Останнє оновлення: 17:05 четвер, 24 вересня
Місяць липень
Ви знаходитесь: Культура / Архітектура / Липень: Року вершина, літа половина. ФОТО
Липень: Року вершина, літа половина. ФОТО

Липень: Року вершина, літа половина. ФОТО

Так у народі кажуть про липень. Заступає він цьогоріч на вахту спекотливою погодою. Традиційно, жнива - 2009 розпочалися у південному регіоні України.

Будемо сподіватися, що гарний урожай компенсує збитки, завдані стихією нивам Волинської, Закарпатської, Рівненської і Чернігівської областей минулого місяця.

Оскільки у полі і на присадибних ділянках починається гаряча пора, то й релігійних свят у липні небагато.

Найвелелюдніше з них - Івана Купайла. У багатьох селах на моїй рідній Вінниччині молодь й нині сповідує народні обряди, пов'язані з цим веселим літнім святом. На берегах річок і ставків увечері розпалюють ритуальні вогнища. У вогонь кожному слід кинути гілочку, якусь непотрібну річ - щоб згоріли усі хвороби, біди - напасті.

Вважається, "хто не кине гіллячки - не позбудеться болячки". Потім, поодинці чи парами, молодь стрибає через вогнище, примовляючи: "Через вогонь стрибаю, сил набираю!"

Хвилюючий момент свята - пускання на воду віночків. Дівчата плетуть їх завчасно з польових і домашніх квітів, вербових гілок.

Запаливши на віночку свічку, дівчина пускає його на воду. При цьому загадує бажання на вдале заміжжя. Якщо вінок пристане до берега неподалік, то й наречений має бути десь по сусідству. А якщо попливе далеко - судилося йти у далекі прийми. Якщо свічка згасне від подиху вітру, або віночок затягне вир - це провіщає нещасливу долю.

Слід знати, що тільки на Великдень і на Івана Купайла під час сходу сонце грає різними кольорами. Де це можна спостерігати, не пропустіть таку можливість. За народним повір'ям, хто відкриє для себе цю дивовижну таїну природи, буде щасливим. А ще спробуйте у купальську ніч (хто сміливий) спостерегти у лісі за тим, чи справді опівночі зацвітає папороть. Це трапляється раз у сто років. Кому пощастить це побачити, на тому місці знайде скарб.

Ще одне подібне народне повір'я пов'язане зі святом першоверховних апостолів Петра і Павла. Хто в ніч на 12 липня знайде у лісі квітку Петрів хрест і вирве її корінь, також може знайти скарб, або за інших обставин забагатіє. Квітка справді існує. Вона росте в лісистих ярах, вологих улоговинах. Суцвіття складається з плескатих квіточок ніжно-рожевого кольору. На Петра і Павла тещі повинні пригощати своїх зятів. Ті, навзаєм, також повинні виявляти в цей день особливу увагу і повагу до тещ. Та хіба тільки в цей день?

Крім народних обрядів, що супроводжують свята Івана Купайла та Петра і Павла, до наших днів збереглися й численні народні прислів'я та прикмети. Якщо на Івана Купайла дощі густі - горохи будуть пусті; якщо на Йвана злива - чекай мокрі жнива; якщо зозуля кувала лише до Івана - осінь буде погана, а як до Петра - буде тепла.

"Петро з Павлом день зменшили, а спеки додали", "Від Петра - красне літо", "На Петра дощ - жито, як хвощ, буде що вкинути у борщ" - кажуть народні прислів'я.

Календар липня

1 липня - День архітектури України; Всесвітній день архітектури; Міжнародний день кооперативів.

2 липня - День працівників Державної податкової служби України.

5 липня - День працівників морського та річкового флоту; День Військово-морських сил Збройних сил України.

7 липня - Різдво пророка Іоана Хрестителя - Івана Купайла.

11 липня - Всесвітній день народонаселення.

12 липня - Свято першоверховних святих апостолів Петра і Павла; День рибалки.

16 липня -День бухгалтера.

19 липня -День металурга.

26 липня -День працівників торгівлі.

закрити

Додати коментар:

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  Баскетбольний майданчик на Шерстянці

Ліза ПЕТРЕНКО