідомлюють її згубний вплив на суспільство.
А тим паче, на взаємозв’язок міжзагальною культурою населення і негативними процесами,які упродовж багатьох роківне дають Україні нормально жити й розвиватися.
За останні десятиліття, як відомо,непристойне лихослів’я вкоренилося у побуті так міцно, що користуватися ним не соромлятьсянавіть жінки і діти. При цьому, схоже, мало хто знає, що корінь "лихо" в слові, за давніми релігійними віруваннями, несе в собі попередження: вживання брудних слів може стати причиною лиха (Божої кари).
Напевне, наші предки щось знали. Хоча все одно лаялися. Утім, їхня лайка не була настільки брутальною, як тепер. Приміром, у 17-му сторіччі найпоширенішими в Україні лайливими словами були "чорт", "дідько", "свиня" і "собака". А серед лайливих побажань зустрічались навіть такі кумедні,як "щоб тебе качка копнула" чи "щоб у тебе з носа булька вискочила".
Щодо появи в українській мові матюків, які мають чітко виражений сексуальний підтекст, то, за одними дослідженнями, це - іншомовні запозичення, за іншими - доморощені вислови. Попри таку розбіжність думок, у головномубільшість мовознавців одностайна:на трансформацію української лайки суттєво плинула російська, яка вважається однією з найвульгарніших у світі.
Особливо швидке запозичення ненормативної лексики у "братнього" народу відбулося після розпаду Російської імперії та встановлення радянської влади в Україні. Тоді використання лайки стало ознакою модної приналежності до робітничого класу, а відтак, дещо втратило соціальне табу на її вживання.
Подальше її поширеннясталося в період репресій 1930-х років, коли, перебуваючи в сталінських тюрмах і таборах, українцізапозичували лексику, притаманну кримінальному оточенню, з яким контактували.
Зараз, коли Україна заявила про своє прагнення рухатися в бік більш культурної Європи, а Російська Федерація розв’язала війну, лаятися "по-російськи" - себе принижувати. Так, зокрема, вважаєфілолог, кандидат педагогічних наук, доцент Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка, поетеса і голова обласного осередку "Конгресу літераторів України" Олена Мамчич.
- Я вважаю, що зараз нам треба демонструвати високий культурний рівень, який би засвідчив, що українці - культурна, європейська нація.Тим паче, що геополітично наша країна знаходиться в центрі Європи. А вживанням ненормативної лексики ми принижуємо свою гідність.Що ж стосується висловлювань на адресу Путіна, які набули шаленої популярності, то тут я бачу дві сторони однієї медалі. З одного боку вони - цілком виправданий проявнародного гніву, з іншого - свободи слова.І тут кожен має вибір. Я, наприклад, попри своє негативне ставлення до Путіна, нецензурних слів на його адресу вживати не буду.Тому що в мене є інша зброя - вірш.
Своїм ставленням до сплескунецензурщини, в тому числі, на адресу російського президента,поділилися й інші шановані в Чернігові й Україні люди.
Президент корпорації "Еталон" Володимир Бутко:
- Я вважаю, що ненормативна лексика неприпустима ні в якому середовищі.Виключенням може стати ситуація, коли людина бачить смерть і їй треба якось висловити свої емоції, особливо чоловікам. А в усіх інших випадках я - категоричний противник використання нецензурної лексики. І на роботі, і в побуті, і в політиці. Я вважаю, що мова - це велика складова культури і тут нас не треба відправляти до якихось традицій, які у нас нібито склалися. Традиції для людини - нормально жити і відрізнятися не тільки від мавпи, а й від інших тварин. Це одна з відмінних рис людини - вміти себе контролювати і мати достатньо багатий словарний запас.
Андрій Садовий, Львівський міський голова:
- Коли в країні війна і щодня ми ховаємо наших вояків, емоції, безперечно, - надзвичайно сильні. І я захоплююсь нашими українцями, їхньою креативністю і стриманістю. Думаю, що в інших країнах реакція на агресора була б кардинально іншою. У нас же все це ще тримається в певних межах і, дай Боже, щоб наші держави в подальшому мали нормальні відносини, а росіяни - керівництво, яке робитиме їх багатшими і мудрішими, не здатними піддаватися на маніпуляції, які на превеликий жаль, сьогодні несуть велику біду як Україні, так і Росії. А що стосується впливу ненормативної лексики на дітей, то їх виховання - це, в першу чергу, справа батьків. Якщо батьки добре виховали свою дитину, то з нею буде все гаразд.
Анна Романова,екс-заступник Чернігівського міського голови (на момент дачі коментаря була ще заступником):
- Я довго не могла визначитись: лайка на адресу Путіна - це добре чи погано? Тому що прекрасно розуміла причини її виникнення: таким чином люди вгамовують свій стрес.Але коли нецензурні написи з’являються там, де ходять діти, я цього не розумію. Як і того, навіщо все це пишеться на фасадах будівель. Адже Путін все одно нічого не прочитає, а "художники" паплюжать своє місто, створюють проблеми своїм землякам, яким тепер потрібно витрачати кошти на зачищення напису.
Тобто, з одного боку, я підтримую таку лайку - з патріотичних почуттів, так би мовити, а з іншого: що занадто, то не здраво. Якби це мало місце в мирний час, я б назвала це ганьбою, і моя думка була б однозначна. А зараз, якщо це - певна розрядка, то хай буде. Але тимчасово. Не хотілося б, щоб ці лайливі слова увійшли в постійний вжиток.
Як бачимо, думки різняться.Хтось категорично не сприймає "моду на лайку", хтось частково її виправдовує. Та все ж, як вважає педагог і філолог Олена Мамчич, непристойні слова з сексуальним відтінком з нашої мови треба викорінювати.Адже ментально вони - не наші.
- Мені здається, що тут варто би звернутися до витоків українського слова і української ментальності. Тому що раніше вільно поводитися з брудним лайливим слово українцям було непритаманно. І долучитися до цієї роботи варто б усім - і громадським організаціям, і ЗМІ, і фахівцям-мовникам, - сказала співрозмовниця.
На її думку, попри війну, і навіть з її урахуванням, зараз українцям потрібно більше позитиву, який несе в собі світлу енергію. Адже на лайку, як бачимо, північний сусід все одно не реагує. Навпаки - нарощує агресію.
- Коли людина забруднює своє мовлення непристойними словами, її енергетичний зв’язок із янголом-охоронцем, з небесними силами, які керують її долею, усіма процесами в суспільстві, порушується.Так кажуть вчені, і я з ними абсолютно згодна. Тому що, на мою думку, всі наші біди і прорахунки - від низького рівня культури.
Наталія Потапчук
На фото "Високого Валу", яке публікується вперше, Путін, Мєдвєдєв, Лукашенко, Медведчук та інші діючі особи й виконавці у 2004 році в Новгород-Сверському.
| Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
| Переглядів : 7084 |





















Коментарі (7)
пастор | 2014-09-10 08:50
Авторові | 2014-09-09 11:39
отож народ і метає те , чим в нього перш кинули... Такий собі БУМЕРАНГ...
Чому це все лишається лиш ЕМОЦІЯМИ - ментальність різна.
Перш ніж СВОЄ в ОНОВЛЕНИЙ ДІМ внести треба добре подивитись,щоб СТАРОГО, А ТО Й ЧУЖОГО не залишилось.
" ...Страшний МИСЛИВЕЦЬ вийде знов на ЛОВИ
В єдину сітку всіх ПТАХІВ згребе...
Раби- це НАЦІЯ,КОТРА НЕ МАЄ СЛОВА
Тому й не зможе захистить себе."
О. Пахльовська
Різні ми... У них розуміння СВОБОДИ інше- "СВОБОДА-ЭТО ,КОГДА ТЕБЯ ПОСЬІЛАЮТ..., А ТЬІ ИДЕШЬ КУДА ХОЧЕШЬ."
Бачте,чогось захотіли БРАТИ - ІНШОМЕНТАЛЬНИКИ саме на Україну у
відпустку їхати, а Їхні БРАТИ-ОДНОМЕНТАЛЬНИКИ- в ЯКУТІЮ, та кажуть,що їх не туди послали...
Та чого нам перейматися... У нас різні погляди щодо ХТО КОГО ПОСЛАВ... і щодо КТО ВИНОВАТ? Єдино бачимо,що їхня МЕНТАЛЬНІСТЬ ДУЖЕ ЗМІНИЛАСЬ...
" МЬІ ПРЕД НАШЕЙ РОССИЕЙ
КАК ПРЕД ГОСПОДОМ БОГОМ ЧИСТЬІ..."
Автор | 2014-09-09 10:35
Андрій | 2014-09-09 09:25
А вихлюпувати матюки, це все одно що с.ать посеред вулиці.
Черниговка | 2014-09-08 23:39
черниговка | 2014-09-08 23:31
Дорогие земляки! При всей ненависти к варвару и лжецу президенту россии очень прошу поддержки - потребуем от властей города ЗАПРЕТИТЬ портить наших детей и привести город в порядок. Быдляческий подход не для нашего города и его прекрасных жителей!!!
аа | 2014-09-08 23:03
та ось, коли вже 50 хлопців з області загинули в "АТО" через "ПТН", якось, знаєте, не до культури мовлення...
то ж, панство з "самопомочі", не намагайтеся бути правильними та ідеальними, а подумайте, чи етично з вашого боку у такий час нести таку... писати такі речі.
п.с. від занадто ідеального несе совком і часто нудить....
п.с.2 стаття ж полемічна...
/// аа= аноніма - дурний піп хрестив, коли іншу думку він вважає проплаченою. бан, поки не буде доказав проплаченості