Останнє оновлення: 17:37 субота, 23 червня
Інтерв'ю
Ви знаходитесь: Політика / Чернігів / Василь Білогура: «Тендер по підручникам зривався двічі через відсутність учасників»
Василь Білогура: «Тендер по підручникам зривався двічі через відсутність учасників»

Василь Білогура: «Тендер по підручникам зривався двічі через відсутність учасників»

Однією із найбільш обговорюваних тем цього тижня стала ситуація довкола управління освіти Чернігівської міськради.

На розширеній нараді, де звітував його начальник Василь Білогура, озвучувалися 2 головні проблеми перед початком нового навчального року: зрив тендеру із харчування школярів та зрив закупівлі підручників для учнів 4-7 класів.

Коментуючи ситуацію з підручниками міський голова Владислав Атрошенко не добирав слів і просто на нараді порекомендував Міністру освіти накласти на себе руки.

Додався ще й скандал довкола дитячого садочка на вулиці Коцюбинського, де через сумнівний договір з «Укртелекомом», який укладав попередник Білогури Купріяненко, приватній компанії, по суті, «подарували» реконструкцію будівлі сумою в 13 мільйонів бюджетних коштів. А дитячий садочок так і не відкрили.

Тому питань для обговорення було достатньо. Через різні причини час проведення інтерв’ю декілька разів змінювався, сама розмова тривала трохи більше 20 хвилин, якраз у перерві між двома робочими зустрічами Василя Білогури. Перед цим він емоційно пояснював комусь по телефону, що не може зустрітися через зайнятість.

Василь Білогура був призначений на посаду начальника управління освіти рівно 8 місяців тому. При ньому залишилася працювати майже вся стара команда, яка була і при Володимирі Купріяненку, робота якого супроводжувалася численними корупційними скандалами. Білогура відмовляється коментувати й оцінювати роботу попередника, рівно як і робити висновки щодо діяльності його команди.

Одразу попередимо: Василь Білогура захотів погодити текст інтерв’ю, однак виправлена ним версія не містить перекручень змісту, а ті моменти, які залишились поза текстом, не є ключовими у розумінні проблем, про які говорилося. 

Власне, давайте почнемо із двох головних проблемних моментів, які є в сфері освіти Чернігова на 1 вересня. Це ситуація із харчуванням та шкільними підручниками для 4-7 класів. Чому виникла така ситуація по харчуванню і тендер не відбувся до 1 вересня? Ще в кінці червня повідомлялося, що попередній договір по харчуванню із КП «Шкільне» був розірваний.

Договір між КП «Шкільне» та управлінням освіти було розірвано на початку липня 2016 року. Через те, що вартість закупівлі складає більше      8 мільйонів гривень та внесення додаткових змін до документації конкурсних торгів, дата розкриття відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель» визначена на 2 вересня 2016 року

Тобто, раніше 2 вересня розкриття пропозиції не можливо було провести?

Звичайно, ми планували раніше, 22 серпня 2016 року, проте у зв’язку із уточненням інформації, внесенням змін до документації, дата розкриття перенесена на 7 робочих днів як того вимагає законодавство.

Якщо розкриття відбудеться 2 вересня, то коли можемо очікувати відновлення звичного харчування дітей у школах?

Сподіваюсь, що тендер буде проведено з дотриманням норм чинного законодавства і відповідно договір з переможцем буде підписано 19 вересня.

Дуже багато було всіляких сумнівних ситуацій довкола управління освіти. Ви, відповідаючи ці питання, як і деякі депутати міськради, говорили про те, що ситуація заполітизована. Чому ви так вважаєте?

У нас, на жаль, на сьогодні заполітизовані всі сфери. Але управління освіти цікаве для політиків, через те, що тут задіяно дуже багато людей. У Чернігові важко знайти сім’ю, яка б не мала жодного відношення до освіти. Тільки працюючих у нас в системі освіти більше 7 тисяч осіб.

Ситуація по книжкам для учнів 4-7 класів. Ви озвучували про те, що двічі тендери зривалися. Чому така ситуація склалася?

Управління освіти Чернігівської міськради проводило відкриті торги відповідно до розміру освітньої субвенції, яку місто отримало на придбання навчальних підручників – 461 тисяча гривень. У квітні 2016 року управління освіти оголосило тендер на закупівлю підручників для учнів 4,7 класів. Перше розкриття пропозицій відбулося 20 травня 2016 року. Документи надав лише один учасник – із Сум. За таких обставин тендер не відбувся. Вдруге тендер не відбувся з причин відсутності учасників процедури. У ситуації, яка склалася, управління освіти вимушене було перейти до переговорної процедури. Як результат – укладання угод відбувається з кожним видавництвом окремо. Проте на сьогоднішній день 2 видавництва вже відмовились друкувати книжки, тому що управління освіти м. Чернігова для них є маленьким замовником, їм економічно не вигідно друкувати невеликим накладом.

Так 461 тисяча гривень все-таки. Це ж багато книжок повинно вийти.

Відповідно до запровадженої у 2015 році Міністерством освіти і науки України процедури, кожен навчальний заклад обирав підручники із переліку, який пройшли конкурсний відбір. Кожен вчитель обирав той підручник, який він вважав найкращим, щоб провести якісний урок. Тобто, з одного предмету школи обрали з одного предмету підручники різних авторів. Кожен підручник друкується в окремо визначеному видавництві. Це ж не обов’язково, що на 461 тисячу договір буде укладено з одним учасником, або хоча б з двома. Зараз управління освіти укладає договори з 13 різними видавництвами із різних куточків України. А найголовніше, що друк їх наразі тимчасово не здійснюється з незалежних від управління причин.

А коли почнуть?

За інформацією, отриманою управлінням від видавництв, друк підручників 4,7 класів активно відновиться після завершення друку підручників для 8 класу. Деякі підручники обіцяють у вересні, деякі пізніше. У кожного видавництва різні потужності. Під час колегії Міністерства освіти і науки України, представником однієї з областей було озвучено, що видавництво залишає за собою право повернення авансу на друк підручників, у разі не виконання умов договору протягом 5 місяців. Звісно, жодне управління це не влаштовує.

На мою думку, такий порядок закупівлі підручників не виправдав себе. Міністерство  повинно централізовано здійснювати закупівлю підручників, а вже потім розподіляти. Надрукувавши певну частину книжок, видавництва не орієнтовані на подальші об’єми роботи. Видавництву не вигідно працювати з невеликими об’ємами замовлень відтермінованими в часі – зростає собівартість. А якщо б вони надрукували одразу у повному обсязі, то справа була б лише в їх оплаті та доставці.

А Міністерство, виходить, передало ці функції в руки місцевих рад, управлінь, дало субвенції і поклало обов’язки із закупівлі. Через це відбувся зрив?

Спочатку, у 2015 році Міністерство прийняло програму 50 на 50: половину за рахунок держбюджету друкують, іншу частину за кошти місцевих бюджетів, це в рамках децентралізації. Потім виявилось, що в місцевих бюджетах немає коштів і через розподіл Кабміном надано субвенція на друк підручників. Але не було визначено механізму закупівлі. Я розмовляв із начальником управління освіти міста Вінниці, так він зазначив, що у них обсяг наданої освітньої субвенції дозволив здійснити замовлення підручників у повному обсязі без проведення тендерної процедури. А от у Сумах не вистачило, і на липневій сесії їм додатково виділили із міського бюджету 750 тисяч на книжки. При тому, що субвенції вони отримали у розмірі 350 тисяч. Але і в першому і другому випадку школи залишаються поки що без підручників.

Чи міг би Чернігів виділити додаткові гроші до субвенції, адже на серпневій сесії розподілили дуже багато понаднормових мільйонів?

Справа в тому, що у Сумах і в Вінниці є децентралізовані бухгалтерії у кожній школі окремо. А це означає спрощений механізм закупівлі за принципом допорогової та скорочені часові проміжки. У нас же закупівля здійснюється централізовано, а відповідно – тендерна процедура.

Як в цей час бути батькам? Збирати гроші і купувати підручники за свої?

Ми робимо все, щоб вирішити це питання. Але це ж підручники не в цьому році зникли. Їх у тому році не могли купити.

Ситуація із ремонтами. Ви казали, що на ремонти деяких шкіл і дитсадків буквально днями була затверджена проектно-кошторисна документація. До 1 вересня там, скоріше за все, не встигнуть провести ремонти.

 

Капітальні ремонти, які будуть проводитись після 1 вересня, не будуть впливати на освітній процес. На сьогоднішній день всі школи готові для того, щоб 1 вересня діти сіли за парти і навчалися.

 

 

Білогура показує ті самі скандальні профілі РУОКу, які вже встановили у школах

Управління не може заважати батькам у допомозі школі

Чи можна, враховуючи ініціативу Владислава Атрошенка щодо збільшення бюджету освітянської галузі на наступний рік на суму, яка збирається з батьків(мова про 1 мільйон гривень – ред.), говорити про те, що благодійних внесків у школах не буде?

Я вам скажу так. Ми, збираємо потреби шкіл і дитсадочків, узагальнюємо та плануємо, які кошти нам необхідно передбачити в бюджеті. Тобто, це придбання найнеобхіднішого для якісної організації навчально-виховного процесу. Якщо хтось із батьків захоче щось зробити добровільно – то це бажання батьків, а не їх обов’язок.

Ви ж розумієте, що якщо батьківський комітет вирішив, то не всім батькам сподобається і не всі зможуть потягнути ці витрати. Є ситуація по одному із дитсадків, де з батьків збирають по тисячі гривень.

Давайте називати конкретний садочок.

Тут справа не в номері садочка, а в самому принципі. Якщо батьківський комітет вирішує здавати по тисячі гривень, а не всі батьки зможуть потягнути такі витрати, то все одно їм доведеться якось гроші платити. Бо це ж наша ментальність, самі розумієте. То чи не простіше просто заборонити благодійні внески?

Прийом благодійних внесків від фізичних та юридичних осіб здійснюється виключно на добровільній основі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року №1222 (із змінами) «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від фізичних та юридичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування» з обов’язковим оформленням відповідної документації та відображенням у бухгалтерському обліку.

Батьки на свій розсуд вирішують напрямок використання зібраних котів: чи то зміна шпалер, чи фарбування класних кімнат. На сьогоднішній день підтримка батьків є досить відчутною.

Тобто, це означає, що з наступного року не ліквідують благодійні внески, навіть попри додаткові фінансові вливання з бюджету?

Наразі, управління освіти працює над тим, аби у наступному році виділити більше коштів з міського бюджету  із розрахунку на одну дитину. Якщо в цьому році у садочку було на дитину 129 гривень 66 копійок, а в школі – близько 35 гривень, то наступного року ми будемо просити міську раду ці суми збільшити. І директори, і завідувачі кожного року формують потребу для навчального закладу, виділяють пріоритети.(фарбування підлоги, ремонт ганку, даху) на це будуть виділені кошти з місцевого бюджету. Проте, якщо батьки захочуть у класі змінити штори на інший колір, вони мають на це право. Така ж ситуація з комп’ютерами. Цього року у нас забезпечені вже всі школи новими комп’ютерними класами. На наступний рік буде комп’ютер у кожний дитсадок відповідно до етапів реалізації Програми. Але якщо батьки захочуть саме цього року мультимедійну дошку купити – ми не можемо їм у цьому заважати.

Який стан справ по дитсадку на Коцюбинського?

До 1 вересня він не відкриється.

Це зрозуміло. Але як ви збираєтесь діяти, вирішувати справи з «Укртелекомом»: оренда, викуп приміщення?

На жаль, начальник управління освіти не наділений повноваженням, щоб істотно вплинути на це питання.

Коли чекати школу на Масанах?

 

Тут мають фахівці сказати своє слово. Один із варіантів – це надбудова ще одного поверху до 35 школи. Це буде дешевше, ніж будувати ще одну школу. 

Коментарі (5)

Гриша | 2016-09-06 12:48

Самый главный Карупцеонер!!!!!!!!!!со своей командой !!!!!

вавас | 2016-08-29 10:55

вася не скромничай сейчас откат 35 . спроси в своего бившего шефа.

Васелиса | 2016-08-28 01:17

Вася может хватит грузить?Отдыхать тебе надо -Вася!Отдыхать. Васек-это тебе не у Атрохи подсрачником бегать,в образовании надо опыт работы и понимание отвествености.

мрачно | 2016-08-27 23:46

Как можно так врать? То 461 тыс. на учебники- мало не хотят печатать, а в Виннице допороговые, то есть значительно меньше и захотели, бывает же такое. Договор с КП "Шкильне" пришлось расторгнуть из-за грубых нарушений, допущенных тендерным комитетом Управления и лично В.Билогурой, а ответственности "0". Есть же решение АМКУ. Звание "зрада тижня" в Прозорро на всю Украину НЕ потому что самый главный "помощник" мера, ему надо было отклонять дешевые и покупать дорогие, зато у "местных производителей", из 10 млн. город потерял почти 2. И там не только РУОК, а еще 2 местных "производителя окон". А у тех кого отклонили во время тендера потому что "не местные" у них профиль то какой, то что значительно дешевле, то понятно? И мы все наверное в другом измерении начали жить, то нам сообщали про нарушения, проблемы и т.д. в Управлении образования, а теперь В.Билогура ангел, только вот все мешают, особенно АМКУ, поставщики книг, Министерство . И вообще теперь совсем не понятно, а чего Атрошенко на Министра образования напал, если Василий не смог за 5 месяцев учебники купить. Может кто-то не на своем месте, чего женщине то надо было что-то плохое с собой делать?

Олег | 2016-08-27 09:55

Самый главный коррупционер города Чернигов. Просто не договорился насчёт отката.
закрити

Додати коментар:

SVOBODA LIVE! - YouTube
SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM


Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

Реклама на сайті SVOBODA.FM


SVOBODA.FM - LIVE!
Фотоновини

  В Чернігові зіткнулися сумнозвісна «Калина» і вантажівка

SVOBODA.FM

RedTram
Загрузка...
Північний вектор