Останнє оновлення: 11:02 понеділок, 19 квітня
екологія / Позиція*
Постійне посилання: http://newvv.net/politics/society/277493.html
«Зеленбуд» збереже кожне здорове безпечне дерево Чернігова

«Зеленбуд» збереже кожне здорове безпечне дерево Чернігова

Майже тиждень не стихають пристрасті у публічному просторі Чернігова з приводу варіанту рішення з озеленення 7-ми центральних вулиць Чернігова, яке оприлюднив керівник підприємства «Зеленбуд» Артем Стах під час наради за участі керівників комунальних підприємств.

Воно пропонує демонтувати 306 хворих або небезпечних дерев і натомість висадити 790.

Рішення не остаточне, потребує дообстеження кожного дерева у теплу пору року і фахового спільного висновку за участі спеціалістів підприємства та громадського активу.

Позиція «Зеленбуду» чітка і прозора – кожне здорове і безпечне дерево повинне жити. А перед тим при комунальному підприємстві буде створений громадський дорадчий орган, який у публічному режимі прямих трансляцій буде радитися і формувати візії з озеленення міста.

Якими повинні бути породи дерев? Каштани, липи, клени, тополі чи платани як в Одесі? Отже, все в руках громадського активу і «м’яч» на стороні людей, які по-справжньому вболівають за екологію.

«Зеленбуд» - команда фахівців-однодумців, що виконує місію озеленення міста з потужною екологічною складовою, але цій команді дуже потрібна допомога і підказки громади. Аби зробити свою позицію сильною, суб’єктною, а вигляд Чернігова задовольнив усіх містян і здивував світ.

Про шляхи співпраці комунального з громадськими активістами вже сказано багато під час ефірів, зокрема суспільного мовника UA: Чернігів. На загал у прямому ефірі активісти озвучили багато слушних пропозицій і висловили готовність до взаємодії. На жаль, ложкою дьогтю до цієї діжки меду стало поширення фейку від одного з депутатів Чернігівської міської ради про нібито «вирок від Зеленбуду», що його вже нібито винесло комунальне підприємство здоровим деревам міста. Причину таких дописів в плані конструктивної співпраці зрозуміти важко. В принципі, схвильованість екологів і громади за збереження дерев є абсолютно зрозумілою, але за екологію не воюють дезінформацією і підбурюванням громади за допомогою фейків.

- Тож як у цій ситуації комунальне підприємство працює і приймає рішення? Як уникнути повторення історії з вулицею Ремісничою, Хлібопекарською? Що буде робити запропонований активістами «лікар дерев», якого є намір включити в штат? Питаємо у його керівника Артема Стаха:

- Зеленбуд - це спеціалізоване підприємство, що займається озелененням міста і доглядом за зеленими насадженнями, видаленням аварійних та небезпечних дерев, обрізкою та формуванням крони.

Це специфічна робота. У нас є відділ, який цим займається. Його фахівці - випускники Київського університету біоресурсів. Це три інженери садово-паркового господарства.

Зокрема, Ольга Відковська, яка займається висадкою дерев, кущів, формуванням газонів, квітників в нашому місті, також пробує себе як ландшафтний дизайнер.

До речі, всі нові зелені об'єкти, що є в місті, зокрема, сквер з муралом на розі проспекту Перемоги і вулиці Кирпоноса, - її пропозиція. Цей сквер став не лише затишним місцем відпочинком, а й новою популярною фотолокацією містян. Облаштувати територію біля музичної школи по вулиці Шевченка, де встановлено клумбу-рояль також було ідеєю Ольги. Нові сучасні квітники в місті - це знову ж її бачення.

Колега Ольги Олександр Дудко контролює видалення аварійних зелених насаджень, він - дипломований спеціаліст з лісового господарства.

Також в штаті підприємства працюють два майстри зеленого господарства. Серед них випускник академії Іван Шарій. Він допомагає Ользі та Олександру.

До речі, коли зайшла мова про впровадження посади арбориста (спеціаліста, що займається доглядом за деревами, їхнім лікуванням), то у нас немає потреби шукати фахівця на стороні. У нас є достатньо молодих фахівців з прекрасною освітою, наприклад, той самий Іван Шарій, якому достатньо лише отримати додаткові знання, щоб бути арбористом.

- Чим відрізняються посадові обов'язки майстра зеленого господарства і арбориста?

- Практично нічим. Майстер зеленого господарства - це спеціаліст широкого профілю, що займається розвитком садово-паркового господарства. Арбористів як таких заклади освіти не готують. Але знову ж наголошу, у нас є кваліфіковані фахівці, які готові зайняти цю посаду.

Розумієте, я цим дуже переймаюся, оскільки як управлінець маю організувати роботу свого підприємства таким чином, щоб воно було економічно вигідним і ефективним для міста.

От кого справді на підприємстві не вистачає, то це ландшафтного архітектора!

- Яка позиція Зеленбуду щодо подальшої долі старих дерев у місті?

- Головний принцип діяльності Зеленбуду - фаховий підхід до справи. Коли екоактивісти говорять, що ті ж міські каштани мають жити по 100 чи навіть 200 років, то можливо ті дерева, які ми посадимо зараз, й будуть жити 100 років. За умови, коли дотримуватися технологічної карти висадки та бездоганного догляду за ними.

Але якщо говорити про нинішні дорослі дерева, то треба врахувати, що у 50-60 роках минулого століття цим не переймалися і часто садили дерева просто там, де проходять комунікації та технологічні мережі.

Додайте сюди сумнозвісний досвід Обленерго, які непрофесійно обрізають дерева.

Тож зараз, коли триває ремонт вулиць із повною заміною асфальтного покриття тротуарів, доречно виправити всі ці попередні помилки.

Принагідно нагадаю, що я теж чернігівець, причому не в першому поколінні (усміхається). У Чернігові жили мої дідусі й бабусі, вони відновлювали місто по війні і теж висаджували дерева.

- До речі, коли ми поглянемо на повоєнні фото або світлини нових мікрорайонів, то ми якраз і не побачимо дерев, лише молоді, щойно висаджені... Переважно це було місто з каменю, де лише приживалися нові насадження.

- Як керівник підприємства і як містянин я маю власне бачення розвитку озеленення Чернігова.

Ми зустрічалися з екоактивістами Сергієм Безбородьком і Мариною Рейко, і я наводив приклад. Дивіться, вулиця Хлібопекарська. Реконструкцією передбачена повна заміна каштанів. Це видалення 60 дерев. Натомість будуть висаджені 140. Відчуваєте різницю?..

- Можна одразу уточнення? Хто здійснював обрізку дерев по Хлібопекарській?

- Цим займалося Обленерго, яке згідно із законодавством має право обрізати гілля, якщо воно заважає електромережі. А там дійсно каштани були висаджені безпосередньо під дротами.

До всього ці каштани вже вийшли за вікову межу, багато з них виглядають неестетично, також є сухостійні дерева.

Далі, вулиця Шевченка від Красної площі до РАГСу. Ми пропонуємо також замінити існуючі дерева на нові, зокрема на червоний каштан. До речі, це пропозиція саме фахівців.

Ми напрацювали пропозиції щодо озеленення міста у 2021 році й винесли їх на обговорення. Пропонується замінити 306 старих дерев на 790 нових, тобто висадити вдвічі більше.

Наші фахівці виїздили на місце, досліджували стан дерев, рахували їх. І розробили пропозиції з тим, щоб кількість висаджених дерев значно перебільшувала кількість видалених.

А на деяких вулицях взагалі не передбачено видалення, там необхідно підсадити дерева.

Заради справедливості зазначу, що пропозиція оновлення міських насаджень існує давно, вона не виникла сьогодні.

Хочу, щоб чернігівці зрозуміли головне: здорові дорослі дерева ніхто не буде видаляти!

До питань озеленення ми будемо підходити спільно з активом міста, громадськістю та спеціалістами таким чином, щоб зробити це виважено і розумно.

- Активісти кажуть про необхідність попередньої інвентаризації дерев. Як її здійснити найменш затратно і максимально при цьому зберегти здорові дерева?

- Це питання ми теж розглядали під час зустрічі з громадськими активістами. Загалом щодо подальшого озеленення міста є чимало пропозицій і бачень як у них, так і екологів нашого педуніверситету. Треба обговорювати, знаходити точки дотику. Можливо варто створити дорадчий орган. Я вважаю, що потрібно підійти до проблеми комплексно.

Міський голова ставить завдання розробити Програму озеленення Чернігова на найближчі 5 років. Коли ми це зробимо і винесемо на затвердження сесії міської ради, тоді це вже буде справді документ для реалізації подальших дій.

- У мережі Фейсбук точаться жваві дискусії з приводу питань озеленення, часто емоції зашкалюють…

- Ще раз наголошу: дорослі здорові дерева в жодному разі видаляти не треба. За ними потрібно доглядати. Але якщо дерево хворе, то я переконаний, що ніж лікувати, як гнилий зуб, його доцільніше видалити. Це буде дешевше і перспективніше.

- За яким принципом обираються породи дерев для подальшого озеленення Чернігова?

- Я говорив про це на зустрічах з екоактивістами і напевно повторюся ще раз. Я не збираюся закуповувати дерева за космічною ціною.

Зараз ось закидають про катальпи в кадках. Я не перевіряв діяльність попереднього керівництва, але пропрацювавши багато років у сфері місцевого самоврядування, знаю, що відповідні контролюючі органи прискіпливо пильнують за закупівлями. І якби купили з порушенням законодавства за завищененими цінами, то реакція була би швидкою. Буде перевірка - будуть висновки.

Я ж хочу закупити максимально корисні дерева за найнижчою ціною і зробити це прозоро. У мене немає на меті урвати коштів і заробити собі в кишеню.

- Ви вже піднімали питання про відновлення питомника.

- Сьогодні ми не можемо самостійно забезпечити потреби озеленення власними саджанцями. Щоб відновити розплідник і дочекатися саджанців, потрібні роки. Тож поки змушені купувати.

А щодо відновлення розплідника, має бути стратегія дій. Міський голова дав доручення здійснити необхідні економічні розрахунки.

Попередні розрахунки є. Якщо ми купуємо квіти у приватних підприємств і якщо ми будемо вирощувати у власних потужностях, а вони є, треба лише збудувати теплицю, то ми можемо зекономити десь до 20% коштів. Ми зможемо продавати продукцію людям, підприємствам, забезпечуючи при цьому потреби міста в квітах.

До речі, мабуть, старожили пам'ятають, що було на місці "Вени" і "Голівуд". Там були теплиці!

Як у керівника в мене є мета розвитку підприємства, є бажання, є бачення. В мене совість і серце. І я служу нашому місту.

Моя позиція полягає в тому, щоб Чернігів був зеленим, охайним, кращим з кращих в Україні.

Давайте разом - і Зеленбуд, і громадські активісти, і депутати міської ради працювати над цим разом. Це добре, якщо ми маємо різні думки, епоха совка, коли всі ходили строєм, вже давно минула. Тож будемо спілкуватися, знаходити спільні рішення на користь громади і міста.закрити

Додати коментар:

SVOBODA LIVE! - YouTube
SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  Гурт МАХА розширює горизонти англомовним треком та відео «Paradise»

SVOBODA.FM