Останнє оновлення: 15:00 п'ятниця, 7 серпня
Економіка
Ви знаходитесь: Економіка / Україна / Дизайнери НБУ використовували в новій купюрі 1000 гривень піратський шрифт
Дизайнери НБУ використовували в новій купюрі 1000 гривень піратський шрифт

Дизайнери НБУ використовували в новій купюрі 1000 гривень піратський шрифт

У центрі скандалу опинився Національний банк України з дизайном нової банкноти 1000 гривень - в ньому використовується піратський шрифт.

 Нагадаємо, 25 червня НБУ показав банкноту нового і найвищого номіналу в 1000 гривень. Саме рішення про необхідність введення купюри викликало запеклі суперечки. Чимала частина критики припала саме на дизайн. Через тиждень Telegraf.design опублікувало велику статтю з результатами детального аналізу особливостей зовнішнього оформлення банкноти, проведеного незалежними шрифтовими дизайнерами Андрієм Шевченком і Богданом Гдаля, а також художником Олегом Петренком-Заневським.

Уважно придивившись до новій банкноті, створеної дизайнерами Національного банку України з використанням 11 (!) шрифтів, вони помітили, що з написом «Одна тисяча гривень», зроблений шрифтом Bickham Script, на зворотному боці щось не так. Відшукавши оригінальний шрифт, яким вона зроблена, вони встановили, що деякі з букв відрізняються від оригінальних. Ця невідповідність найбільше помітно в слові «гривень», особливо ріже дизайнерське око буква «в».

Офіційну кириличну версію шрифт Bickham Script, створений дизайнером Річардом Ліптоном в 1997 році і потім ліцензований компанією Adobe, отримав тільки в 2016 році. І вона відрізняється від тієї, що використовували дизайнери Нацбанку.

В процесі власного розслідування автори знайшли серію піратських шрифтів Bickham (Script One, Script Two і Script Three) підписані ім'ям якоїсь росіянки Олександри Гофман. Як виявилося, в шрифтових колах вона досить відома як автор крадених версій шрифтів, які підписувала своїм ім'ям і далі поширювала безкоштовно без дозволу авторів. Серію краденого Bickham Script вона зробила в 2005 році.

Щоб остаточно все прояснити, Богдан Гдаль написав творцеві шрифту Bickham Script Річарду Ліптон який перенаправив його до шрифтового дизайнера Франку Грісхамеру, що працює в Adobe. Франк Грісхамер підтвердив підозри українських дизайнерів. Наводимо його відповідь повністю нижче. Але важливо враховувати, що його коментар не є офіційною позицією компанії Adobe.

«До випуску шрифту Bickham Script Pro 3 в 2016 році не було жодної офіційної кириличної версії шрифту. Однак я якось зустрів піратський зразок в 2012 році на упаковці цукерок в російському супермаркеті в Німеччині.

Я знаю, що Річард Ліптон робив розширений варіант шрифту для церкви LDS. Зараз на ньому грунтується остання офіційна версія. Пам'ятаю, що ми витратили близько року часу, щоб привести все в порядок. Я не знаю, хто прибрав до рук версію для цієї церкви або може хтось зробив кирилицю на основі латинської версії.

Шкода, що Національний банк України не помітив недоліків шрифту. І це, безумовно, не Bickham Script Pro 3. Так чи інакше, наша ліцензія не дозволяє вносити зміни в шрифт ».

       Франк Грісхамер, дизайнер Adobe.

На уточнююче питання, чи буде компанія Adobe вимагати у Національного банку України купити ліцензію на оригінальний шрифт або наполягати на відшкодуванні збитків, Франк відповів, що не уповноважений коментувати ситуацію. Він зазначив, що для вирішення проблеми потрібно створити абсолютно нові друковані форми банкнот (з ліцензійною версією шрифту - прим.ред.).

Вишенькою на торті є те, що цей же шрифт НБУ використовував в оновленій купюрі номіналом 20 гривень. І, схоже, він повинен бути використаний у всьому номінальному ряді гривні з удосконаленими банкнотами 20, 100, 500 і 1000 гривень.

У коментарях до оригінальної публікації Богдана Гдаля другий дизайнер Андрій Шевченко додав, що дизайнери НБУ також використовували невідому модифікацію безкоштовного шрифту Scriptina Pro (напис імені Вернадського), який не має кириличної версії. При цьому ліцензія на цей шрифт не дозволяє вносити зміни в шрифт.

Що ж, якщо вже у вільному обігу нова банкнота 1000 гривень з'явиться тільки восени (з 25 жовтня 2019), то у дизайнерів Нацбанку ще є час виправити це прикре непорозуміння. - повідомляє ITCua.

Коментарі (1)

Кругом | 2019-07-10 10:29

Кругом шахраї, в Коропі голова ради його заступник і селищний голова задекларували свої зарплати і пенсії за 2018 рік відповідно 250 тис. Грн, 350 тис.грн.,і. 420 тис.грн, на трьох більше мільйона, крім того користуються службовим транспортом, а дехто навіть взяв безкоштовну путівку на лікування( при таких то доходах!!!), Звичайно ж тому у кого мінімальна путівки не вистачить- все буржуї забирають. І всі ці кошти це не держбюджет, а наш куций місцевий, якого ні на що не вистачає. Інтересно як сплять ці хлопці, чи не сняться цим хлопцям сни погані, як вони обкрадають своїх громадян. А віддачі то НУЛЬ!
закрити

Додати коментар:

SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM

SVOBODA.FM - LIVE!
Фотоновини

  Секрет щастя або Квіти чотирьох поколінь

SVOBODA.FM

RedTram
Загрузка...
Північний вектор