Останнє оновлення: 13:07 четвер, 13 грудня
Про пам'ятники і гласність
Ви знаходитесь: Політика / Україна / Гетьман Мазепа після "пластичної операції" в Чернігові. ФОТОрепортаж
Гетьман Мазепа після пластичної операції в Чернігові. ФОТОрепортаж

Гетьман Мазепа після "пластичної операції" в Чернігові. ФОТОрепортаж

«Таке враження, що з Чернігова хочуть зробити місто Химер», - зазначила вчителька історії однієї з чернігівський шкіл Людмила Купріянко після того, як побачила пам’ятник, який встановлюють на Валу.

Як з'ясувалося це саме той пам’ятник, про який так довго говорили – гетьману України Івану Мазепі.
Що ж, Володимир Приходько, керівник апарату ОДА, черговий раз відзначився.

Саме він опікувався питанням встановлення пам’ятника «Борцям за волю і незалежність України». У пам'яті до цих пір стоїть той день, коли відкривали пам’ятник «Борцям …», і той подив, і той шепіт від здивування.

Черговий «монумент жертвам»?

Одразу не можна второпати, що за композиція, і що вона символізує. Як з'ясувалося пізніше, то був пам’ятник виготовлений для Батурина. Але там його забракували і передали до Чернігова. От і постала композиція з чіткими рисами «комплексу меншовартості».

Вже зараз люди перехрестили монумент в «Жертвам за волю та незалежність України». Цього ж разу під чітким керівництвом Володимира Приходька встановлюють погруддя Іванові Мазепі.

Головною проблемою є те, що ні першого разу при встановленні пам’ятнику «Борцям…», ні зараз, ніхто не радиться з громадою, що на пряму суперечить статуту міста Чернігів. Хоча й не виключаю, що для облдержадміністрації просто начхати на Статут обласного центру.

А яким буде пам’ятник? можна побачити вже зараз. Хоча і культурна, і історична цінність такого витвору «містечкового» мистецтва залишається під великим питанням. Справа в тім, що в обличчі встановленого погруддя важко вгадати Гетьмана Мазепу.

Дійсним є той факт, що на сьогодні серед істориків нема єдиної точки зору щодо того, як саме виглядав Гетьман. Але сучасні науковці за допомогою методу визначення збіжних та відмінних ознак на портретах за антропологічним аналізом визначили 5 найімовірніших портретів Іван Мазепи (вони наведені нижче).

Відкритими залишаються питання: Хто автор? Чому не оголосили відкритий конкурс? Чому не порадились з громадськістю? Скільки коштує таке мистецтво?

Журналістській бій за коментар від Приходька

Відповіді на питання шукав в місцевих чиновників. Звернувшись до Оксани Тунік-Фриз - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, було отримано запевнення, що міська влада не має відношення до цієї події.

Опікується цим питанням Володимир Приходько, керівник апарата обласної державної адміністрації. Тож, було вирішено звернутися до пана Приходька для з'ясування вище зазначених питань.

Після кількох дзвінків до приймальні, секретар запропонувала залишити координати, щоб вона змогла зв’язати з «ПІК», як тільки Володимир Валентинович звільниться. Прочекавши кілька годин дзвінка, було прийнято рішення про візит до керівника апарату.

Зайшовши до приміщення облдержадміністрації, охоронець відправив до кабінету, де знаходиться відповідальний за звернення громадян. Пояснивши ситуацію там, був наданий номер приймальні пана Приходька та запропоновано зателефонувати через кілька хвилин, бо зараз номер зайнятий.

У коридорі знову почав набирати номер приймальні. Номер був зайнятий протягом кількох хвилин. Спробував набрати номер прес-служби, але там ніхто не відповідав, вочевидь до пів на третю ще не повернулися з обідньої перерви. Аж ось на сходах з'явився сам пан Приходько.

Зробивши крок назустріч, питаю про коментар на рахунок пам’ятника Мазепі. В цей же час охоронець перегородив дорогу сказавши до Володимира Приходька: «Я сейчас с ним розберусь».

В цей час керівник апарату ледь спинившись сказав: «Ніяких коментарів, буде пам’ятник - будуть коментарі».

Тож стає дуже прикро, що люди, чи то від роботи в бюрократичній машині, чи то з інших причин, в такий спосіб спілкуються з людьми. Але факт залишається фактом, вмінню спілкуватися з простими людьми багатьом посадовцям треба вчитися наново.

Отак і залишився без коментаря та із зіпсованим настроєм і роздумом: «А що ж значили ті слова: «Я сейчас с ним розберусь».

Коментарі (39)

черниговец | 2009-08-27 13:31

Не пойму почему памятник Михаилу Боярскому (всесоюзному Дартаньяну) на Валу называют памятником Мазепе. Искал надпись на памятнике- не нашол. Подскажите где этот памятник, схожу гляну о чем сыр бор.

Людина | 2009-08-24 20:22

Коли діє закон:"Дай тобі, Боже, що нам негоже", нічого доброго не буде. Події навколо тих споруд хвилюють тільки купку хворих (подивиться, хто у них зі знаменами)... Хай собі розважаються. Жаль тільки країну...

иван | 2009-08-24 18:28

Сегодня ходил смотреть. Памятник понравился! Побольше таких памятников. Процедура открытия пускай остается на совести "открывателей". А история, она такая девка... особенно если налисана рукой "братского" народа.

Іван Дивний | 2009-08-22 20:11

Автор матеріалу абсолютно правий стосовно кулуарного стилю прийняття подібних рішень. Це все тягнеться від совка і сил вже нема ніяких спостерігати чиновницьку манеру плювати на думку громадськості. Думаю, корона ні з кого не впала б, якби влаштували у Чернігові відкрите обговорення майбутнього пам"ятника Мазепі.
  З іншого боку, мені цей бюст видвється небезнадійним, по-своєму цікавим. У всякому випадку, набагато вдалішим, аніж споруджуваний у Полтаві монумент гетьману в образі "царя-батюшки". Мій особистий смак не протестує... :)

Левша | 2009-08-22 16:02

олег
Ха-ха, блоха, мелкая ты, Олег, но не огорчайся - подкуем,когда время прийдет

олег | 2009-08-21 18:33

По-моему, главное в статье - это описание автором своих мытарств. Мы ПОРАЖЕНЫ! Общественность вопиет. Ха - ха.

Мори | 2009-08-21 18:03

Люди, почему вы пристали к этому памятнику? Нормальный памятник: а то что он худой можно объяснить, ну и что с того, что он был гетьманом, не сравнивайте современную ситуацию и разницу между правительством и жителями, ел он так же как и остальные козаки. Вы думаете он должен быть полным, потому что начальник? Не смешите меня. Посмотрела бы я на вас полных, ведущих полк на битву.
И вообще, что вы пристали к роботе чиновников, в том числе к Приходько? Они что ли делали этот памятник? Они хотя бы что-то делают. А на последок хочу сказать: критиковать всегда проще, чем сделать что-то самому, вот.

4567 | 2009-08-21 17:05

Милитарист
Преподношение каменному, извините, идолу, даже в виде цветов, - языческий обряд. Православный Мазепа в гробу переворачивается.
Памятник Мазепе - цветущая Украина. Слабо такой создать?

Крылов | 2009-08-21 16:26

ОлегМоськи тявкають, а караван іде
И кто ж тебя, неуча в областную администрацию на работу взял? Моська лаяла на слона, а не караван, и потому, что он в цирк шел.

Соломія | 2009-08-21 15:10

Горе,горе Україні - дрібні якісь діти. Квіточки до каменів носять і про патріотизм міркують.
. Перевелися герої, виродились українці. Хоча б один письменник знайшовся, щоб сучасних патріотів-чиновників та їх державні діяння описав, як це свого часу зробив Гоголь. Загубились би царськи чиновники в тіні сучасних.

Володимир Андрейченко | 2009-08-21 13:32

Сергій Черняков
Андрейченко Володиимр
Ткачиха
для заметки ув. Ткачиха работать Я работаю не меньше Вашего уж точно. А о патриотизме Янукович расказывал В брошурке Патриотизм- Нацирнализм. почитайте на Досуге.
  А шаровары каждый гаразд одевать.

Джонік | 2009-08-21 09:37

опсОй, та пам"ятник же на самого Приходька схожий, тільки руки, наверноє, з Мазепи копіювали.
У Вовчика щоки ззаду зза-вух виглядають, яка копія, блін,для нього таких постаментів три треба :)

Редактор новин | 2009-08-21 09:26

Сергій Черняков
Справа в тому, що розуміння патріотизму у різних людей різне. На жаль, під патріотизмом звичайно мають на увазі різноманітну шароварщину та т.зв. "ура-патріотизм".
Особисто я востаннє покладав квіти, якщо правильно пам'ятаю, до статуї Ульянова. І то тому що "так положено" було.
Чим займатися квітопокладанням (просто профукувати ресурси), краще наприклад провести певну роз'яснювальну роботу з молоддю на предмет заливання алкогольної жижи у горлянку. А квіти класти - з цим у нас чиновники чудово впораються. Хоча це не зовсім те, що від них хочеться отримати за їх з/п...
А от пам'ятник знову невідомо чому такий дивний. Таке враження, що у нас ставлять ті пам'ятники, які десь завалялися без діла...

Ткачиха | 2009-08-21 09:26

Сергій Черняков
Андрейченко Володиимр
Конечно ты не патриот, ты - ***, иди и работай на благо страны, если ты комунист, а если монархист - работай на семью, только не парь нам мозги. Вообще, если бы ты отпахал на работе, то не писал бы всякую чушь, а то ***, ***...

Андрейченко Володиимр | 2009-08-21 09:16

Сергій Черняков
пане Черняков. можу вас Запевнити, що біля памятника Я буду. А от чи класти Квіти до погруддя, Я навіть не знаю. Начебто й добра Справа, та як завжди виникає Купа "АЛЕ". І прохання не треба питати мене чи я Я "Українсткий патріот"?. Я звичайний Українець - нормальна психіка, історична свідомість і звичайна вихованість. А комуністі теж не треба ображати почитайте статтю 34 Конституції України. Свобода Слова називається.

Олег | 2009-08-21 08:56

Моськи тявкають, а караван іде

Сергій Черняков | 2009-08-21 08:38

Цікаво, чи автор замітки, коли прийде 24 серпня до пам"ятника українському гетьману й меценату Мазепі, покладе до нього квіти (як український патріот), чи буде стояти з комуністами й кричати "Ганьба!"?

канонист | 2009-08-21 07:54

Не думаю, что церковь лишний раз захочет комментировать позорный поступок, когда анафема была наложена не за проступки перед Церковью (как в случае с Львом Толстым), а за заслуги перед ней (как в случае с Мазепой, строившим храмы, в т.ч. Троицкий), точнее за чистой воды политику по разнарядке... обиженного и одолеваемого страстями царя. Такое и отмене не подлежит, ибо недействительно априори.
Пусть лучше прокомментируют анафему Чукотского епископа Диомида, наложенную на Алексия II незадолго до его смерти за проступки вполне церковные.
Ведь с точки зрения церковной иерархии Алексий - такой же епископ как и Диомид и никакие иерархические моменты, как во власти светской, здесь роли не играют.

virsky | 2009-08-21 03:52

Милитарист
пацифист
virskyВопрос хоть и не ко мне, но я отвечу. Милитарист скорее всего имел в виду тот факт что Мазепа был предан анафеме в 1708 году и она до сих пор не снята.
Oper
Абсолютно согласен с тем что есть церковь и что есть анафема, но касательно самого факта. В 2008 году наш с вами президент задал вопрос Алексию II о том что действительно ли в 1918 году была снята анафема, на что Патриарх ответил: «в 1918 году патриарху Тихону действительно поступало обращение с просьбой рассмотреть вопрос о снятии анафемы с Мазепы. […] Но снятия анафемы не было, что не исключает того, что этот вопрос компетентными канонистами и историками может быть рассмотрен в будущем» Такие вот дела. На самом деле мне было бы очень любопытно послушать комментарии УПЦ МП об установке памятника.

Oper | 2009-08-20 23:08

Милитарист
пацифист
virskyВопрос хоть и не ко мне, но я отвечу. Милитарист скорее всего имел в виду тот факт что Мазепа был предан анафеме в 1708 году и она до сих пор не снята.
Можливо, комусь погано видно останній заголовок серед посилань "до теми". Він звучить так: "29.10.2007 - Анафему з гетьмана Мазепи давно знято"
Втім, що таке так звана анафема?
Гучне "фе" від комерційної організації, що є інструментом невільницької бидлоелітарної системи, обслуговуючи при цьому іноді дрібніші політичні цілі.
Не далі як сьогодні вранці читав новину про те, як у Росії анафему наслали на журналіста, який писав щось неугодне про монастир.

virsky | 2009-08-20 20:39

Милитарист
пацифист
Вопрос хоть и не ко мне, но я отвечу. Милитарист скорее всего имел в виду тот факт что Мазепа был предан анафеме в 1708 году и она до сих пор не снята.

virsky | 2009-08-20 20:35

То что Мазепе это конечно хорошо и то что возле коллегиума тоже правильно, а вот то что не похож это печально. Денег отмыли это понятно, куда же без этого? А то что господин Приходько *** это тоже всем известно и об этом можно не писать, но очень хочется.

пацифист | 2009-08-20 20:03

Милитарист
А вы уверены, что церковь должна по этому поводу сказать что-то нехорошее? Она ж вроде как церковь? Или, влезая в политику, должна занять предательскую позицию в угоду соседнему государству? так предателей вроде и так развелось уже столько, что пора бы ими заняться.

Милитарист | 2009-08-20 19:21

Интерестно что скажет церковь каноническая на такое соседство...
А как по мне то надо фонтан на Валу реанимировать ( там где был писающий мальчик)

опс | 2009-08-20 18:56

Ой, та пам"ятник же на самого Приходька схожий, тільки руки, наверноє, з Мазепи копіювали.

опс | 2009-08-20 18:47

Не розумію. Що це за пам"ять? На папірці в 5 гривнів Хмельницький схожий на Мазепу з портретів. Мазепа в камені схожий на свій портрет на грошовому папірці. Чи бува не на гроші дивився автор (невідомий) коли ваяв?Добре, що з Лесею не переплутав, а Сковороду, мабуть, не показували. І взагалі, цей пам"ятник для Приходька, що камінь на шиї при запливі, головне - бажання горішніх задовольнити.

автор статті | 2009-08-20 17:58

революціонер
давайте тоді взагалі ! поставим опудало і назвемо його Бандерою, на зло москалям. Майте всласну совість, історичну пам"ять й гордість Панове.
Шануймося.
 А головне, що завдяки таким діячам, як Приходько і пам"ятник Шевченку _ на 100% схожий на Пушкіна і відрізняє їх Лише підпис Т.Г. Шевченко

революціонер | 2009-08-20 17:18

як би то не крути, а і зараз Мазепа викликає у кацапів жах, навіть образ памятника призводить у них епілепсичні конвульсії

Вражений | 2009-08-20 17:03

Таке враження, що це стоїть дядько у білій спідниці.

магистр | 2009-08-20 16:42

У порівнянні з "Борцями" -- "Мазепа" просто шедевр!

Oper | 2009-08-20 16:07

АлександрЛишь бы было на чем бабки отмыть. А людей спросить забыли, нужен ли вообще памятник ******* ...
_________________
Коментарі не призначені для проведення інформаційних кампаній. У тому числі у рамках інформаційних операцій :) спецорганів північного сусіда :)
Рабик
Історія лдійсно буває повторюється, тому не варто її перебріхувати.
А взагалі-то... Собаки брешуть - караван іде.

Рабик | 2009-08-20 15:16

АлександрЛишь бы было на чем бабки отмыть. А людей спросить забыли, нужен ли вообще памятник ******* ...
_________________
Коментарі не призначені для проведення інформаційних кампаній. У тому числі у рамках інформаційних операцій :) спецорганів північного сусіда :)
Александр,не мечите бисер.Пока.
Земля круглая,история тоже имеет особенность повторяться...

911 | 2009-08-20 14:17

Та чого ви такі вредні? Красивий пам’ятник достойній людині. І руки в нього гарні - інтелігентські, чи то пак, аристократичні. І обличчя хороше. Вам аби чого причепитися. У всякому разі Мазепа набагато симпатичніший за потворного і деспотичного петра 1-го у всіх виконаннях:)

Вікторія Гаврик | 2009-08-20 13:31

Вікторія Гаврик
Редактор новин
Це має підкреслювати його духовну силу, на противагу тілесної міці. Якось я побачила одну барокову картину (не пам"ятаю, хто автор). На ній зображено Ісуса Христа і диявола. Диявол зображений сильним, з дуже красивим тілом, проте злим чоловіком. Тіло Ісуса було худим, синюватого кольору напівпрозора шкіра, тонкі пльці. Але від нього йшло божественне світло, він перемагав князя тьми і відтісняв його в темне провалля. У скульптурі кожна деталь має бути символічною, тож тонкі руки, я думаю, вказують на перевагу духовного начала над фізичною силою.

Редактор новин | 2009-08-20 12:53

Вікторія Гаврик
Чомусь у вольового Гетьмана руки, наче у жертви Голодомору. Погано мабуть годували гетьманів...

Вікторія Гаврик | 2009-08-20 12:50

Справді, трактування образу Івана Мазепи на різних картинах різне. Але цей постамент дуже цікавий і як на мене, привабливіший, ніж пам"ятник борцям-чи-жертвам за волю України, де козак ніби виє на місяць. Пам"ятник Мазепі створює образ експресивного, вольового, вболіваючого за волю України гетьмана. Інша річ, що він дуже мені нагадує пам"ятник Богдану Хмельницькому у Ніжині...

Аналітик | 2009-08-20 12:49

Чому "славні журналюги" абсолютно інертні щодо тисяч монументів водждям більшовиків і особливо толерантні щодо їх захисників комуняк, регіоналів, бютівців, социків, вітренківців ?
Відповідно усі перераховані вище "українолюби" противники встановлення пам'ятнка І.Мазепі і мають більшість в міській раді.
Далі без коментарів.
ПіКіруйте далі, панове... під московський Сібір і Колиму.

Александр | 2009-08-20 12:35

Лишь бы было на чем бабки отмыть. А людей спросить забыли, нужен ли вообще памятник ******* ...
_________________
Коментарі не призначені для проведення інформаційних кампаній. У тому числі у рамках інформаційних операцій :) спецорганів північного сусіда :)

Одессит | 2009-08-20 12:29

А еще он удостоен Ордена *** за свою политическо-*** политику.
Это его главная награда, которую он заслужил!!!!
закрити