Землетрус найбезпечніше пересидіти на півночі Чернігівщини, інші території під ризиком
Недалеко від Маріуполя 7 серпня ДСНС зафіксувала сейсмічну активність. Джерело землетрусу знаходилося на глибині 10 кілометрів: поштовхи відчули в трьох областях України: Запорізькій, Дніпропетровськійї і Донецькій. У місцевих жителів розбився посуд і з'явилися тріщини на будинках, при цьому, за даними рятувальників, ніхто не постраждав.
Експерти пояснюють: у зоні сейсмічної активності знаходиться не тільки Донбас, а й південна, західна частини України. Детальніше про те, чи варто українцям боятися чергових підземних поштовхів, з'ясовував сайт Сегодня.
Землетрус в Донецькій області відбувся вперше за 30 років
За даними Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС), землетрус в Маріуполі стався в неділю, о 11.17.
"За повідомленням головного центру спеціального контролю Державного космічного агентства України, в Маріуполі зафіксовано підземні поштовхи магнітудою 4,9 бали" , - повідомили у відомстві.
Поштовхи також відчули в Бердянську, Дніпрі та Запоріжжі. Всього близько двох мільйонів українців відчули землетрус, повідомляють в Європейському середземноморському сейсмологічному центрі.
"Нашу 9-поверхівку здорово потрясло. Впало дзеркало в коридорі - розбилося. На кухні два сервізи розбилися. Добре, що техніка вся ціла залишилася. У сусідів по стелі пішла тріщина - ось там реально проблема", - розповідає житель Маріуполя Євген.
Останній раз вчені фіксували землетрус в Маріуполі приблизно 30 років тому, городяни в різний час перенесли чотири землетруси, розповідає заступник директора Інституту геофізики Олександр Кендзера.
"У тому місці, де стався землетрус, можуть бути сильніші поштовхи, що показано на карті, яка є додатком до Державних будівельних норм України. Там видно, в Маріуполі можуть бути навіть 7-бальні землетруси на грунтах другої категорії , а якщо грунти ослаблені - ще більше ", - розповідає вчений.
За даними рятувальників, які постраждали в результаті землетрусу немає. "В результаті даного природного явища пошкодження будівель і споруд, а також постраждалих і загиблих не виявлено", - повідомляють в ГСЧС.
Де ще може бути землетрус
Олександр Кендзера пояснює, Маріуполь, південні області, особливо Одеса, Прикарпаття та Закарпаття перебувають в зоні можливої сейсмічної активності. В Інституті геофізики впевнені, виключати повторні підземні поштовхи на Донбасі чи в інших регіонах України не можна. Точний прогноз геофізики дати не можуть.
"На рахунок повторюваності землетрусу, статистика дуже невелика. Точно сказати, повториться воно, чи ні, ніхто сказати не може. Такого рівня подія в цьому місці вперше зафіксована за допомогою сейсмічних приладів. Є історичні відомості про те, що в цих місцях були навіть більш сильні поштовхи, але ці відомості не відрізняються високою достовірністю. у Криму землетруси відбуваються і частіше, і сильніше. Землетрус, який практично зруйнував все узбережжя, був в 1927-му році. Сильніші землетрусу можуть бути. Особливо в Прикарпатті, Закарпатті, Криму, південних областях ", - розповідає експерт.
"У Криму землетруси відбуваються і частіше, і сильніше. Землетрус, який практично зруйнував всі узбережжі, був в 1927-му році. Сильніші землетруси можуть бути. Особливо в Прикарпатті, Закарпатті, Крим, південних областях", - розповідає експерт.
Поштовхи, пояснює Олександр Кендзера, за часом спрогнозувати не можна, а ось по силі - можна . Вчені склали карту сейсмічної активності України, яка стала додатком до Державних будівельних норм. Там, де можуть бути сильні землетруси - до будівель особливі вимоги.
Згідно з картою, найбільші поштовхи (10 балів) можуть бути на півдні Криму. При цьому півострів поділений на 4 зони: в північній частині можуть бути поштовхи магнітудою 7 балів, в центральній - 9 балів, і в південній - 9-10 балів.
На материковій частині України найнебезпечнішою, з точки зору сейсмічної активності, вважається південна частина Одеської області. Тут може бути землетруси магнітудою 9 балів. У Прикарпатті та Закарпатті - 8 балів. Найбезпечніше в північній частині Чернігівської та Сумської областей - там максимальні поштовхи можуть досягти 5 балів.
При цьому вся Україна знаходиться в центрі сейсмічних процесів - Африканська і Євразійська плита сходяться , тиснуть одна на іншу, що призводить до підземних поштовхів, відзначають експерти. Крім того, на Україну впливає сейсмічно активна зона Вранча (знаходиться на ділянці стикування Південних (Румунія) та Східних (українських) Карпат). За рік в країні відбуваються сотні невеликих землетрусів, які фіксуються спеціальними приладами. За словами Олександра Кендзьора, підземні поштовхи в Україні - неминучі. Найбільш небезпечні землетруси відбуваються через тектонічні зсуви і вибухи в земній корі.Характеристика землетрусів за шкалою Медведєва - Шпонхойера - Карника:
- 1 бал - землетрус не відчувається
- 2 бали - відчувають прилади і тварини
- 3 бали - відчують в багатоповерхівках
- 4 бали - коливання предметів, шибок, скрип дверей
- 5 балів - ляскають двері, трясуться будівлі, б'ється посуд
- 6 балів - з'являються тріщини на стінах
- 7 балів - пошкоджуються будинки, падають пам'ятники
- 8 балів - руйнуються навіть кам'яні будівлі
- 9 балів -повреждаются всі будинки, з'являються тріщини на грунті
- 10 балів - обвали зі схилів, викривляються залізничні рейки і руйнуються будівлі
Згідно з нормативами будівництва, багатоповерховий будинок може витримати землетрус до 7 балів. Сильніше поштовхи можуть бути тільки в Одеській області, Криму, Закарпатті та Прикарпатті. Однак, як кажуть геофізики, житлові будівлі через велику зношеність можуть зруйнуватися і при поштовхах в 6 балів.
| Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
| Переглядів : 6878 |































Додати коментар: