
Грають в ігри, руханки та проводять уроки: що роблять діти в укриттях чернігівських шкіл і садочків
Малюють, граються, проводять специфічну арттерапію та роблять уроки – так проводять час діти в укриттях навчальних закладів під час повітряної тривоги. Про це Суспільному розповіли керівники шкіл та садочків Чернігова та психологиня з реабілітаційного центру.
З метою безпеки ми не публікуємо назв навчальних закладів, а також імен їх працівників.
Керівниця одного з дитячих садків міста розповідає, що діти спускаються до укриття разом з дорослими.
"Обов’язково на кожній групі є додатково закріплений дорослий, який допомагає дітям спуститися для того, щоб ще вкластися в шість хвилин спуску в укриття".
Укриття розділені таким чином, щоб діти могли там знаходитися окремо – в групах за віком. Є три кімнати: в першій кімнаті діти трьох років, у другій – діти чотирьох років і в третій кімнаті діти п’яти-шести років.
Усі діти знаходяться зі своїми вихователями, також в укриття спускається увесь персонал садочка: спеціалісти, психолог, логопед.
Жінка каже, що за кожною групою закріплені місця.
"Вони чітко знають, що це їхні столи, стільці та іграшки. В укритті є запас іграшок, конструкторів, які просто зберігаються в укритті у шафах. Якщо дітки спустилися і вони спокійні, вони беруть іграшки та починають гратися спочатку за інтересами: хтось грає в гру, хтось бере конструктор, також є кубики: м’які, дерев’яні, з буквами та інші".
Також в укритті є папір, олівці, фломастери, маркери, крейда. Процесом керує вихователь.
Через певний час з дітьми проводять "руханки". Є спеціально відведене місце, й діти по групах по черзі рухаються.
"В нас є спеціальна музична колонка, яка грає з акумулятора. Рухаються під музичний та музично-словесний супровід. Оскільки в укритті знаходяться музичні керівники, буває, вони намагаються провести заняття згідно з розкладом".
Завідувачка говорить, що в укритті, загалом, планові заходи не проводяться.
"Один раз вийшла така ситуація, що у нас була поліція. Мало відбутися ознайомче заняття про правила дорожнього руху. І якраз прозвучав сигнал повітряної тривоги, тому ми спустилися в укриття. Надали можливість дівчатам з поліції провести це заняття там. Спочатку брали участь молодші групи, потім середні, потім старші. Поліція принесла свої атрибути".
Заспокоюють та можуть взяти на руки вихователі та практичний психолог, коли тривога починається в період денного сну, коли діти відпочивають, але вимушені вставати, одягатися і спускатися в укриття. Буває різна реакція на те, що дитину розбудили: у неї збитий режим, вона не виспалася, тому можуть виникнути сльози.
За кожною групою є закріплений комплект одноразового посуду – якщо діти довго перебувають в укритті під час сніданку чи обіду. І якщо їжа вже готова, в той час, як лунає сигнал повітряної тривоги, то її приносять в укриття. Якщо повітряна тривога надто довга, то повідомляють батькам, що треба забирати дітей, каже завідувачка.
Вона додає, що у кожної дитини є тривожний рюкзачок, де складені запасні речі, вологі та сухі серветки, запас печива та вода, може бути улюблена іграшка. З цим рюкзачком вони приходять в садочок, з ним вони виходять на прогулянки та спускаються з ним в укриття.
Також в укриття спускаються учні шкіл міста. Директорка одного з навчальних закладів розповідає, що коли діти вийшли на змішану форму навчання, у школі ввели певний алгоритм дій під час тривоги.
"Кожна дитина має розмістити свій рюкзак за спиною на стільці, й там же на нього має повісити свій верхній одяг. Коли лунає сигнал тривоги, дитина накидає одяг і одразу рюкзак. Більше нічого не складає, телефон і ключі мають бути уже в рюкзаку".
У школі в укритті є приміщення з партами, де вчитель може доопрацювати урок. В іншому приміщені розташовані лави. І тому, в залежності від того, де розташований клас, діти можуть продовжувати опановувати знання. Багато вчителів проводять специфічну арттерапію, коли допомагають дітям долати тривогу мистецтвом: співають, малюють та грають в різноманітні ігри.
"Звісно, активності є різні. Це долучення дітей до ігор. Ми знесли різні ігри в укриття, вони можуть грати групою, можуть грати по одному. Ми знесли туди різноманітні конструктори, тому діти можуть долучитися до такої співпраці. Також є багато матеріалів для творчості, наприклад, тісто для ліплення, книжки, канцелярія для малювання, проєктор, дошки для навчання та малювання", – каже жінка.
Дітям надається і медична допомога. Також психологічну допомогу надають психологи, соціальний педагог і всі вчителі, які в цей момент знаходяться в закладі.
Директорка іншої школи міста розповіла, що вчителі намагаються проводити в укриттях уроки:
"Особисто бачила, як вчителі проводять заняття по картках. Їм роздавали та діти виконували вправи. Математика іде повним ходом".
Учням молодшої ланки допомагають асистенти, наприклад, проводити фізкультхвилинки. Також закріплений психолог. З ним вони виконують техніки зі зняття емоційної напруги, дихальні вправи.
Вчителям також проводять вправи для відновлення ресурсного стану.
Харчуються діти планово, не залежно від того, де знаходяться. Якщо вони в укритті, кухарі знають безпечний маршрут та можуть принести їжу дітям, каже директорка школи.
В укриттях шкіл є "рюкзаки безпеки", який надав Червоний Хрест. В них знаходяться засоби гігієни, вода, харчові продукти, частина з них саморозігрівальні. І за алгоритмом дій, якщо діти перебувають в укритті понад три години і не працює їдальня, то з них дістають їжу для дітей.
Реабілітаційний центр, що знаходиться в Чернігові, почав свою підготовку до навчального сезону ще з літа. Там зустрічалися з дітьми, проводили тренінгові заняття, практикували тілесні техніки, використовували арттерапію. Коли розпочався навчальний процес, зробили факультатив, де практикували різні вправи, розповіла психологиня центру.
Також вони вивчали пісеньку ТНМК & Світлана Ройз "Крокуй до укриття". Як зазначає психологиня, це весела жвава пісня, яка розповідає, що саме потрібно робити діткам під час повітряної тривоги.
"В такі моменти потрібно зберігати спокій, щоб діти відчували себе в безпеці. Особливо для дітей з особливими потребами".
Використовуються картки, в яких є техніки, елементи дихальної гімнастики та тактильні вправи.
Психологиня розповіла, що для дітей з особливими потребами дуже важливо, щоб був певний алгоритм дій, тобто певна ритуальність.
"Деякі діти, коли чують сигнал тривоги, вже знають, що починається певний квест про безпеку, вони розуміють, що ми йдемо в укриття та допомагаємо Збройним Силам України нас захищати. Ми не подаємо це як щось страшне, а навпаки, що це наша діяльність, де ми можемо бути максимально задіяними"
Також в укритті знаходиться багато м'яких іграшок, де дитина може прийти та обрати іграшку, з якою в неї буде відчуття безпеки.
Загалом батьки дітей з особливими потребами намагаються забирати дітей раніше, тому що дітям довгий час важко знаходитися в укриттях, додає психологиня.
Версія для друку Відправити по e-mail Обговорити на форумі |
Переглядів : 2143 |
Посилання до теми:
8.12.2022 «Вона стояла біля огорожі й чекала допомоги». У Брюсселі показали портрети дітей, які бачили війну
24.11.2022 У Чернігові школи та садочки не працюватимуть до 28 листопада
Додати коментар: