Останнє оновлення: 16:50 вівторок, 2 квітня
Історична пам'ять
Ви знаходитесь: Політика / Соціум / Мінкульт дозволив демонтувати пам'ятники Ватутіну та Чкалову у Києві
Мінкульт дозволив демонтувати пам'ятники Ватутіну та Чкалову у Києві

Мінкульт дозволив демонтувати пам'ятники Ватутіну та Чкалову у Києві

Міністерство культури та інформаційної політики визнало пам'ятники радянському генералу Миколі Ватутіну та радянському льотчику Валерію Чкалову в Києві такими, що не підлягають занесенню до Державного реєстру культурної спадщини. Відтак тепер їх можна знести.

Про це йдеться на сайті міністерства.

Йдеться про пам'ятник Ватутіну, розташований у Маріїнському парку, і пам'ятник Чкалову, розташований по вулиці Олеся Гончара. Наказ про невнесення їх до реєстру нерухомих пам’яток уже підписав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

«Питання перенесення вищезазначених пам'ятників КМДА могла вирішити і без втручання міністерства, в інший визначений законом спосіб, тепер КМДА точно має виключити ці пам'ятники з Переліку щойно виявлених об'єктів, демонтувати й перенести монументи», — зазначає Мінкульт.

Що передувало?

Мінкульт уже не вперше ухвалює рішення щодо пам'ятників Ватутіну та Чкалову. Радник київського міського голови та депутат Київської міськради Дмитро Білоцерковець розповідав, що наприкінці січня експертна комісія міністерства розглянула подання київської міської влади, яке пропонує зняти статус об’єктів культурної спадщини з пам’ятників Ватутіну та Чкалову. Це мало б наблизити їх до демонтажу.

Зрештою комісія рекомендувала забрати статус у пам'ятника Чкалову. Водночас пам'ятник Ватутіну рекомендували демонтувати та визнати таким, що відповідає критеріям і ознакам пам’ятки монументального мистецтва.

Білоцерковець стверджує, що таке рішення ускладнить та затягне процес демонтажу монумента Ватутіну. Відтак він закликав Мінкульт видати наказ, який прибере статус пам'ятки у цього пам'ятника.

Водночас міністерство тоді зазначало, що демонтувати монумент можна й з урахуванням його чинного статусу щойно виявленого об‘єкта культурної спадщини. Але в такому випадку КМДА мала би створити проєкту документацію.

Мінкульт рекомендував взяти пам'ятник на облік як музейний предмет та перемістити до музейного фонду. Таким місцем зберігання міг би стати музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» (село Лютіж Київської обл.), оскільки на Лютізькому плацдармі розташовувався командний пункт Ватутіна.

Більше про Ватутіна і Чкалова

Микола Ватутін — генерал армії Радянського Союзу. Український інститут національної пам'яті включив Ватутіна у список осіб, причетних до боротьби проти незалежності України, організації Голодомору і політичних репресій.

Пам’ятник Миколі Ватутіну споруджений над його могилою в Маріїнському парку в Києві. Пам’ятник мав охоронний статус і раніше. Монумент був взятий на облік наказом Головного управління охорони культурної спадщини КМДА від 6 квітня 2010 року та набув таким чином статусу щойно виявленого обʼєкта культурної спадщини.

А ось Чкалов — це радянський льотчик-випробувач. Він відомий тривалими безпосадочними перельотами. Наприклад, 18-20 червня 1937 року літав з Москви до Ванкувера (штат Вашингтон, США) через Північний полюс.

За свою кар'єру Чкалов випробував декілька винищувачів 30-х років: І-15, І-16 та І-153 «Чайка». Загинув у 1938 році при проведенні першого випробувального польоту на новому винищувачі І-180.

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Stella Sezon та Constantine представили модну українську музику в Лондоні

SVOBODA.FM