Останнє оновлення: 14:46 четвер, 17 квітня
Перспективи (?)
Ви знаходитесь: Економіка / Регіон / «Прилуччина стратегічна»
«Прилуччина стратегічна»

«Прилуччина стратегічна»

Привіт, Чернігів, пишу Тобі про наші прилуцькі регіональні реалії. Ось на днях, якраз після Покрови, у Прилуках збирався такий «Експертний комітет із впровадження стратегії сталого розвитку Прилуччини».

Так ми добре собі сиділи: методисти, культурники, краєзнавці, наукові співробітники, дорадники, освітяни, просвітяни, економісти, євроінтегратори, житлово-комунальники, директори, управлінці, начальники, експерти, радники і заступники голів.

 

Всього чоловік біля двадцяти: представники громадських організацій плюс посадовці міськради і райдержадміністрації.

Уже не вперше мала честь бути присутня на цьому поважному засіданні, і подивуватись-порадіти за учасників. Кожний розповідав про свою роботу на своїй посаді й виглядав при тій роботі і на тій посаді, як то кажуть, «на своєму місці».

Коли зібрати добру кількість ентузіастично налаштованих керівників і посадовців, запросити на зустріч з ними розумного євроексперта і провести їм тренінг, – то з цього виходить непоганий результат. Люди щось вирішують у колективі, щось планують для себе, втілюють в життя обговорені спільно ідеї.

Розвиток економічний. Центр підтримки підприємництва повідомив, що провів 807 консультацій за дев`ять місяців. Кількість учасників тренінгів перевищила сто осіб. Стратеги-консультанти підприємців зауважили, що люди значною мірою відмовляються від приватного підприємництва з часу прийняття закону про відміну єдиного податку.

Експерти-стратеги міськради на чолі з Надією Єременко – головою Комітету з реалізаці стратегії, заступником мера – добре провели Миколин ярмарок весною і Воздвиженський – восени. Вже мають цілу систему напрацьованих контактів в цьому напрямку. Не без їхньої участі відкрився відновлений Прилуцький краєзнавчий музей, почалася реконструкція Центральної площі міста. Звісно ж у тісній співпраці з провідним меценатом Прилук Юрієм Коптєвим.

Якість життя. Для житлово-комунального господарства коштом проекту «Сталий місцевий розвиток Україні» й місцевого бюджету, придбано спецтехніку. Тож тепер у Прилуках і приватному секторі їздять чотири нові сучасні машини, котрі збирають та утилізують тверді відходи. Біля багатьох будинків стало чисто і радісно. Одне лиш «але»: сучасне законодавство потребує амортизаційних відрахувань на нові машини. Щоб забезпечити амортизацію дорогого обладнання, потрібні додаткові кошти, тож житлово-комунальний комплекс став збитковим і підніматиме тарифи.

Три центри базування сміттєвих машин вже продумали і в Прилуцькому районі. Тепер районний ЖКГ з нетерпінням чекає запуску нової спецтехніки і з острахом подумує про свою майбутню збитковість.

Енергозбереження. Великим успіхом районного управління ЖКГ є встановлення нової водонапірної техніки в селі Линовиця. Завдяки новим насосам економія електроенергії становить 50%, що дуже порадувало комунальників, бо планувалося відсотків біля 30.

Втілюється в життя проект по енергозбереженню в багатоквартирних будинках. Один прилуцький будинок, котрий не має квартир з автономним опаленням, утеплили пінопластом зовні, герметичними вікнами в загальному коридорі, під’єднали до нової модульної котельні.

Створено біля 22 ОСББ (організацію співвласників багатоквартирного будинку). Перевага спілок у тому, що вони не підпорядковані ЖКГ, встановлюють собі тарифи відповідно до потреб. Але така важлива євроінтегративна робота по створенню Спілок рухається невпевнено, часто зустрічає апатію чи й спротив власників квартир.

Туризм. Завдяки зустрічам і тренінгам, зініційованим проектом TACIS, виник туристичний логотип Прилук – це оригінальної архітектури Полкова козацька скарбничка, точніше, її верхня частина, поєднана з назвою міста.

А візитівкою Прилуччини, як краю, віднині є бузина. Темно-фіолетове гроно з кількома листочками й цвітом тепер супроводжуватиме усі туристичні заходи, прикрашатиме поліграфію тощо. Всіляко популяризуватимуться варення з ягідок бузини і чай з цвіту, можливо, пригадаються давні рецепти бузинового вина й наливок. Крім цілющих властивостей, відомі ще бузинові сопілки і бузиновий барвник, котрим фарбували у давнину одяг. Задля відновлення традицій, експерти-стратеги ведуть переговори з закладами харчування, щоб в них не бракувало страв із бузини. А ще активісти райдержадміністрації втілили у життя старий-новий прилуцький сувенір: невеличка баночка бузинового варення, з полотняною вишитою кришкою, що перетягнута стрічкою.

Історичне досягнення. Віднайдено давню дорогу із села Валки до Густинського монастиря, через Удай. Шлях «на Густиню через гать», відновлено стараннями експерта-стратега Юрія Скиби, валчанки Галини Лабунець, спільно з однодумцями із райадміністрації, райради і спонсорами. Ведуться переговори з місцевими жителями, котрі готові до «зеленого туризму», тобто приймати у себе вдома на гостину й нічліг невідомих людей, що хочуть пройти давнім шляхом на Густинський ярмарок.

Екотуризм. Стараннями експерта-стратега Юрія Скиби розроблено водний туристичний маршрут на байдарках по Удаю з Ладана до Полонок. Також із зупинками біля Лук`янових печер, та до святих джерел у Полонках. Маршрут включає відвідини місцевих художників, народних майстрів і пасічників. Похід на байдарках доступний кожній більш-менш спортивній людині і не потребує попередньої спеціальної підготовки.

Аграрний комплекс. У прилуцькому регіоні працює громадська організація «Сільськогосподарська дорадча служба». Активісти, зокрема голова організації, пан Добренький, їздять по селах, читають лекції, проводять роз’яснюючі бесіди. В рамках проекту TACIS мали зустріч з кандидатом біологічних наук Володимиром Трилісом, головою Комісії з екологічного маркування садиб Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні. Випустили буклети-пам’ятки про ведення сільського господарства.

Екологія. Активісти-стратеги у регіоні, відмітили величезну проблему з водою. Природньо, що рівень води дуже впав, бо вже багато років на Прилуччині засухи. Але цього року він вже неприродно найнижчий у порівнянні з усіма попередніми періодами. В криницях по селах просто немає води. А якщо є, то вода часто забруднена хімікатами.

Справа в тому, що господарі хат, встановлюють автономне опалення і каналізаційні води випускають у непристосовані водозбірники. Хімікати потрапляють в ґрунт, котрий не здатний їх очистити, а потім, що називається, у криницю сусідові. Цей абсолютно некерований процес може призвести до банального вимирання села. Радять експерти-стратеги спочатку зробити керованим водовідвід і можливо, навіть водопостачання, а потім уже продовжувати газифікацію регіону. Непопулярну таку думку зібрання зустріло задумливою мовчанкою.

Так збираються в одно міські й районні відомості. Обговорюються спільно і беруть початок на втілення нові плани. Відбувається це завдяки проекту "Сталий місцевий розвиток в Україні", що працює на Чернігівщині вже третій рік. Фінансується Євросоюзом по програмі TACIS (Technical Assistance for the Commonwealth of Independent States). Провідним експертом проекту TACIS на Чернігівщині є Олена Козлюк, котра власне запроваджує семінари, тренінги, запрошує галузевих експертів, забезпечує взаємозв`язки.

За роки перебування у Прилуках та Прилуцькому районі, проект "Сталий місцевий розвиток в Україні" вклав у розвиток міста та району понад три мільйони євро. Ширився у стратегічних напрямках: 1) економічний розвиток території; 2) покращення якості життя; 3) гармонійний розвиток дітей та молоді. Спершу взявся за житлово-комунальне господарство і розвиток туризму. Багато чого зроблено й для гармонійності юнацтва, але ця гілка роботи потребує окремої статті. TACIS остаточно завершить свою роботу на Прилуччині у червні 2010-го. І, можливо, охопить інші регіони України, котрі стануть переможцями відбору, якщо там знайдеться достатня кількість згуртованих креативних людей.

 

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

   Чи почують прохання Масани?

SVOBODA.FM