Останнє оновлення: 20:01 субота, 24 вересня
Культура
Ви знаходитесь: Культура / Література / Леонід ТЕРЕХОВИЧ / Я бачив дивний сон...
Я бачив дивний сон...

Я бачив дивний сон...

(Пропоную читачам «Високого Валу» у період між Різдвом і Водохрещею записувати свої сни, бо вони можуть мати магічний вплив на життя і долю.

Скажи мені що тобі сниться і я скажу тобі – хто ти.

Бо сни – це наше життя у всіх його забарвленнях.

Сни „зшивають” тіло і душу.

Під час сну проходить передача „тонких матерій” від одного чергового продавця до іншого. Кожну ніч – переоблік.

Стик тисячоліть став переломним в історії світу. Інтернет, комп’ютери, мобільний зв'язок, скайп... революційно змінили стратегію існування людства. Сьогодні віртуальна складова життя (сни, мрії, спогади, проекти) – це 80%, а реальна (праця навчання, відпочинок, гра) – лише 20%. Час заховався у сни. Вони, ніби двірники, підмітають вулиці нашої душі, щоб вранці душа була очищеною від марноти марнот. Сни звичні як дихання, тому ми їх не цінуємо, хоча в структурі капіталів вони займають особливе місце.

В історії бувають то денні, то нічні епохи. „Прогрес – це сновидіння ХIХ століття, подібно тому, як воскресіння із мертвих було сновидінням Х століття” – стверджував німецький філософ Артур Шопенгауер. „Не випадково, що в сновидіннях перед людьми проходить все те, чим вони займаються у повсякденному житті, про що думають, турбуються, що бачать і роблять поки бадьоряться (Цицерон, „Про гадання”.I.22).

Запитаємо: чи могла Тарасу Шевченку явитися вночі „Періодична система елементів”, яку знаменитий Менделєєв побачив у сні? Ні, поет бачив інші сни. Олександр Пушкін багато своїх віршів спочатку писав і бачив у сні, а потів вже переносив на папір.

В Інтернеті на запит „Сни філософів, поетів, митців” „Бог із машини” відає сотні тисяч сторінок. Сни – це концентрація творчих здібностей людині.

Маги і віщуни вважали сновидіння мистецтвом закалювання енергетичного тіла людини. Вони впевнені, що під час сну якась літаюча частина покидає тіло, щоб мандрувати в ноосфері, аросфері та інших сферах, долаючи часи і простори.

Якось мені снилась Англія. Там об'явили міжнародний конкурс сновидінь. На спеціальних екранах демонстрували кращі сни світу. То чому б нам не організувати український конкурс снів? Це б мало і терапевтичне значення. Бо навіть читачі, які страждають безсонням, могли б записувати свої „сонні серіали”. Якось Михайло Горбачов розповів, що його дружина Раїса Максимівна кожну ніч бачила яскраві сни, кожен із яких міг бути повістю і навіть романом.

Творчість, за висловом Марини Цветаєвої, це керований сон, це передбачення, пророкування. Сон – містичний зв’язок між життям і смертю. Сновидіння відкривають двері у потустороннє, у безсмертя. Сон – це виконання бажань.

Під впливом Марини Цвітаєвої свої „злети у сні і наяву” я записую у щоденник, котрий називається ПМ – Парадоксальна Муза. Десятки зошитів ПМ, які накопичилися за п'ятдесят років, зберігають сни-пригоди, сни-будови, сни-шляхи, еротично-політичні сни... ПМ – це мої космодроми для пуску ракет у „паралельний космос”. Іноді бачу „звідти” невидимі зв’язки між людьми і явищами. Приведу іронічно-політичний приклад.

У свинарнику Історії лежить велика свиня по кличці „Демократія”. „А це її плоди на Дошці Пошани – розповідає Борис Ельцін журналістам. Дивлюсь, а на Дошці – портрети лідерів „демократичної” Росії. „Щоб демократія давала плоди, її треба запліднювати – продовжив Ельцін і... почав особисто штучно запліднювати свиню. Телевізійники і фоторепортери хотіли знімати такий „еротично-політичний процес”. Але зайшов Путін і суворо наказав: приберіть журналістів, бо це – державна таємниця... (Як би прокоментував цей сюжет відомий психоаналітик Фрейд у своїй книжці „Тлумачення сновидінь”?)

У іншому сні був здивований новими формами роботи чиновників адміністрації. Я і рядові шукачі справедливості знаходимося в кабінеті губернатора, а губернатор чекає в коридорі, поки ми його викличемо „на килим”. Двері відчинилися, на порозі губернатор с кухлем пива: можна увійти?..

Із щоденника: „Серед інших снів запам'ятались багатопартійні збори-мітинг у моєму рідному колгоспі „Правда” на Дніпропетровщині. Агрономи і тваринники, механізатори і доярки, вчителі і бухгалтери були в різних партіях і тому обирання голови колгоспу перетворилося у вибори правлячої партії, а сіяти і доїти корів було ніколи... Прокинувся і подумав: та це ж пародія на багаторічний „майдан” у нашому багатопартійному державному колгоспі!

У стародавньому єгипетському тексті написано: „Бог створив сни, що вказувати шлях сплячому, очі якого знаходяться у пітьмі.”

Із щоденника: сон філософський. В хуртовину пророк промовив мені таємничі слова:

„Час, який сплинув, прийде, а який прийде вже сплинув. Я хотів взнати істину, драму часу. Моє бажання пророк виконав... Прокинувся, слова пророка пригадав, а суть істини забув. А шкода!

Сон – це будівельник, вчитель і лікар людської душі. Він допомагає „ремонтувати покрівлю” у важкі хвилини. Сни – це екскурсії у Минуле, яке ми перетворюємо у Сьогодення і Майбуття.

Коментарі (2)

Наброда | 2013-01-07 20:27

Чого чого, а "закалювання" енергетичного тіла не чекали. Хай уже фізичне "закалюється", що не зовсім приємно, ба навіть шкідливо. Може все ж таки ЗАГАРТУВАННЯ?

Александр | 2013-01-05 15:36

Очень интересная статья, спасибо автору.
закрити

Додати коментар:

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  1 вересня випускників із Чернігова слухатиме весь світ

SVOBODA.FM