Останнє оновлення: 15:20 п'ятниця, 16 квітня
Політика / Імідж*
Ви знаходитесь: Політика / Україна / Гіркий носівський цукор
Гіркий носівський цукор

Гіркий носівський цукор

Інформацію про зупинку і закриття цукрового заводу в Носівському районі оприлюднило чимало ЗМІ. Першою, хто хоч спропобував дати якийсь аналіз цій не рядовій події, була "Сіверщина", але в її версії ця новина подавалася як факт і не більше.

Висловлювались якісь здогадки, хоч самого підтвердження їм не було дано. У зупинці заводу звинувачувався лише уряд.

Отримавши нагоду побувати в м.Носівка, я спробував більш ретельно розібратися в цій знаковій для області події.

Для початку я спробував зустрітися з тією командою управлінців району, котра була з першого Ющенківського набору і відзначалася досить успішною роботою. Щоб отримати, можливо і в неповній мірі, об'єктивний, але болючий і відповідальний, погляд на цю проблему, адже офіційний - простий і зрозумілий: економічна криза, відсутність нормальної (?) ціни на цукор. Мені вдалося подискутувати з кількома колишніми і нинішніми посадовцями і отримати офіційні статистичні дані тих років, які наштовхують на думку, що закриття саме цього заводу (!) – добре спланована акція.

Вона має свій початок пізньої осені 2006 року, коли в Носівському районі був отриманий рекордний, як по урожайності (436 ц/га), так і по валу (213 тис.т), урожай. От лише прикро, що з екс-головою РДА зустрітися не вдалося, бо чоловік був у від'їзді, а, кажуть, він міг би розповісти багато цікавого.

Для початку давайте почнемо з ціни на пальне. Воно ніколи не було дешевим і завжди, як тільки розпочинався хліборобський сезон, стрімко виростало в ціні і трималося у вартості на приблизно схожому рівні останні роки. Щоб зменшити ціновий удар, "неуспішні" неБЮТівські уряди надавали позику, створювали резерв пального і т.д. І цим, як і дотаціями на кожен гектар посіву, виробники справно користувалися, і це здешевлювало продукцію, а, відтак, збільшувало прибутки.

Варто нагадати, що ціна 1 кг цукру на ринку була стабільно низькою і складала 2,3-2,5 грн. за кг, звичайно, за виключенням першої половини 2005 року, але то вже з інших причин, про які у бютівському середовищі воліють не згадувати.

Тепер давайте поглянемо на динаміку збільшення площ посіву цукрових буряків, рості урожайності та валового збору сировини у районі за ці роки:

  • 2004 р. – 2457 га, 340 ц, 86409 тис. т;
  • 2005 р. – 3050 га, 434 ц, 132654 тис. т;
  • 2006 р. – 4000 га, 435 ц, 213000 тис. т.

Ситуація, як бачимо, цілком пристойна, а, головне - обнадійлива. А тепер те, що змушує задуматися: після рекордного врожаю 2006 року районом поповзли чутки, що через низьку рентабельність виробництва, в наступному, 2007 році, основні господарства району сіяти цукровий буряк відмовляються. І серед них, природньо, було ПП „Агропрогрес” І.І.Куровського.

Щоб якось врятувати ситуацію, мої співрозмовники тоді зробили чимало для цієї справи, а голова РДА особисто добивсь у депутата обіцянки не зменшувати площ під цукровий буряк. Проте, вийти на рівень посівних площ попередніх років не вдалося. Саме тоді у районі відбулося найгірше з можливого – роботу цукрового заводу і доцільність його існування у такому форматі, а, відповідно, власності поставили під сумнів. Адже мало хто вірить в існування благородних та безкорисливих філантропів у бізнесовому, а, особливо, такому жорстокому українському бізнесовому середовищі... Просто дату фіксації смерті підприємства було перенесено на рік вперед...

Сказати, що закриття заводу – трагедія для селища, значить не сказати нічого. На вулицю викинуті майже три сотні людей, для яких підприємство було усім: місцем роботи, школою життя, надією для існування.

Крім того, воно виступало у ролі майже єдиного наповнювача районного бюджету і сплачувало до нього 84% усіх надходжень, не беручи до уваги чималенькі суми пожертв місцевій школі та соцсфері району. До речі, на цьому бюджеті ситненько існувала районна рада, але через нерозуміння чи ще через щось, обрізала сама сук, на якому сиділа.

Районом вперто пливуть чутки, що так воно мало бути раніше, але дуже заважали ті хлопці з РДА. І це схоже на правду.

Відомо, що існує багато способів насильної зміни власника – від примітивного рейдерства до заплутаних схем проголошення підприємства банкрутом. Майже, як у нашому випадку. Кожен прожитий день працює на зниження принадності цукрозаводу і, врешті-решт, він буде придбаний як металобрухт. І ніхто не сумнівається, хто в такому разі стане його власником. Тим більше тут знають, яким чином під тепленьке крильце ПП „Агропрогресу” потрапила птахофабрика, яка доля готувалася молокозаводу, фермерському господарству „Вікторія”, ЗАТ ”Нива”.

Тут виразно проглядається бютівський фірмовий почерк. А чому б і ні, необхідно лише підгребти під себе ради, а тоді – хоч вовк траву їж! Пам'ятаєте заклики Ілліча: „Вся влада радам!” – вони якраз на часі. Багатіємо!!!

Коментарі (9)

abc | 2008-11-07 20:02

На жаль, використання кимось схожого до мого ніку авс, вносить плутаницю. На більшості інет-ресурсів таке не вітається. Отже відповідаю Олегу, котрий в свою чергу відповідає авс про Хоменка, хоча про Хоменка писав не авс, а я - abc.
-----------------------------------------------------------------------
Так от, про Хоменка, Роменову і всіх інших. Хочу нагадати, що тут є ми, мешканці славного міста Чернігова та Чернігівської області. І не хтось присланий чи обраний, тут головний, а ми. Це право закріплене за нами і Богом, і Конституцією. А якщо щось не так, то Хоменко повинен звертатися до нас. Мета такого звернення - спільні з народом дії по наведенню порядку.
А тепер, шановні читачі Високого Валу, пригадайте, як журналісти (і ваш покірний слуга abc також) добивалися, щоб Хоменко почав працювати в режимі постійного діалогу з народом. Пішов він на це? Розпочав обговорення найважливіших питань з нами через масмедіа? Якщо сам не в змозі розмову з народом вести, то йому ж за бюжетні кошти прес-службу тримають. Не він, народ до нього на співпацю набивався. Що у відповідь? Започаткував Хоменко тісну співпрацю з народом? Ні.
А тепер нас ставлять перед фактом - завод закривають а безпомічний Хоменко нічого зробити не може... А тут ще ЄЦ перед виборами про народ згадав, мовляв у всьому БЮТ винний... Майстри, одначе, стрілки переводити.

znay | 2008-11-07 11:41

abc
та мабуть щось таки робить, якщо Романова постійно підіймає питання про недовіру йому. Заважає?! А в рад повноважень і можливостей значно більше, ніж у виконавчої влади. Жаль лише, що в радах відповідальних потім не знайдеш

авс | 2008-11-07 10:57

Да їм заважали раніше зупинить завод! вирізать до цурки! А зараз рйном керують "долбаки", які заглядують бютівцям в рот і штани.

Олег | 2008-11-07 10:42

для авс:
Що, Хоменко заставить бютівський "Агропрогрес" сіять буряк?! А якщо нема буряка - нема роботи, нема прибутку! Подумай, що ти говориш! Пітерські власники будуть продавать завод, і догадайся з 3-х раз, хто його купить...

znay | 2008-11-07 10:08

Oper
Хоч і в 19-у ст, але він один серед провідних в Україні. А щодо "необхідності підгребти під себе ради", то це зайве, бо їх БЮТівський склад (і районної, на чолі з ольгою петрівною, і міської) сам БЮТівський "Агропрогрес", і сформував.

abc | 2008-11-07 10:05

Про БЮТ і їхню спрямованість ми і самі знаємо.
Але знову виникає те ж саме горезвісне запитання - навіщо нам у області губернатор від ЄЦ Хоменко? Навіщо він потрібен, якщо не може навести порядок у таких елементарних і надзвичайно важливих для життєдіяльності області питаннях?

Цукерман | 2008-11-07 10:01

Ефективність наявного виробництва занадто низька, виробничий процес занадто енергоємний та трудомісткий. Яке рейдерство може мати місце в цьому випадку? Тільки металургійне! Пункти прийому металобрухту будуть дуже задоволені від великої кількості харчової нержавіючої сталі, а також міді та люмінію. Так воно і повинно бути. Для потреб області необхідно і достатньо мати два незалежних підприємства, більш сучасних та ближчих до влади. Це нагайна вимога сучасного приватно-державного капіталізму. І ніхто не завадить нам в реалізації поставленої мети!

Oper | 2008-11-06 19:03

Згадали би краще, що завод побудовний наприкінці 19 століття. А ми від нього хочемо щось у 21-му. Дотаціями у прірву можна сипати нескінченно. Важче щось змінити "в діло".

авс | 2008-11-06 16:15

Хоть ця тема вже надоїла, але ж воно дійсно в статті є розумна думка:
БАГАТІЄМО, АЛЕ Ж НЕ МИ!
закрити

Додати коментар:

SVOBODA LIVE! - YouTube
SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  Гурт МАХА розширює горизонти англомовним треком та відео «Paradise»

SVOBODA.FM