Останнє оновлення: 08:36 субота, 19 вересня
Екологія / Громадськість
Ви знаходитесь: Політика / Регіон / Як рятувати річку Остер?

Як рятувати річку Остер?

22 березня кожного рокусвітове співтовариство, а разом і Україна, відзначає День води.

Ніжинська екологічна громадськість активно бере участь у процесах, пов’язаних із збереження водних ресурсів на прикладі екологічного оздоровлення головної водної артерії міста річки Остер.

Соціологічні дослідження громадської думки мешканців міста засвідчують про визнання стану річки Остер екологічною проблемою.

Підтвердження цьому дає моніторинг стану річки за хімічним, гідротехнічним і бактеріологічними показниками.

У 2016 році на річці сталася небезпечна ситуація, що призвела до масового мору риби.

Причиною, як стверджують екологи, стало поєднання антропогенних факторів антропогенної дії промислового, сільськогосподарського та житлово-комунального характеру.

Через надмірну господарську діяльність та зарегульованість, річка придбала статус каналу меліоративної осушувальної системи. Система давно деградувала, але річка не повернула свій втрачений статус, хоч за природною ознакою це середня річка, яка виконує не малу роль у врегулюванні екосистеми басейну Десна-Дніпро-Чорне море.

Ніжинці прагнуть бачити річку і її береги, безпечними, комфортними і екологічно здоровими. Статус каналу перешкоджає впровадженню водоохоронного законодавства відносно річки та земель водного фонду.

На сьогодні європейські екологічні орієнтири не дозволяють знищення річок шляхом штучної зони їх природного функціонування. Повернення до життя істотно змінених водних об’єктів, як наш Остер, можливий через інтегрований підхід за басейновим принципом. Даний принцип передбачає збереження басейнових масивів з поверхневими та підземними водами і водозабірними територіями. Успіх буде досягнуто при широкому залученні громадськості до вирішення водних проблем.

Небайдужими до проблем річки ніжинцями у 2010 році в судовому порядку було опротестовано рішення міськради з порушенням природоохоронного законодавства щодо визначення прибережної захисної смуги річки.

У червні 2017 року з ініціативи екологічної громадськості було проведено круглий стіл «Діалог зацікавлених сторін щодо проблем річки Остер та шляхів її вирішення».

Пропозиції КС щодо екологічного оздоровлення річки були підтримані. Після чого була створена робоча група із представників зацікавлених сторін і розроблені першочергові заходи. Та діяльність Групи була призупинена. Через наполягання громадськості, робота групи відновилась через 9 місяців. Відповідальність за бездіяльність групи взяв на себе заступник міського голови Ніжина Григорій Олійник.

Протягом цього часу тема річки неодноразово піднімалась як на міському так і обласному рівнях. Захисники річки взяли активну участь у роботі погоджувальної ради під час громадського обговорення генерального плану міста.

На запрошення громадської ради при Чернігівській ОДА, представник Громадської ради міста Ніжина Валентина Щокіна прийняла участь у двох круглих столах, де презентувала проблеми річки, що набули обласного значення. Керівники господарських і екологічних структур підтримали пріоритетність проблеми.

У червні 2017 року за дорученням Чернігівської ОДА відбулось дослідження екологічного і гідротехнічного стану річки. Дослідження проводились екологами Чернігівського національного технологічного університету за темою «Дослідження антропогенного впливу на гідрологічний та екологічний режим р. Остер Чернігівської області».

Серед першочергових завдань щодо оздоровлення басейну річки заявлено про необхідність ліквідації різного роду джерел забруднення річки: стоків із сільськогосподарських угідь, промислових та господарсько-побутових з винесенням в натурі прибережної захисної смуги. Та відновлення основних природних чинників річкової системи.

Тільки в партнерстві влади громадськості і бізнесу за активної підтримки ніжинців ми збережемо нашу річку.

Валентина ЩОКІНА, «Нежатин»

Коментарі (1)

7777 | 2018-03-23 08:18

Ну і ??? Так що,проблему вже вирішили?
закрити

Додати коментар:

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  У Сосниці на Чернігівщині відкрили пам’ятний знак одному з творців Української держави початку XX ст

SVOBODA.FM