Три таємниці гробниці Ярослава Мудрого
Учені вирішили потривожити порох Ярослава Мудрого. Сьогодні зі склепу в Софії Київської вони дістануть дубову труну, де спочивають останки князя, при якому Київська Русь прославилася на всю Європу.
Навіщо це потрібно? Щоб за допомогою новітніх методик розкрити таємницю, що багато років тривожила розуми істориків: хто похований разом з Ярославом?
У січні 1939 року, коли останній раз розкривали гробницю, з'ясувалося, що разом з костями князя в ньому спочивають кістяк жінки й череп чоловіка. И в 1939 році почалася світова війна...
Саркофаг вже пошкодили
У Софії Київської шестеро робітників установили навколо найдавнішого (приблизно тисяча років!) саркофага ліса. Під двотонну кришку вбили коли, щоб потім за допомогою лебідки кришку можна було зрушити вручну.
В очі впадає ушкоджений робітниками кут саркофагу. Така древність, і зламали! Але співробітники Софії Київської завірили, що зашкодили всього лише вапняну замазку. Унікальний мармур залишився цілий.
От що розповіла керівник майбутніх досліджень, завідувачка науково-історичним відділом заповідника, доктор історичних наук Надія Никитенко.
Гробницю Ярослава відкривали вже три рази - у жахливі 1936 й 1939 р., а також у 1964 р. Однак сам прах діставали тільки у 1939 році. Антропологи з Ленінграда склали з костей два кістяки - чоловічий і жіночий. З першим не було проблем - він відповідав літописним описам Ярослава Мудрого за зростом, віком, особливим прикметам. А от жіночий кістяк став для вчених величезною загадкою!
До певного часу вважалося, що він належить дружині Ярослава - Інгерді. Але доведено, що її прах спочиває у Софії Новгородській! За іншою версією, жінкою може бути захисниця Софії. Судячи з того, що в гробниці не виявили коштовностей, могилу князя могли грабувати. Можливо, її захищала жінка. У нерівному бої вона була вбита і кинута в могилу. Але!
- Кістяк належить жінці років 50. Але голова там чоловіча! Цілком може бути, що це череп Всеволода - сина Ярослава, а жіночий кістяк з'явився там після чергового розгарбування. З'ясувати, хто «сусіди» Ярослава - це одне з головних завдань, - говорить Надія Никитенко. - Дослідження будуть проводитися по ДНК.
Що написано на саркофазі?
Таємницею вкритий і сам саркофаг Мудрого. Імовірно, його виготовили у Візантії й привезли в Херсонес, звідки він потрапив до Києва. Замовляв його ще батько Ярослава - Володимир.
Стіни саркофага прикрашають християнські малюнки. Є й написи - більше 20. Одна з них, за даними знавця київської історії Михайла Кальницького, у перекладі означає: «Ісус Христос переможець, світло Христа перемагає всіх».
Однак вірменський учений Жирайр Норайрович Тер-Карапетян уважає, що на кришці саркофага є й вірменські букви: А, М, Тh, К, Б. Цей початок вірменських слів, які переводяться як «Всезнаючому великому цареві від жителів Києва».
І третя таємниця. На одній зі стін саркофага є ушкодження. Таке, начебто хтось збив напис - дуже смутно видно залишки орнаменту і якихось букв. Що ж це було?
Згадаємо, як зловісно збіглося розкриття могили Тамерлана з початком Великої Вітчизняної війни. Дослідників не зупинив напис на могилі завойовника: «Хто порушить завіт Тимура, буде покараний, а по усім світі вибухнуть жорстокі війни». Слова виявилися пророчими. Може, схоже попередження було й на саркофазі Ярослава? Через півроку після того, як потривожили його прах, вибухнула Друга світова війна.
- Не турбуйте прах померлих! - закликає астролог Влад Росс. - Ярослав Мудрий - знакова фігура для країни. І розкриття його могили може дуже негативно відбитися на долі країни, аж до катастроф і війн.
Досліджувати будуть рік
Дослідження будуть проводитися біля року, весь цей час прах буде перебувати в спеціальній кімнаті на території заповідника. Планується дослідження зразків останків у генетичних лабораторіях Швеції, Великобританії й США.
- Ми розраховуємо на підставі нових методик відновити справжній вигляд Ярослава Мудрого. На підставі ДНК-експертизи можна буде визначити його генотип і розібратися, нарешті, у родоводі Рюриковичів, - говорить Надія Никитенко.
Попередній кошторис витрат на дослідження - 60 тисяч гривень.
Довідка. Ярослав Мудрий, син Володимира-хрестителя, правив на Київській Русі у XI ст. При ньому Київ почали порівнювати з Константинополем. Заснував Києво-Печерський монастир, завершив почате батьком будівництво Софії Київської, зібрав унікальну бібліотеку. У його час почалася переписка візантійських книг на церковно-слов'янську і давньоруську мови, а також відкрилася перша велика школа.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 13092 |
Посилання до теми:
18.08.2009 Знайдено досі невідоме захоронення УПА. ФОТО
17.08.2009 Сказание об истории нашего города Чернигова
5.08.2009 Відкрито Іллінську церкву-музей у Чернігові. ФОТОрепортаж
14.07.2009 У древньому Любечі знайдено печеру, про яку забули майже на століття
22.05.2009 Презентований другий «Великий князь». ФОТО
11.08.2009 Печера Антонія у древньому Любечі. ФОТО
6.07.2007 Кто был первым черниговским князем?
Коментарі (1)
Вюношь | 2009-09-10 13:32