
Євро 2012 будуть супроводжувати чернігівські екскурсоводи? ФОТО
Не так давно у Чернігові відбулась одна надзвичайна подія. Нарешті, після двох років спроб, Чернігівський обласний центр зайнятості разом з Центром підвищення кваліфікації відкрили курси екскурсоводів для безробітних.
Почалось навчання першої експериментальної групи. Це дійсно подія, адже в Чернігівській області дипломованих екскурсоводів не вистачає, їх всього лише... два. А якщо нема найнеобхіднішої ланки туризму – знавців екскурсій, гідів, то про який туризм може йти мова?
22 вересня 2008 р. Чернігівський центр підвищення кваліфікації працівників державної служби розпочав лекції на курсах екскурсоводів для безробітних. Курси будуть тривати до кінця жовтня.
Бажаючих підвищити свою кваліфікацію виявилось небагато – 13 чоловік, але це є достатнім для відкриття цих курсів. Навчання є безкоштовним для безробітних.
Екскурсоводами не народжуються, ними стають
– Перша група – 13 безробітних – дуже мотивовані прекрасні люди, які прагнуть відкрити свою власну справу і займатись проведенням екскурсій по Чернігівській області, - розповів начальник відділу організації професійного навчання безробітних Чернігівського обласного центру зайнятості населення Сергій Роговець.
Навчання майбутніх екскурсоводів складається з теоретичної та практичної частин.
– Програма навчання розрахована на те, щоб люди отримали свідоцтво про закінчення курсів за напрямом «основи екскурсознавства» і могли самі працювати. Вони подають «портфель» екскурсовода, який вони розробляють у нас на курсах, технологічну карту екскурсії, схему маршруту, текст екскурсії. Потім вони подають інформацію в Чернігівську ОДА, щоб їм отримати ліцензію на зайняття цією діяльністю. В них буде свідоцтво про закінчення цих курсів, вища освіта та ліцензія – і вони зможуть оформитись як підприємці, - пояснила методист Центру підвищення кваліфікації державних службовців Чернігівської ОДА Олена Котляр.
– Розкажіть про практичну частину програми навчання.
– Вони на практиці знайомляться з історичними та екскурсійними об’єктами Чернігова, їм розповідають, як поводити себе і розробляти маршрути. В них вже були практичні лекції – техніка ведення екскурсій. Вони виходять до об’єктів. Їм показують, як потрібно себе поводити – як правильно розташувати екскурсійну групу, як викласти матеріал. Запрошували з готелю «Придеснянський» Клавдію Петрівну Тищенко. Вона дипломований хороший спеціаліст. В неї є ліцензія. Вона у понеділок проводило практичне зайняття на базі готельно-туристичного комплексу «Придеснянський», - розповіла Олена Котляр.
– Що дає посвідчення екскурсоводу випускникам курсів?
– Згідно з законодавством, одним з пунктів отримання посвідчення екскурсовода необхідно, щоб людина здобула знання з основ екскурсознавства. Тому наша навчальна програма так і називається «основи екскурсознавства».
На основі посвідчення про підвищення кваліфікації за напрямом основи екскурсознавства людині потрібно звернутись до ОДА та отримати ліцензію. Аж 2 людини в області мають ліцензію екскурсовода, що дає право на проведення цих екскурсій. Тому ринок цієї діяльності не заповнений, - увів у курс справи Сергій Роговиць.
– Які Ваші враження від курсів?
– Мені дуже подобається. Кожен день дізнаюсь щось нове. Але хотілося б більше практики, щоб нас водили на Вал, Болдіни гори, в Єлецький монастир. Багато є предметів, які по-різному називаються, але викладачі читають одне і те ж.
– А що Вас мало водять на об’єкти?
– Пару раз водили: на теорії екскурсійної справи в Україні та на методиці підготовки екскурсій.
– Які Ваші плани на майбутнє?
– Написати екскурсію та провести її для декількох знайомих, щоб можна було нормально захиститися.
Сподіваюсь, що у мене буде посвідчення екскурсовода і я отримаю дозвіл на туристичний супровід. А потім буде можливість влаштуватись до якоїсь туристичної фірми.
– Чи плануєте Ви організувати свою справу?
– Поки що такого бажання нема. Думаю, що потрібно буде багато документів для її організації.
Роботу буду шукати у Чернігові, - поділився з нами староста групи екскурсоводів Олексій Кирюша.
Надії на майбутнє, або конкуренція зростає
Можна вже сказати, що навчання на курсах набуло розголосу в місцевій громадськості. Адже, за словами Олени Котляр, люди дзвонять, питають про курси.
– Чи бажаєте Ви поставити підготовку екскурсоводів на потік?
– Ми маємо таку можливість. І якщо будуть бажаючі люди (безробітні), то за допомогою Центру підвищення кваліфікації (оскільки вони підбирають курси і викладацький склад) я вважаю, що ми готові до цього. Запрошуємо всіх бажаючих звертатися до Центру зайнятості і ставати екскурсоводами. Перспективою цього ми бачимо у проведенні Євро-2012. Київ у нас недалеко, буде потік туристів збільшуватись. А наше місто та область дуже гарні та історичні. Тому думаю, що все них попереду, - підкреслив Сергій Роговиць.
Якщо підготовка екскурсоводів буде поставлена на потік, то збільшиться кількість ліцензованих екскурсоводів у місті, буде збільшуватись конкуренція серед них, адже туристів поки що у місті не на стільки багато. Якщо збільшиться конкуренція, то це автоматично призведе, по логіці, до покращення якості екскурсійного та туристичного обслуговування.
А покращення якості, маємо надію, збільшить кількість туристів та згрупує, об’єднає зусилля різних державних та недержавних структур по розвитку туризму, розбудові інфраструктури туризму і таке інше. Отже, можливо, саме з цих курсів і почнеться новий етап у розвитку туризму на Чернігівщині.
Проте, є проблема – де взяти клієнтів? Час покаже, чи будуть у дипломованого екскурсовода екскурсанти та туристи, чи ні. Все буде залежати не тільки від їх знань та вмінь, але й практичного досвіду та особистих якостей.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 15461 |
Посилання до теми:
1.10.2008 Колюча зона. ФОТОпрогулянка
5.07.2008 Епоха Вирізання. По-чернігівськи. ФОТОрепортаж
3.07.2008 Краю мій - рідна моя сторона. Літній ФОТОрепортаж
25.06.2008 Будівельна мафія нищить парки вночі. ФОТОрепортаж
14.07.2008 На БРДМ – по річці! ФОТОрепортаж
14.03.2008 Ліс уже рубають. Самовільно. ФОТОфакт
11.09.2008 Лісове озерце Мезинського національного природного парку. ФОТОрелаксація
29.04.2008 Забудовники знищують центральну алею Чернігова. ФОТОрепортаж
19.05.2008 Заповідник Качанівка: Травень. ФОТОрепортаж
8.09.2008 Дерибан: Кому Тарновський звів шинок?
1.07.2008 Чернігівщина туристична: Літо, вихідні, Тростянець. ФОТОрепортаж
7.07.2008 Дерева рубають – тріски летять! Або ніхто нічого не знає? ФОТОфакт
9.09.2008 Дендрологічний парк Тростянець. ФОТОрепортаж
15.05.2008 Будівництво у парку: Перші споруди зведено! ФОТОфакт
8.09.2008 Білі лебеді Тростянця. ФОТОрелаксація
2.06.2008 Лазні-паровози і нужники над Десною: ФОТОрепортаж
4.07.2008 Зачарована Десна. І не лише. ФОТОрелаксація
14.08.2008 «Зеленбуд» обґрунтовує вирубку Чернігова
Коментарі (10)
Ірина | 2008-10-16 15:40
валентина | 2008-10-15 11:36
КИРЮША А. | 2008-10-15 01:09
Добавляю | 2008-10-14 18:06
А почему не обращаются за получением лицензий? Надо думать, условия получения этих лицензий не продуманы и, наверняка, оскорбительны для специалистов , чья квалификация давно подтверждена. Что , конечно, не освобождает от работы над собой. Впрочем, зная экскурсоводов из музеев и заповедника, я уверена, что уж они-то над повышением уровня своих знаний работают.
Валентина | 2008-10-14 14:15
А почему не обращаются за получением лицензий? Надо думать, условия получения этих лицензий не продуманы и, наверняка, оскорбительны для специалистов , чья квалификация давно подтверждена. Что , конечно, не освобождает от работы над собой. Впрочем, зная экскурсоводов из музеев и заповедника, я уверена, что уж они-то над повышением уровня своих знаний работают.
Ірина | 2008-10-14 12:46
І ще цікаво, хто з наших екскурсоводів ці річні курси закінчив?
Валентина | 2008-10-14 09:54
Ірина | 2008-10-13 10:54
А про те, що вони є хорошими фахівцями з досвідомо роботи - я погоджуюся! :))
Олександр Лутава | 2008-10-13 09:33
Отже... Дипломованих екскурсоводів у нас в Чернігові немало. Я зараз не берусь аналізувати, чи достатньо, а ле вони є і їхній фаховий рівень більш ніж високий. Проблема полягає в іншому. Згідно із законодавством України екскурсіїї екскурсоводи мають право проводити лише по території своїх експозицій (історичний музей по приміщенню музею, заповідник - по території заповідника і т.д...). Поза своїми експозиціями екскурсоводи повинні отримати відповідний дозвіл від акредитаційної комісії при ОДА . Декому такі норми здаються надмірними, але якщо є закон - його треба виконувати. Окрім того, при більш глибокому аналізу ситуації стає зрозумілим, що така норма законодавства має значно більше плюсів а ніж мінусів. Спробую це довести... Відділ туризму управління інвестицій і туризму Чернігівської міської ради зіткнувся з проблемою отримання статистичних даних по кількості туристів, що за рік відвідують наше мість. Однією з причин є те, що туристи приїздять, доприкладу з того-ж Києва, на автобусі з власним екскурсоводом - скільки їх приїхало, що їм розповідали, чи розповідь ця відповідає історичній дійсності і головне куди пішли гроші екскурсантів, що вони сплатили за такі часто сумнівні послуги - питання риторичне ...При цьому зазначу - в Києві працює "музейна поліція" і екскурсовод з Чернігова вже не може так просто вести по столиці екскурсії бо є не лише закон, але і механізм контролю за його виконанням... Непоганий приклад для наслідування, особливо якщо врахувати, що цей механізм контролю довів свою дієвість. Однак, для того щоб ставити подібні вимоги до заїжджих гостей, ми самі повинні відповідать всім нормам законодавства. Всеж, погодьтесь, нелогічно вимагати дотримання закону від інших і самим при цьому його порушувать. Окреме питання - чому працівники музейних установ не подали заявки на отримання подібних дозволів - очевидно вони покищо вважають за достатнє працювати виключно в межах своїх музеїв і не планують розширення поля своєї діяльності. Але це лише моє припущення... Так що у нас не дипломів, а дозволів покищо лише 2
ВІДДІЛ ТУРИЗМУ УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЙ І ТУРИЗМУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Кирюша О. | 2008-10-10 20:36