Останнє оновлення: 14:37 субота, 25 травня
Виробництво
Ви знаходитесь: Економіка / Регіон / Валерій Лозицький: «Перекупники перехоплюють деревину, яка б мала залишитися на Чернігівщині»
Валерій Лозицький: «Перекупники перехоплюють деревину, яка б мала залишитися на Чернігівщині»

Валерій Лозицький: «Перекупники перехоплюють деревину, яка б мала залишитися на Чернігівщині»

Парадокс: з Чернігівщини вивозять все більше деревини, а місцеві деревообробники закуповують її в сусідніх регіонах або змушені простоювати.

Про це 9 листопада на засіданні постійної комісії облради з питань АПК, екології, природокористування та земельних відносин заявив голова Асоціації лісозаготівельних та деревообробних підприємств Чернігівської області «Чернігівдеревпром» Валерій Лозицький.

Йшлося про звернення об’єднання, яке він очолює, щодо використання лісосировинного ресурсу та забезпечення сировиною тих, хто його потребує в регіоні.

«Може скластися враження, що я з Лозицьким встаю, з Лозицьким і лягаю, – відзначив зусилля останнього заступник голови обласної ради Арсен Дідур. – Так, деревообробники продовжують ходити на наради, аби відчути кроки влади, після яких вони одержать ліс. А чому вони програють на електронних торгах лоти? Тому, що великі потужності в Житомирі, Рівному та інших в змозі купувати тисячу кубів, а нашому підприємцю потрібно усього 200. Відповідно він не може брати участь і вся деревина вигрібається посередниками на сторону».

Аби вплинути на ситуацію, учасники засідання ініціювали розробку проекту регіональної Програми комплексного розвитку лісового господарства в Чернігівській області на 2017-2021 роки, де були б враховані інтереси місцевих деревообробників та визначені заходи для поглибленої переробки лісосировинних ресурсів краю. Підготовкою документа займатиметься робоча група, очолювана депутатом обласної ради та директором ДП «Холминський держлісгосп» Олександром Демченком.

Після завершення засідання кореспондент «Свободи. ФМ» поспілкувався з «головним героєм» – головою Асоціації лісозаготівельних та деревообробних підприємств Чернігівської області «Чернігівлісдеревпром» Валерієм Лозицьким.

– Валерію Григоровичу, як би ви схарактеризували ситуацію в галузі деревообробки на Чернігівщині?

– Її можна назвати непростою, не зважаючи на те, що область є ресурсною. За результатами минулого року, тут було заготовлено близько 1,5 мільйона кубометрів деревини. Разом з тим існує проблема із забезпеченням нею деревообробних підприємств. Її потрібно вирішити, якщо ми хочемо розвивати галузь. Тоді деревообробники будуть вкладати в неї гроші і переходити від первинної переробки до випуску готової продукції з більшою доданою вартістю.

На мій погляд, цілком реально забезпечити їх річні потреби в обсязі 500-600 тисяч кубометрів. Але наразі чіткого балансу виробництва та споживання лісу в області немає. Ми не знаємо, який обсяг деревини буде заготовлений та перероблений наступного року. Представники «Чернігівлісдеревпрому» неодноразово зверталися до облдержадміністрації з проханням визначити його. Зараз, наскільки знаю, баланс у стадії розробки. Процес гальмує застарілий механізм роботи чиновників у районах.

– Які кроки, на вашу думку, допоможуть зрушити справу з місця?

– Зі свого боку ми запропонували підписати меморандум про співпрацю між «Чернігівлісдеревпромом», обласною радою, облдержадміністрацією і постійними лісокористувачами. Також, аби захистити нашого товаровиробника, підтримали створення регіональної Програми комплексного розвитку лісового господарства в Чернігівській області на 2017-2021 роки. Там, де цього буде замало, підніматимемо ці питання на рівні прем’єра, парламенту та Президента.

Правила, які існують на ринку деревини, розробили 2006 року. Тобто, вони є застарілими. Правила конче треба переглянути, аби вони сприяли розвитку лісового кластера всіх регіонів України.

– Які обставини найсильніше вдаряють по галузі деревообробки?

– Нас найбільше непокоїть те, за якою процедурою проводять аукціони з продажу необробленої деревини в нашому регіоні. Останнім часом кількість деревообробників з інших областей збільшується. Якщо у 4 кварталі минулого року цифра «наших» і «не наших» була однаковою. Ні для кого не є таємницею те, що серед «нетутешніх» чимало перекупників, які використовують аукціон. Вони купують деревину, аби потім продати реальним переробникам за більшу ціну.

Зрозуміло, що процвітання такого «бізнесу» відбиває в останніх бажання працювати. Тобто, перекупники перехоплюють деревину, яка б мала залишитися на Чернігівщині. Тому ми неодноразово зверталися до керівництва обласної товарної агропромислової біржі з проханням знайти механізм, що дозволить «відсіяти»  таких горе-бізнесменів. Почули у відповідь: законного механізму не існує.  Проте, депутати обласної ради запевнили нас, що посприяють його появі і допоможуть якось усунути перекупників.

– Чим іще зашкодив їхній значний наплив? Чи можна кардинально покращити стан деревообробної галузі?

– Такий ажіотаж призвів до зростання цін на деревину. Через це не весь її обсяг виставляють на аукціон. Це перша складова. Друга – сама наявність перекупників. Як наслідок, деревообробні підприємства краю не в змозі викупити потрібний обсяг сировини.

Ми працювали над правилами торгівлі деревиною і настояли на тому, аби там було чітко прописано: половина лісового ресурсу, що заготовляють в області, має лишатися у ній для потреб місцевого товаровиробника. Це б кардинально змінило правила гри в нашому регіоні. Принаймні, малий і середній бізнес був би забезпечений деревиною.

– Як ви прогнозуєте, чи стане успішним чергове апелювання обласної влади до уряду, який не поспішає змінювати правила гри на цьому ринку?

– Трохи історії. В липні цього року ми написали звернення до прем’єр-міністра. 67 переробників Чернігівщини, що поставили під ним підписи, просили 2 речі: не скасовувати мораторій на вивіз деревини та затвердити Правила її реалізації, де 50 відсотків залишатиметься на місцевому рівні. За 4 місяці, що минули, так відповіді і не отримали.

Можливо, якщо зараз звернення підготує «губернатор», реакція уряду буде швидшою. Сподіваємося, що тоді ми зможемо зрозуміти, як працювати надалі на цьому ринку деревообробникам області.

Повна версія інтерв’ю з Валерієм Лозицьким – на відео з онлайн-трансляції, яку вів автор:

закрити

Додати коментар:

SVOBODA LIVE! - YouTube
SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM


Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

Реклама на сайті SVOBODA.FM


SVOBODA.FM - LIVE!
Фотоновини

  Про Чернігів під німецькою окупацією у «Вечері на Свободі» з Дмитром Сілічем

SVOBODA.FM

RedTram
Загрузка...
Північний вектор