Останнє оновлення: 14:29 четвер, 23 травня
Війна
Ви знаходитесь: Кримінал / Пригоди / Безцінні пам'ятники, знищені Москвою в Україні
Безцінні пам'ятники, знищені Москвою в Україні

Безцінні пам'ятники, знищені Москвою в Україні

Під час війни, розв’язаної росією в Україні, сотні унікальних пам’яток були зруйновані, пошкоджені та повністю втрачені. Кожного разу, читаючи повідомлення про черговий «варварський» злочин проти світової культури, ми розуміємо, що втрати унікальних об’єктів не можна оцінити, адже є те, що неможливо відновити за будь-яку ціну.

Фото: Внаслідок російських обстрілів знищено музей Григорія Сковороди. Джерело: прокуратура Харківської області, створена Ігорем Ястребовим

Літак українського виробництва Ан-225 «Мрія» потрапив до Книги рекордів Гіннеса як абсолютний рекордсмен. Українська «Мрія» (в перекладі з української «мрія») встановила 240 світових рекордів швидкості, висоти та вантажопідйомності, здобувши славу феномену світової авіації. Конструкція еквівалентна шестиповерховому будинку: довжина – 84 м, розмах крил – 88,4 м, висота – 18,1 м, вантажопідйомність – 250 тонн. Але 27 лютого 2022 року російські війська атакували з повітря аеропорт Гостомель (Київська область), де дислокувалася «Мрія». Намагаючись захопити плацдарм для подальшого наступу на Київ, російська армія знищила найбільший і найпотужніший у світі транспортний літак.

Оригінальна кабіна екіпажу відновленню не підлягає, як і сотні інших унікальних об’єктів, які російська армія безслідно знищує в загарбницькій війні в Україні.

Будинок Василя Тарновського (Чернігів)

кінець 19 ст

Знищено 11.03.2022

Джерело: ui.org.ua

Після приходу до влади більшовиків виставку майже знищили, а частину безцінних експонатів вивезли. Будівля використовувалася як бібліотека для молоді. Але 11 березня 2022 року столітню будівлю, яка встигла пережити дві світові війни та більшовицьку революцію, зруйнували російські війська.

Росіяни скинули у двір будівлі 500-кілограмову фугасну бомбу. Зруйновано стіни та внутрішні перекриття будівлі.

Лисичанська гімназія

кінець 19 ст

 

Знищено 01 травня 2022 року


Джерело: Вікіпедія

У 2017 році місто Лисичанськ Луганської області України увійшло до п’ятірки фіналістів конкурсу, який щорічно підтримується Фондом Короля Бельгії, і отримало премію Belgian Heritage Abroad Award 2017.

150 років тому європейський вільний капітал прийшов на перспективні українські землі. У 1889 році бельгійський інженер і підприємець Ернест Сольвей побудував содовий завод і поселення для робітників. Запрошені на об’єкт бельгійські архітектори спроектували комплекс будівель: адміністрація, будинок директора, лікарня, каплиця, школа, будинки для сімей і окремо для неодружених чоловіків. В одному з цих будинків згодом буде відкрито жіночу гімназію товариства «Просвіта», яка згодом буде перетворена на Лисичанську гімназію.

Триповерхова кам'яна будівля обрамлена червоною керамічною цеглою.

 

Під час Української революції 1917-1921 рр. тут був військовий госпіталь, а в 1923 р. будівля повернула статус навчального закладу. З 1977 року тут до 2022 року працювала Лисичанська багатопрофільна гімназія.

Джерело: начальник Луганської ОВА Сергій Гайдай, Telegram

Проте 1 травня 2022 року внаслідок прицільного обстрілу російсько-окупаційних військ у спортзалі сталася пожежа, яка повністю знищила споруджену бельгійцями історичну пам’ятку архітектури.

Георгіївська дерев'яна церква, Київська обл

1873 рік

 

Знищено 7 березня 2022 року

Джерело: Вікіпедія, Іван Биков

Однокупольна дерев’яна церква святого Георгія в Заворичах, Київська область, Україна, була побудована в 1873 році. За радянських часів, в рамках поширеної практики «дерелігіозності», служби в церкві були заборонені, а будівля було перетворено на зерносховище.

 

З часів незалежності України, у 1998-2012 роках, костел було відремонтовано, відновлено старовинні фрески із зображенням Богородиці та сцени порятунку святого Петра. Будівля отримала статус пам’ятки архітектури та об’єкта культурної спадщини.

Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики, X

7 березня 2022 року під час російського вторгнення в Україну російська армія артилерією знищила старовинну Свято-Георгіївську церкву. Від прямого влучання церква згоріла. Очевидці стверджують, що кілька разів вони навмисно вели вогонь по церкві, намагаючись влучити в її купол.

Будинок Іллі Юр'єва, Маріуполь

19 століття

 

Пошкоджений 13.04.2022

Джерело: mistomariupol.com.ua

Активно розвивався Маріуполь у другій половині ХІХ ст. Центральні вулиці забудовували елітною нерухомістю. Власником двоповерхового житлового будинку в стилі ампір на вулиці Катерининській (сьогодні – вул. Миру, 40) став авторитетний і поважний адвокат земського суду Ілля Юр’єв .

Юр'єв був головою міської управи, членом повітової училищної ради, попечителем міського початкового училища митрополита Ігнатія. Перший поверх свого маєтку він здав в оренду редакції одного з перших періодичних видань приморського міста «Маріупольський довідник».

У 1912 році замість редакції на першому поверсі маєтку почав працювати кінотеатр «ХХ». Через кілька років більшовики націоналізували будинок Юр'єва і створили Народний комісаріат внутрішніх справ УРСР, який, по суті, був репресивною катівнею. Під час Другої світової війни колишній маєток адвоката нацисти перетворили на гестапо.

 

З здобуттям Україною незалежності будинок Юр'єва знову став житловим. На першому поверсі з’явилася кав’ярня з власною бібліотекою, яку відкрив внутрішньо переміщений донеччанин, ветеран війни на Донбасі, розв’язаної Росією у 2014 році.

Джерело: ui.org.ua

Під час захоплення Маріуполя російською армією у старому будинку Юр'єва постраждали фасади, дах та інтер'єри.

Будинок органної та камерної музики, Дніпро

Початок 20 ст

 

Пошкоджений 11.03.2022

Джерело: domorgan.dp.ua

Будинок органної та камерної музики – одна з найвизначніших архітектурних пам’яток Дніпра початку ХХ століття. Побудована у 1915 році неокласична будівля з елементами бароко та п’ятьма куполами та триярусною дзвіницею з годинником спочатку була церквою. Храм був прикрашений оригінальною ліпниною, позолоченим іконостасом у стилі Растреллі, художнім розписом. Одночасно будівлю обладнали паровим опаленням та електричним освітленням. Захопивши владу, більшовики закрили Свято-Миколаївську церкву, перетворивши її на будинок піонерів, а згодом на спортивну школу та вугільний склад. Лише на початку 80-х років було вирішено перетворити будівлю на органний зал. Це стало початком нового життя будівлі як культурного центру та центру органної та класичної музики європейського рівня у Дніпрі.

 

Будинок органної та камерної музики прийняв величезну кількість міжнародних фестивалів, конкурсів, гастролей виконавців з Європи та світу.

Джерело: kustdnipro.com

11 березня 2022 року внаслідок обстрілу російської армії осколки снарядів потрапили у стіни та вікна Будинку органної та камерної музики. Цього разу пам’ятка архітектури національного значення частково вціліла.

Спасо-Преображенський собор. Одеса

1794 рік

 

Пошкоджений 23.07.2023

Джерело: wikimedia

Спасо-Преображенський собор, історична пам'ятка, є одним з найбільших християнських храмів Одеси. Саме тут поховані князь і княгиня Воронцови. Церква збудована у 1794 р. У 1936 р. за радянських часів будівля була розграбована та розібрана, а у 2005 р. відновлена.

 

У ніч на 23 липня 2023 року Спасо-Преображенський собор було зруйновано внаслідок нападу Росії на українську Одесу. Попадання в праву частину будівлі знищило її від перекриття до першого поверху з наступним загорянням. Зруйновано дах над половиною собору.

 

Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка. Чернігів

Заснований 1926 році

Пошкоджено 19 серпня 2023

Джерело: wikimedia

Черні́гівський обласни́й академі́чний украї́нський музи́чно-драмати́чний теа́тр і́мені Тара́са Шевче́нка — театр у Чернігові, провідна театральна сцена міста і Чернігівської області. Один із найстаріших в Україні серед обласних театрів, створених у 1920-ті роки під час українізації в УРСР. Названий в честь українського поета Тараса Шевченка.

19 серпня 2023 року будівлю театру пошкоджено російським ракетним ударом. Була зруйнована частина будівлі та її дах.

Кожного дня рашисти намагаються не просто знищити Україну як країну, але і її культурну спадщину та історію, яка є одним із головних визначень нації.

 

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  Таємна зброя комунальників

SVOBODA.FM