
Новий дім у Німеччині - що українці думають про своїх співвітчизників, які втекли
Мекленбург-Передня Померанія. "Залишайтеся людьми, незалежно від того, в якій країні ви перебуваєте".
Хто такі українці, як Лілія Голуб, кажуть про своїх друзів і родичів, які виїхали до Німеччини?
Три роки війни в Україні: семеро людей з Чернігівської області, яка є регіоном-партнером землі Мекленбург-Передня Померанія, розповідають про те, як російське вторгнення змінило їхнє життя і чого б вони хотіли, щоб їхні співвітчизники, які виїхали, зробили.
24 лютого виповнюється третя річниця вторгнення Росії в Україну. Жителі Чернігівської області ніколи не забудуть початок війни. Область розташована на півночі України і межує з Білоруссю та Росією. Місто Чернігів було оточено росіянами протягом декількох тижнів. Місто ледь не спіткала та ж доля, що й Маріуполь на півдні. Рік тому земля Мекленбург-Передня Померанія уклала угоду про партнерство з українською Чернігівською областю
Будь-хто з Мекленбургу-Передньої Померанії може долучитися до роботи в українському партнерському регіоні.
"Ми хочемо партнерства рівних. У Чернігівській області проживає така ж кількість людей, як і в Мекленбурзі-Передній Померанії. Економічна структура також схожа", - сказала міністр-президент Мануела Швезіг, яка відвідала регіон як президент Федеральної ради в червні 2024 року. Міністерство внутрішніх справ виділяє 100 000 євро на рік на партнерство - на реконструкцію та будівництво укриттів для шкіл. Протягом п'яти років.
Але партнерство не є лише сухим на рівні урядів. Люди з обох регіонів активно працюють над реалізацією проектів. Наприклад, п'ять лікарень з Чернігівської області співпрацюють з медичним факультетом Грайфсвальдського університету. Минулого року у Вісмарі відбувся табір відпочинку для 40 дітей з Чернігова.
Його організував, нещодавно вийшовши на пенсію, Герхард Блей з Болтенхагена. Від початку партнерства він регулярно приїздить до Чернігівської області, щоб організовувати спільні проекти. "Люди дуже радіють, коли хтось приїжджає до них додому, - каже він.
"Вони вдячні, коли хтось цікавиться ними, слухає їх і просто дивиться на те, як вони живуть". Чоловік з Мекленбурга створив цікавий сайт про Чернігівщину: www.tschernihiw-grenzland-im-norden.de
Він також радий чути від колег по кампанії. Усі, хто хоче зв'язатися з Герхардом Блеєм: mail@gerhard-bley.de
Побажання українців своїм співвітчизникам у Німеччині
Герхард Блей допоміг нашій газеті знайти людей з Чернігівщини, які розповіли нам про себе через три роки після початку війни. Ми поставили їм три запитання: Як змінилося ваше життя з початком війни? Чи виїхали до Німеччини родичі, друзі або знайомі? Чого ви бажаєте своїм співвітчизникам, які виїхали? Ось історії сімох українців, які залишилися.
Катерина Онищук
Катерина Онищук з Корюківки(Фото: приватне)
Катерина Онищук з Корюківки, 35 років, історик в історичному музеї
Коли почалося російське вторгнення, я була змушена виїхати з Корюківки з двома восьмирічними дітьми, тому що через місто проїжджали колони російських танків. Коли російська армія залишила Чернігівську область у квітні 2022 року, ми повернулися додому. Тим не менш, ситуація все ще викликає занепокоєння, оскільки шахіди щоночі літають над містом, а навколишні села піддаються обстрілам.
Діти не отримують належної освіти, оскільки навчання в школі щодня переривається через повітряні удари. У моєї 70-річної матері діагностували тривожний розлад, і вона почала приймати антидепресанти. Наша невелика громада вже поховала шість десятків солдатів, які захищали незалежність України. Ще 20 вважаються зниклими безвісти.
Насправді, близько 20 людей з мого району втекли до Німеччини. Кілька з них зараз розглядають цей варіант. Я бажаю моїм колишнім співвітчизникам швидкої та успішної адаптації до нового середовища. Було б добре, якби вони не зловживали своїми соціальними виплатами і працювали в новій країні.

Юлія Стрілець з Ніжина, 36 років, працівниця міської адміністрації
Моє життя кардинально змінилося, коли почалася війна. Коли 24 лютого полетіли ракети, ми забрали дітей до будинку моїх батьків, де був власний підвал. Провівши 14 днів у підвалі, нам вдалося втекти до Польщі. Мій чоловік залишився вдома і захищав наше рідне місто в загоні територіальної оборони. У Польщі ми провели майже рік. Діти ходили до школи, вивчали мову. Я працювала вчителькою німецької мови в католицькій школі. Незважаючи на постійну небезпеку, через рік ми повернулися додому, бо сім'я повинна бути повною.
Коли почалася війна, мої друзі переїхали до Німеччини, у місто Вупперталь. Ми вже двічі були у них в гостях і з власного досвіду знаємо, наскільки німці доброзичливі та чуйні. Я дуже сподіваюся, що у всіх буде можливість повернутися додому. Адже недарма українське прислів'я говорить: "Де б ти не був, а вдома завжди найкраще".

Володимир Онищук з Корюківки, 42 роки, керівник молодіжного центру КУБ
Війна внесла значні зміни в усі сфери життя. Я не виїжджала з міста. Що стосується роботи, то характер діяльності молодіжного центру дуже змінився, питання безпеки завжди були на першому плані. Що стосується сім'ї, то змінилися цінності, більше уваги приділяється не матеріальним речам, а самореалізації.
Кілька дружніх родин переїхали до Німеччини, щоб будувати там життя. Ми рідко спілкуємося один з одним, ніби існує якийсь внутрішній бар'єр, щось, що розділяє нас на "до" і "після". Я розумію, що вони живуть іншим життям і вже ніколи не повернуться. Бажаю моїм співвітчизникам за кордоном бути гідними представниками українського народу, щоб вони були корисними там, де живуть, і зберігали українство в собі та своїх дітях!

Вікторія Доценко з Корюківки, 47 років, молодіжний працівник.
Я ніколи не виїжджала з України, з перших днів допомагала як волонтер на місці. Потім я стала членом чудової та дружньої сім'ї КУБ в молодіжному центрі, де ми організовуємо всілякі творчі заходи разом з молоддю.
Моя двоюрідна сестра живе в Німеччині зі своєю дитиною, яка пережила важкі часи, коли Чернігів і сусідні села бомбили. Її прихистив близький друг, який згодом став її чоловіком. Він громадянин Німеччини. Спочатку вона дуже сумувала за домом і не могла звикнути до нового місця, але згодом заспокоїлася і зараз все добре. Дитина ходить до школи, вона знайшла роботу і вчить мову.
Моя двоюрідна сестра не повернеться, тому що вона хотіла переїхати до Німеччини раніше, щоб оселитися там назавжди, але війна прискорила цей процес. Моє побажання всім українським біженцям просте: залишайтеся людьми, незалежно від того, в якій країні ви перебуваєте!

Моя дружина, донька та онук, якому на початку війни було сім років, більше місяця виживали в Чернігові, який спочатку був наполовину оточений росіянами, а потім повністю обстріляний. На той час наше місто залишили понад 200 000 мешканців.
Моя сім'я не виїхала з міста, ми всі працювали і навчалися в Чернігові під обстрілами, ракетними та безпілотними атаками. Лише я п'ять разів виїжджала з міста після оточення, щоб організувати фотовиставки своїх робіт і показати, як місто та його мешканці страждають від російської агресії.
Шестеро моїх родичів зараз перебувають у Німеччині: мій старший двоюрідний брат і його дівчина, моя племінниця з двома неповнолітніми дітьми та мій племінник. Також є півдюжини моїх колег-журналістів з дітьми і кілька знайомих жінок різних професій з дітьми.
Я бажаю своїм співвітчизникам, які виїхали до Німеччини, працювати в Німеччині, платити податки і показувати, що українці - цивілізована нація, яка заслуговує на те, щоб бути в Європейському Союзі. І, перш за все, я бажаю всім гідного миру для України.
Знаю, що більшість жителів Чернігова хочуть повернутися до нашого чудового історичного міста Чернігова після війни, щоб відбудувати його. А також підтримувати міцні дружні відносини з Німеччиною як економічним, культурним і оборонним партнером в рамках ЄС і НАТО.

Я поїхала в Данію на півтора року, тому що в мене там родина. Я мати-одиначка і боялася, що не зможу самостійно захистити своїх дітей. Більше року тому я повернулася з сином на батьківщину, тому що не бачу себе в іншій країні. Тільки вдома я відчуваю, що я своя. Моя донька вирішила жити в Данії. І я підтримав її в цьому, так само, як вона підтримала моє рішення повернутися додому. Війна змінила мій світогляд і навчила ще більше цінувати життя і людей, які мене оточують.
Близький друг виїхав до Німеччини після того, як потрапив у полон у Ягідному. Я підтримую його, бо людина психологічно травмована. В Україну він не повернеться. Дехто з моїх друзів також виїхав до Німеччини. Я бажаю всім, хто вирішив залишитися за кордоном, щоб вони інтегрувалися в суспільство і знайшли свій шлях.

Моє життя дуже змінилося відтоді, як почалося російське вторгнення в Україну. Все почалося з шоку і страху. На щастя, нам не довелося пережити тих жахів, які пережили мої рідні та друзі з Чернігова, але я вірив і вірю в Україну. Я постійно роблю свій внесок у нашу перемогу.
Ніхто з моєї родини не втік до Німеччини. Звичайно, я сподіваюся, що українці, які втекли, повернуться на батьківщину і допоможуть відновити країну. Якщо їм є куди повертатися. Ситуації бувають різні.
By: Аня БЬОЛК
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 2877 |
Посилання до теми:
5.02.2023 Зруйновані будинки та робота комунальників: у Польщі показують виставку про Чернігів часів блокади
19.08.2024 Трагічна річниця
12.04.2023 Розуміння і підтримка з Варшави і Європи
14.02.2024 Лейпциг: біль і тривога за Україну
6.03.2023 Наука війни і єдності - фоторепортаж
18.02.2024 Волинка і барабан... та кров і сльози
13.09.2024 Де могла опинитися Україна
Коментарі (1)
Zenaida | 2025-03-05 08:45
contains useful Information.