Останнє оновлення: 09:55 четвер, 9 липня
Монетизація субсидій
Ви знаходитесь: Політика / Чернігів / Субсидії: Хоч як крутися, а взяв – так розплатися
Субсидії: Хоч як крутися, а взяв – так розплатися

Субсидії: Хоч як крутися, а взяв – так розплатися

Багато українців, і в Чернігові також, почали не лише одержувати гроші для самостійної оплати субсидій, а й одночасно - пиляти гілку, на якій сидять.

Це показує практика перших місяців і цифри, які оприлюднили керівники комунальних підприємств у Чернігові 3 травня.

Люди не розуміють: не заплатив кілька місяців – грошова допомога може бути припинена.

Втім детальніше про це…

У Європі також є субсидії

Програми підтримки найбідніших верств населення існують і в Європі. Такі програми у всій континентальній Європі і в Британії, - говорить старший спеціаліст з питань соціального захисту Світового банку Катерина Петрина.

За її словами, будь-яка соціальна допомога повинна надаватися грошима. Так держава надає кошти, щоб підтримати сім’ю і заохоти її для заощадження комунальних послуг.

В Україні витрати на субсидії від ВВП (внутрішнього валового продукту) становлять 2,7% у 2018 році. А в Європі - аналогічно 2,0% .


Через терни до… монетизації

Ось уже історія, як Україна йшла до вдосконалення системи надання субсидій. Тобто шлях до одержання їх грошима. Сходинки України досліджувала консультант Світового банку Валентина Войтенко:

1995- запровадження субсидій.

2001- готівкова субсидія для придбання твердого палива і скрапленого газу.

2004 - експеримент з надання субсидій в грошовій формі.

2014 - перехід від розрахунку субсидій за фактом споживання до соціальних нормативів

(нормативи дуже щедрі).

2016 – частину коштів зекономленого субсидії залишається на рахунку одержувача.

2017-2018 - частина коштів зекономленого виплачується одержувачу.

2018 – запровадження грошових розрахунків по субсидіях.

2018 – створення реєстру одержувачів субсидій.

2019 - монетизація субсидій.

Як подається і призначається субсидія і платиться через банк

Для призначення житлової субсидії необхідно звернутися до органів соціального захисту населення та надіслати чи подати заяву та декларацію. Їх можна знайти в Інтернеті за посиланням , або взяти в органах соцзахисту.

Призначають субсидії органи соціального захисту та інформують вищі органи за підпорядкуванням .

Чиновники щомісяця складають реєстр одержувачів до єдиного реєстру. Він надходить в Ощадбанк для утворення рахунків і банк формує реєстри для оплати надавачам послуг (ЖЕКам, ОСББ, водоканалу, комунальникам, які вивозять сміття, енергетикам, постачальникам газу).

Ощадбанк відображає кошти в особистому кабінеті та інформує в ньому про перерахування усіх коштів. Міністерство соціальної політики контролює Ощадбанк, як він розраховується.

Щомісяця до 13 числа постачальники надають реєстр про спожиття послуг і Ощадбанк САМ сплачує за послуги.

Ощадбанк бере собі за роботі 0,7% суми за операції. Так відбувається рух коштів, хто не одержує готівкових грошей на руки, а за нього розраховується банк.

До речі, докладна інформація про те, як саме отримати монетизовану субсидію, міститься на сайті Ощадбанку за посиланням.

Пенсіонери самі отримують і платять

Пенсіонери й ті, хто оформлював субсидії у 2018 році, одержують гроші разом із пенсією, мають розраховуватися і платити за комунальні послуги самі.

Якщо вони одержали гроші і не будуть самостійно сплачувати за квартиру, воду, газ, електроенергію, сміття, то надавач послуг (ЖЕК, ОСББ, водоканал, сміттєприбиральні підприємства, енергетики, постачальники газу) подають в органи соціального захисту вимогу позбавити субсидії недобросовісного платника.

Тоді з ним украдається або договір про реструктуризацію боргу, бо припиняється надавання субсидії , до того часу, коли погасить заборгованість.

Треба мати на увазі, що надавачі послуг контролюють оплату і якщо, хтось «зажилив» гроші, то вони цього та просто не залишать.

Правду в народі кажуть «Хоч як крутися, а взяв – так розплатися».

Тому грошова форма вигідна для тих, хто платить і уміє економити.

Безготівкова форма через банк, щоб платили ті, хто не хоче платити або не платить .

Соціальна подушка

Після введення монетизації субсидій, кожен з її одержувачів самостійно розпоряджається коштами. Добрі господарі можуть замислитися, як у квартирі чи будинку зменшити витрати на опалення, електроенергію, воду. Одні утеплюють своє житло, інші вчаться економити воду і не лити її без толку. Мета одна: чим більше економиш – тим більше залишається грошей в сім’ї.

Про це розповідає і генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко.

-Субсидії надають соціальну подушку. Якщо люди не хочуть брати відповідальність за свій будинок і там економити, то хто за них візьме відповідальність і буде економити ?– запитує він.

За словами посадовця, безробітний має знайти роботу. Піти й стати на облік. Варіант: «У мене нема коштів і я робити нічого не хочу» – не проходить.

Адже у містах - не вистачає робочої сили. Або коли працюєш нелегально, - задекларуй свої доходи. Тоді мова йтиме про субсидію.

-За кордоном така схема працює, - говорить Віталій Музиченко.

До речі, інформацію про стан субсидій в домогосподарствах за даними Єдиного державного реєстру отримувачів субсидій Міністерства соціальної політики можна перевірити на сайті за посиланням.

Цифри і факти для роздумів

· У 2019 році на субсидії з держбюджету заплановано витратити 55,1 млрд грн.

З березня 2019 року громадяни, яким призначено субсидії, почали отримувати "живі" гроші для сплати за житлово-комунальні послуги.

· Сьогодні житловий сектор в Україні щорічно потребує 18 млрд. кубів газу, енергоспоживання в нашій державі складає 200 кВт на один квадратний метр. Тоді як в європейських країнах цей показник перебуває на рівні 50-80 кВт.

· Найбільше від монетизації виграють саме малозабезпечені верстви населення, оскільки вони зможуть отримати більше «живих» коштів. А програють ті, хто багато споживає, тому що їм доведеться платити більше.

· Субсидія на наступний період не призначається, якщо є заборгованість по оплаті житлово-комунальних послуг більш ніж за один місяць на суму більш ніж 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 340 гривень.

· Надання субсидії припиняється, якщо через заборгованість домогосподарству припинили надання хоча б однієї з послуг.

· Громадяни, які отримали на руки кошти, але вчасно не сплатити за житлово-комунальні послуги, ризикують залишитися без субсидії, доки не сплатять борг.

· Якщо отримувач має заборгованість понад один місяць на суму від 340 грн, субсидія на наступний період не призначається до погашення цього боргу. Після того як громадянин сплатить борг, субсидію буде перепризначено.

P.S. На кінець березня 2019 року населення області заборгувало за постачання природного газу 680 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 341 млн.грн, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 51 млн.грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 30 млн.грн, за вивезення побутових відходів –9 млн.грн, за постачання електричної енергії – 110 млн.грн.

Про це повідомляє Головне управління статистики у Чернігівській області.

Борги 3 місяці і більше за централізоване опалення та постачання гарячої води мали 37% користувачів, за постачання природного газу – 28%, за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій – 20%, за вивезення побутових відходів – 10%, за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 11%, за постачання електричної енергії – 3%.

Дізнавалася про субсидії і збирала матеріали Даша КОТОВСЬКА

закрити

Додати коментар:

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM

SVOBODA.FM - LIVE!
Фотоновини

  Планета «МедіаЧе» у Всесвіті

SVOBODA.FM

RedTram
Загрузка...
Північний вектор