Останнє оновлення: 12:02 субота, 20 липня
Заява і реакція
Ви знаходитесь: Політика / Україна / Голова «Нафтогазу» назвав Україну «фейл-кейсом»
Голова «Нафтогазу» назвав Україну «фейл-кейсом»

Голова «Нафтогазу» назвав Україну «фейл-кейсом»

Заява Андрія Коболєва про те, що наша країна являє собою «класичний фейл-кейс», викликала чимало обурення.

І навіть ті, хто в принципі згодні, що перспективи України зі швидкістю гіперлупа наближаються до нуля, все одно обурені тим, хто насправді перетворив країну в центрі Європи «провальний проект».

«Не лідери і не середнячки»

Інтерв’ю голови «Нафтогазу» Андрія Коболєва виданню «Новий час» наробило чимало галасу, викликавши цілий шквал емоцій серед українців, які за останні роки і бачили, і чули чимало екстраординарного.

«Якщо прибрати емоції, ми – класичний фейл-кейс, – заявив Коболєв. – Не лідери і не середнячки. Тому питання, як нам виграти в глобальній конкуренції, з кожним роком все складніше».

За словами топ-менеджера «Нафтогазу», країни-лідери в перспективі продовжать розвиватися такими ж високими темпами. А це, в свою чергу, означає, що все більше якісних кадрів підуть до лідерів, тим самим роблячи їх ще сильнішими. Таким чином, найважливішим стає фактор якості людського потенціалу, а шанси нашої країни вийти в лідери падають в геометричній прогресії.

Варто відзначити, що і фахівці, і пересічні українці з оцінкою Коболєва в принципі не сперечаються. Так і міжнародні експерти не раз підтверджували: перспектив в України дійсно з кожним роком стає все менше. Так, потенціал у країни є, але при нинішній економічній політиці держави він важко реалізувати.

І хоча нечисленні шанувальники» Коболєва на захист топ-менеджера відзначили, що він «здраво оцінює перспективи», більшість все-таки обурилися цинізмом глави «Нафтогазу» і поставили цілком логічне запитання: а хто ж перетворив Україну в цей самий «фейл-кейс»?

«Своєю діяльністю він, по суті, обкрадає Україну і виводить вкрадене за кордон. Але якщо постійно красти, то ресурси закінчуються, – зазначає експерт Центру аналізу економічної політики Юрій Гаврилечко. – А якщо закінчуються ресурси, то про який розвиток економіки може йти мова?»

Економіст Олександр Дудчак вважає, що кому, як не Коболєву, знати, що Україна не стане «середнячком» при такому керівництві? І він особисто чимало зробив на своїй посаді, щоб саме так і було. Шанси стали близькими до нуля після Майдану і переходу на «одновекторну» політику з орієнтацією на Захід, виконання будь-яких примх МВФ і вбивчих для України вимог, записаних в угоді про асоціацію і ЗВТ з ЄС.

Випадково вийшов з образу

Заяву Коболєва швидко розтиражували ЗМІ та соцмережі. Українці в коментарях під новинами не соромляться у виборі слів для коментарів. Особливо, враховуючи, що за часом ці одкровення співпали з інформацією про чергове зростання тарифів на газ і «другим диханням» теми про багатомільйонні премії топ-менеджерам «Нафтогазу». Мова йде про «зворушливе» зізнання Коболєва, що все зароблене його «непосильною» працею – 8 млн дол. – він відправив мамі у США.

У зв’язку з цим соцмережі одностайно висловлюють припущення, що корабель під назвою «Україна» стрімко йде до дна, і Коболєв вже сидить на валізах, щоб відправитися слідом за премією.

«При всьому неоднозначному ставленні до Коболєва, він же явно не дурень, щоб, наприклад, орієнтуватися на те, що ллється у вуха виборців з провладних ЗМІ, – говорить директор департаменту економічної політики ФПУ Сергій Саливон. – А на своїй посаді він дуже добре бачить, що реально відбувається в економіці, держуправлінні, судової системи. Більше того, він сам бере активну участь у руйнуванні, як мінімум, промисловості, створенні необґрунтованих перекосів в економіц, тощо. Тому у виведенні грошей за океан немає нічого дивного: він тут просто заробітчанин, який своє майбутнє з Україною точно не пов’язує. Мама вже там. Схоже, під час інтерв’ю на нього просто накотила хвилинка одкровень, і він випадково вийшов з образу творця і глашатая «перемог».

Аналітик Олексій Кущ впевнений: з вуст Коболєва подібні речі звучать не тільки цинічно, але і смішно. Людина, політика якого ґрунтується на продажу наших надр в рази дорожче собівартості, і якийа офіційно виводить все до копійки «мамі в США», просто не має морального права на такі висновки. «Я б сказав, що фейл-кейс – це наші так звані «еліти», які так і не змогли сформувати ендогенну модель економічного зростання, а витягають останні соки з рентної сировинної моделі», – підсумовує експерт.

Класики у цьому мало

У словах Коболєва про економічну відсталість країни немає ніякої сенсації. Ні для кого не стало відкриттям, що країна переживає політичну та економічну кризу. Промисловість деградує, міста занепадають, чиновники намагаються робити гучні заяви про велике аграрне майбутнє нашої країни, але це шлях у минуле, а не в майбутнє. Не дивно, що активні, грамотні, кваліфіковані українці залишають країну в пошуках роботи.

Однак, незважаючи на все вищесказане, деякі експерти звертають увагу, що слово «класичний» стосовно фейл-кейсу Коболєв вжив зовсім не до місця. Так, за словами економіста Олександра Гаврутенко, в питанні глобальної конкуренції Україну дійсно складно назвати успішною державою, але сказати, що наш випадок невдачі є класичним – це погане узагальнення.

«І успіхи, і невдачі всіх у світі країн мають свої оригінальні і причини, і умови, і наслідки, і тут не буває якогось типового прикладу, а, тим більше, класичного, – пояснює Гаврутенко. – Але завжди є відомий усім набір рішень і кроків, які будь-яка країна може зробити, щоб подолати невдачі. І у нашої країни завжди є і завжди буде шанс вийти на шлях розвитку. А для цього потрібно зрозуміти одну просту річ: країни існують лише для того, щоб конкурувати з іншими за якість і комфорт життя своїх громадян. Якщо ставляться якісь інші цілі, то країни завжди програють. На жаль, нинішня українська політична еліта цих простих речей не здатна зрозуміти, і її терміново потрібно міняти, щоб в України все ж з’явився шанс стати успішною».

Наша країна дійсно зможе зробити економічний прорив, якщо при владі будуть інші люди, погоджується президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. «Головна проблема економіки України полягає в тому, що і Порошенко, і Гройсман, і Коболєв сидять на валізах, – вважає експерт. – Вони не збираються залишатися в Україні, не планують, щоб тут жили їхні діти. Тому для них головне – якомога більше «нацарювати», щоб було з чим їхати. В результаті реформи, про які стільки говориться, не проводяться – все більше захоплені відкатами і заметами. Тому і зростання економіки немає.

З чого почати? Одна з реальних проблем України – відсутність нормального кредитування бізнесу. Якщо його запустити, економіка дійсно почне зростати в реальності, а не на папері. Але замість цього Кабмін і НБУ просто грають з держооблігаціями і займаються якимись схемами з валютними ОВДП. У підсумку ми маємо нові проблеми і чергові проекти замість реальних результатів».

закрити

Додати коментар:

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM


Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

Реклама на сайті SVOBODA.FM

SVOBODA.FM - LIVE!
Фотоновини

  Чернігівські рятувальники отримали сучасний пожежно-рятувальний автомобіль

SVOBODA.FM

RedTram
Загрузка...
Північний вектор