Останнє оновлення: 17:31 п'ятниця, 26 лютого
газ / Позиція*
Ви знаходитесь: Політика / Україна / Чи існуватиме газ у конфорці без його доставки?
Чи існуватиме газ у конфорці без його доставки?

Чи існуватиме газ у конфорці без його доставки?

Постачання (продаж) газу, його доставка (розподіл) та транспортування - все це 3 різних поняття, які часом плутають - не тільки споживачі, а буває, що й представники влади. На так званих «тарифних мітингах» можна почути щось накшталт «облгаз підняв ціну на газ». Хоча облгази не продають газ вже більш як 5 років. Ще рік тому розділили і платіжки за постачання та доставку ( яка раніше входила в ціну на газ).

Чим відрізняються ці поняття:

· продажем газу займаються газопостачальні компанії;

· транспортування газу магістральними газопроводами територією країни здійснює оператор ГТСУ.

· доставку ( розподіл ) газу всім споживачам на території свого регіону забезпечує оператор ГРМ (облгаз).

Отже, «Чернігівгаз» не продає газ, а тому і не встановлює ціну на нього - він доставляє газ до оселі від постачальника, якого обрав споживач. Саме тому платіжки з постачання газу і його доставки й були розділені – щоб кожен міг обрати, у кого купувати газ. Обов’язок оператора ГРМ – доставити цей газ від будь-якого постачальника. Для цього оператор ГРМ має утримувати газорозподільні мережі.

Газорозподільні мережі - це система газопроводів високого, середнього та низького тиску, а також вуличні та газопроводи-вводи. АТ «Чернігівгаз» обслуговує 14 тисяч кілометрів таких мереж. Крім того - обладнання, споруди та об’єкти, без яких газопровід самостійно функціонувати та доставляти газ не здатен: більше 2 тисяч газорегулюючих пунктів (ГРП та ШГРП), станції електрохімзахисту, які запобігають корозії труб, засувки та інше.

Деякі протестувальники вимагають від облгазів повернути в «народну» власність газорозподільні мережі, бо вони не хочуть платити за доставку блакитного палива. Насправді ж газопроводи не міняли свою форму власності, і незалежно від того, кому належать різні частини газорозподільних мереж, «Чернігівгаз» за договорами господарського відання забезпечує їх щоденне утримання й обслуговування, та несе відповідальність за безперебійну і безпечну доставку газу всім споживачам регіону. Компанія забезпечує роботу аварійно-диспетчерської служби 104, щоденний контроль тиску та стану газопроводів і обладнання, ремонт та модернізацію мереж, повірку лічильників газу, облік спожитого газу, сервісне обслуговування споживачів тощо. Ці роботи, необхідні для стабільної доставки газу, входять до тарифу на розподіл. Власне, робота будь-якого підприємства, яке надає комунальні послуги, фінансується з тарифу.

Для кожного оператора ГРМ тариф на розподіл (доставку) газу затверджує державний орган – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Відповідно до Постанови НКРЕКП № 2786 від 30.12.2020, з 01.01.2021 року тариф на послуги розподілу природного газу для споживачів Чернігівської області складатиме 1,62 грн. за 1 м3 на місяць без урахування ПДВ (1,94 грн. за 1 м3 з ПДВ).

Тариф на розподіл — це вартість гарантованої доставки кубічного метра газу до споживача. НКРЕКП розраховує його шляхом співвідношення вартості витрат на обслуговування газорозподільної мережі до річної замовленої потужності (обсягу газу, доставленого до споживачів за рік).

Як бачимо, основні витрати підприємства пов’язані з вартістю газу, який Оператори ГРМ купують для технологічних потреб. Технологічний газ використовується для забезпечення належного тиску в мережах - щоб газ рухався газопроводами до споживачів. Його придбання газорозподільні підприємства проводять за ринковою ціною, через тендерні процедури.

Інша складова тарифу – заробітна плата працівників. У «Чернігівгазі» працюють майже 2 тисячі співробітників - по всьому регіону. Слюсарі, майстри, технічні фахівці, які мають спеціальні знання, працюють здебільшого за ненормованим графіком, часто – в умовах підвищеної небезпеки. Останніми роками через низький рівень заробітної плати газорозподільні підприємства втратили сотні й тисячі кваліфікованих кадрів.

Операційна діяльність – це щоденні заходи з обслуговування обладнання й мереж: обстеження багатокілометрових наземних і підземних газопроводів на предмет витоків газу, виконання поточних ремонтів та коригування тиску в газогонах тощо. Ця діяльність включає вартість труб, газового устаткування, матеріалів і запчастин, а також пального, необхідного для оперативної роботи аварійної газової служби 104 - 24 години на добу, 365 днів на тиждень.

В 2021 році «Чернігівгаз» планує інвестувати у розвиток газорозподільної системи (провести капітальні ремонти, заміну обладнання) 36,5 мільйонів гривень. Це інвестиції не просто у мережі – це інвестиції у інфраструктуру кожного району та населеного пункту

І, нарешті! У 2021 році НКРЕКП включила до тарифу температурні коефіцієнти (приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов), які 2 роки були каменем спотикання. Після двох років судів обсяги технологічних втрат газу враховані Державним регулятором в тарифі на його доставку.

Тариф та інвестпрограму на 2021 рік для «Чернігівгазу» затверджували згідно з чинним законодавством, з проведенням громадських слухань – втім, будь-яких зауважень або заперечень (в тому числі від представників органів влади) при цьому не надходило. З інвестиційною програмою (тобто на які роботи з розвитку мереж йдуть тарифні кошти), з фінансовою звітністю, зі структурою тарифу кожен бажаючий може ознайомитися на сайті «Чернігівгазу» - там ця інформація є у вільному доступі.

Чому у різних регіонах різні тарифи на розподіл? Тариф залежить від обсягів споживання газу, особливостей мережі та специфіки споживання. Наприклад, чим більше споживання газу, тим менший тариф – і навпаки. Адже витрати на обслуговування газової мережі майже не залежать від обсягу газу, що доставляють нею. Тому проста арифметика: при незмінній вартості витрат у чисельнику збільшення обсягу споживання у знаменнику дає менший тариф. Також на тариф впливає співвідношення протяжності мереж та кількості споживачів газу. Чим більше осель під’єднані до газової мережі, тим менше тариф. Тому в великих містах – Києві, Харкові, Дніпрі – тариф менший, ніж в областях, де газопроводи тягнуться сотні кілометрів до відносно невеликих сіл.

І, насамкінець –що буде, якщо мешканці вулиці (або кількох вулиць) за власний кошт побудують газопровід та захочуть відмовитися від послуг оператора ГРМ? Їм доведеться все одно створити власного оператора ГРМ для обслуговування цієї мережі. Тариф такого оператора ГРМ буде занадто високим, адже обов’язкові витрати будуть порівняно великими із малими обсягами споживання та кількістю споживачів. Навіть для нових газопроводів необхідно забезпечити роботу аварійної служби, фахівців газорегуляторних пунктів, слюсарів, майстрів, зварювальників… Адже без щоденного обслуговування будь-яка труба за декілька років перетвориться на металобрухт.

Коментарі (2)

SVOBODA.FM | 2021-01-19 09:46

Андрей
Це офіційний текст газової компанії з позначкою "Позиція*".

Андрей | 2021-01-19 09:43

Что Вы тут за бред понаписывали? Какое обслуживание? У меня дед за свои деньги вёл газопровод вместе с соседями и все работы оплачивал. Так за что я Вам должен платить 183 грн. в месяц. И так все мои соседи. У нас что трубы отдельно в каждый дом идут? А 1,05% до приведения газу до какойто там нормы это вообще бред. Вы мне должны поставлятя качественый газ, а не я платить за его приведения. Так что свои писюльки лучше не публикуйте не злите людей.
закрити

Додати коментар:

SVOBODA LIVE! - YouTube
SVOBODA.FM - LIVE!
Listen on Online Radio Box! SVOBODA.FM

Архів прямих трансляцій на YouTube: YouTube.com/holovatenko

SVOBODA.FM на Apple Podcasts

Реклама на сайті SVOBODA.FM
Фотоновини

  У бібліотеці Короленка відбувся літературно-музичний вечір "Хотіла б я піснею стати…"

SVOBODA.FM