
Кияни скуповують Чернігівщину
Близькість до столиці дозволяє власникам землі під Черніговом продавати її за надзвичайними цінами. У Чернігові знову почало дорожчати житло - з початку року ціни виросли як мінімум на 5-7%. І, зважаючи на все, це не межа.
Крім інфляційних очікувань, активність покупців стимулюють банкіри, що масово освоюють місцевий ринок. Втім, ці цифри невизначні на тлі земельних показників. Через пристрасть киян до краси регіону за рік ділянки там подорожчали вдвічі.
Чернігів одержав свою порцію дивідендів від сусідства з Києвом. Втративши надію купити ділянку в безпосередній близькості від столиці, кияни почали придивлятися до прилеглих областей.
У місцевому Міському агентстві нерухомості стверджують, що протягом останнього року попит на земельні наділи під приватне будівництво збільшився, щонайменше, на 30-50%. причому серед претендентів на них киян уже не менш третини. Цей факт спровокував дійсний бум у земельному сегменті.
За рік ціни на ділянки, розташовані уздовж траси Київ-Чернігів, а також у мальовничих місцях (на березі рік Десна й Снов, озер або біля лісу) здійнялися в 2-2,5 рази й продовжують рости.
Директор АН «Капітал» Валентин Борисенко відзначає, що наділи на трасі, розташовані в безпосередній близькості від Десни (с. Количівка, Іванівка), коштують дорожче, ніж у центрі міста, - $15-25 тис./сотка. ЛедьБоромики (від $5 тис./сотка). Вони також розташовані біля Десни, але не можуть похвалитися наявністю комунікацій і гарних під'їзних колій. дешевше земля у селах Снов'янка й
Покупці полюють і за ділянками в селі Седнів, на березі ріки Снов (на фото), що вважається однією із самих чистих в Україні ($6 тис./сотка). Експерти думають, що інтерес до чернігівської землі з боку київських «дачників» буде сприяти подальшому її подорожчанню - уже в нинішньому році ціни можуть підвищитися на третину.
Пригород поки освоюється менш динамічно. За рік вартість землі там зросла на 20-30%, і сьогодні в межах 10-15 км цілком реально придбати ділянку за $600/сотка. У самому обласному центрі наділи на вагу золота, оскільки на всіх бажаючих їх не вистачає.
По даним директора департаменту житлової нерухомості АН «Інекс Ріал Естейт» Сергія Мальца, за рік ціни на ділянки в межах міста збільшилися у два рази й продовжують рости.
Так, сотка в центрі Чернігова коштує не менш $10 тис.
Стрімко дорожчають й окраїни - Новоселівка, Слобода, де земля виставляється на продаж по $3-3,5 тис./сотка. Ще більша динаміка спостерігається у прилеглих населених пунктах, які ввійшли до складу Чернігова: Олександрівці, Півцях.
Якщо ще рік тому сотку там можна було купити за $800, то зараз - не менш $2 тис. Будинки ростуть у ціні менш стрімко. Об'єкти старої будівлі покупців цікавлять винятково через ділянку. Нові ж котеджі, на які є попит, виставляються по явно завищеній вартості ($300-500 тис.), що також робить їх нецікавими для потенційних клієнтів.
Черга за хрущовками
Чернігівські квартири поки менш цікаві заїжджим покупцям. Тим часом у цьому сегменті також намітився ріст цін. По даним Міського агентства нерухомості, з початку року середньостатистична однокімнатна квартира подорожчала на 5-7% ($2-5 тис.), і на сьогоднішній день її вартість стартує з $35 тис. - за такі гроші можна придбати гостинку.
За хрущовки продавці просять не менш $40 тис., а апартаменти поліпшеного планування виставляються по $43-45 тис. Місцеві ріелтори стверджують: з мертвої крапки ціни зрушив зростаючий інтерес покупців до житлової нерухомості.
У лютому-березні попит на квартири збільшився на 15-20%, і тенденція росту зміцнюється. Експерти припускають, що знову звернути увагу на житло чернігівчан змусили завзяті чутки про його прийдешнє подорожчання. Причому, як розповідають у Міському агентстві нерухомості, потенційні клієнти охочішездобувають саме вторинне житло, що вже спровокувало дефіцит найбільш ліквідних і доступних за ціною гостинок і хрущовок.
Сергій Малець відзначає, що подорожчанню житла в доларовому еквіваленті сприяє й зниження курсу американської валюти - на ринку спостерігаються випадки перекладу розцінок у євро, втім, поки вони носять одиничний характер.
Забудовники прорахувалися
Ріст цін на вторинному ринку не стримує навіть бурхливий розвиток сегмента нового житла. Торік у Чернігові здано в експлуатацію порядку 20 будинків, причому всі квартири в них, за даними Мальця, були розпродані.
Зараз у процесі будівництва перебувають ще стільки ж об'єктів. Правда, забудовники змушені були відмовитися від самого ласого шматка - нові будинки в центрі міста практично не зводяться, що пояснюється твердим дефіцитом вільної землі і її дорожнечею.
Компанії активно освоюють спальні й периферійні райони - Масани, Рокосовського, Подусівку, Бобровицю й ін., де на сьогоднішній день зосереджено 90% всіх новобудов. Введення в експлуатацію намічене на найближчі два роки. Натхнені торішніми успіхами забудовники на початку 2008 р. підвищили вартість із $700 до $900/кв. м, а в наближених до центра районах ціна квадратного метра зросла до $1,1 тис.
Валентин Борисенко вважає, що реалізувати квартири за новими цінами буде непросто.
«Справа в тому, що серед місцевих жителів окраїни не користуються популярністю. Найбільш затребувані райони лежать у межах ділянки ринок - Красний Міст, вулиці Комсомольська й Щорса. Придбати житло в іншому місці потенційний покупець захоче лише в тому випадку, якщо його зацікавлять ціною. Але після нової хвилі подорожчання така перевага периферійних будинків практично нівелювалося.
Тим більше що площі споруджуваних апартаментів явно перевищують можливості потенційних покупців (однокімнатні - 60-70 кв. м, двокімнатні - 70-90 кв. м, трикімнатні - від 100 кв. м)», - пояснює експерт.
Навіть у будинку економ-класу «одиничка» потягне не менш $60-70 тис., тоді як на вторинному ринкуполіпшеного планування з непоганим ремонтом у центрі можна придбати за $50 тис. однокімнатну квартиру
Забудовники не можуть задовольнити запити й VIP-покупців - у Чернігові немає жодного по-справжньому елітного будинку. Спроби зведення житла для богатих були.
Приміром, такий будинок недавно побудований на вулиці Шевченко, біля міського парку. Але ріелториневдалий, відзначаючи, що покупців лякає погане планування й посередня якість самого об'єкта (використані дешеві матеріали). розцінюють даний проект як
Як розповідає Валентин Борисенко, зараз заможні городяни, що бажають обзавестися гідним їхнього статусу житлом, або скуповують по кілька квартир у будинках економ-класу й роблять там перепланування й ремонт, або будують котеджі.
Фото: Сергій СТУК
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 11464 |
Коментарі (6)
Сергій | 2008-04-03 10:37
Гість | 2008-04-03 10:24
спец | 2008-04-03 09:31
В 150 км от Москвы в Яролавском направлении в жипописном бору недалеко от озера можно 1 Га (дачное строительство) купить за 300тыс.рублей (это немного больше 12тыс.дол.)
Поэтому это похоже на мыльный пузырь.
Вадим | 2008-04-03 08:53
Житомир | 2008-04-02 17:56
Гість | 2008-04-02 17:18