Останнє оновлення: 20:14 субота, 10 квітня
Легальні наркотики / Акцизний збір
Ви знаходитесь: Економіка / Україна / Курці сплатили до бюджету в 2,3 рази більше завдяки підвищеному акцизу
Курці сплатили до бюджету в 2,3 рази більше завдяки підвищеному акцизу

Курці сплатили до бюджету в 2,3 рази більше завдяки підвищеному акцизу

Надходження до бюджету після підняття тютюнових акцизів за перші 6 місяців 2009 року зросли в 2,3 рази.

За перші півроку 2009 р. акцизні збори із вироблених в Україні тютюнових виробів, за даними ДПА, принесли в державний бюджет 3 млрд. 25 млн. гривень, що в 2,3 рази більше ніж в січні-червні минулого року.

Про це «Високому Валу» повідомила Олександра Устінова, координатор прес-центру Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» з посиланням на дані Державного комітету статистики України.

З урахуванням зборів від акцизу на імпортні сигарети, бюджет додатково отримав майже 2 мільярди гривень. Таке збільшення надходжень до бюджету стало результатом двох суттєвих підняттів акцизів, які відбулися у вересні 2008 та у травні 2009 року.

Завдяки зростанню ціни на тютюнові вироби зросли і надходження від ПДВ. Частка акцизу в ціні сигарет з фільтром рік тому складала в середньому лише 50 копійок, а зараз – більше 2 гривень. Тобто в грошовому вимірі ставка акцизу зросла в 4 рази.

Але тютюнові корпорації суттєво підвищили неоподатковану частку ціни для збереження своїх прибутків, і тому відносна частка акцизу в ціні сигарет зросла лише вдвічі: з 19% до 40%. Це ще далеко від вимог Євросоюзу, де така частка має складати не менше 57%.

Викликане акцизом зростання цін на сигарети не призвело до зменшення їх виробництва. За перші 6 місяців 2009 року в Україні було вироблено 54,9 мільярдів сигарет, тоді як за аналогічний період минулого року – 61,7 млрд.

Падіння виробництва сигарет склало лише 11% при зростанні надходжень до бюджету у 2,3 рази.

Міжнародний досвід свідчить, що підвищення тютюнових акцизів і цін дає подвійний виграш: збільшення надходжень до бюджету і зменшення викликаних тютюном хвороб та смертей, тому що високі ціни на сигарети є одним з головних чинників, які стримують поширеність куріння.

В Україні вже зафіксована позитивна тенденція зменшення рівня куріння.

Так, згідно даних Київського міжнародного інституту соціології, поширеність куріння серед дорослого населення України у 2005 році складала 41%, в листопаді 2008 року – 35%, а у травні 2009 року – 31%.

З 1 січня 2010 року, згідно чинного законодавства, ставки акцизу на тютюнові вироби мають зрости ще на 15%. Проте досвід акцизної політики останнього року доводить, що акцизи можна підвищити навіть ще більше.

«За півроку 2009 зібрано майже стільки ж тютюнових акцизів як за весь 2008 рік. Виходить, що усі заяви тютюнових компаній про зменшення надходжень до бюджету через хвилю контрабанди з Молдови та Росії не підтвердились.

Приємно відзначити, що поширеність куріння зменшується, що є важливим фактором подолання тютюнової епідемії в Україні. Відповідно до взятих Україною на себе зобов’язань Рамкової Конвенції ВООЗ щодо боротьби з поширенням куріння наш комітет, скоріш за все, ініціюватиме чергове підвищення ставок акцизів на тютюнові вироби восени. Оскільки ціни на сигарети в Україні і далі залишаються низькими, що робить їх доступними для підлітків», – каже народний депутат Дмитро Ветвицький, член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. 

закрити

Додати коментар:

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  Український гурт МАХА підкорює стрімінговий сервіс Spotify

SVOBODA.FM