Останнє оновлення: 10:26 вівторок, 26 листопада
презентація книги
Ви знаходитесь: Культура / Література / Vkraina / Ніжин: сто років тому. Долі та спогади
Ніжин: сто років тому. Долі та спогади

Ніжин: сто років тому. Долі та спогади

Книга "Ніжин: долі та спогади" автора-упорядника підприємця, мецената і громадського діяча Миколи Шкурка в Чернігівській бібліотеці імені Софії та Олександра Русових пробудила багато спогадів про Ніжин…

58 РОКІВ ТОМУ

… Ось я, шестирічний, з бабусею Ганною довго-довго і виснажливо їду в автобусі з Мени до Чернігова, а потім до Ніжина. До бабусі Насті. Нас зустрічає автостанція біля зруйнованої церкви з розбитими стінами і зруйнованим куполом.

А потім – маленький будиночок на вулиці Озерній, який ми з бабусею Ганною довго шукали. І бабуся Настя, яка зажди усміхається і гладить мене по голові та розпитує про життя. Хіба ж не 100 років тому це було?…

МИНУЛГО ТИЖНЯ і 52 РОКИ ТОМУ

… Електронна книга "Ніжин: долі та спогади", знайдена на ніжинському сайті завідувачкою відділу краєзнавства бібліотеки Іриною Кагановою, увійшла у мене за один день. І кличе повертатися, уточнити і прояснити моменти в історії України через призму цього міста. Виявляється, скільки багато я про нього не знав!

Хоча, читаючи в книзі спогади Ігоря Качуровського, згадав, як на уроках історії наша вчителька Роза Григорівна Смолко розповідала, як поступово піднявся Ніжин після занепаду Чернігівського князівства. А згодом перетворився на велике місто. І був, до речі , більшим за Чернігів…

100 і 38 РОКІВ ТОМУ

…Світлина ніжинських гімназистів під час зламу епох, на спогадах яких і про яких будується книга "Ніжин: долі та спогади", теж наштовхнула на роздуми… Улітку 1986-го, на пропозицію доброго знайомого поета і викладача Ніжинського педінституту Олександра Астаф’єва, вирішив подали документи на філологічний факультет .

Там вступні іспити проводилися раніше, ніж у Київському держуніверситеті, і Олександр переконав мене: «Потренуєшся в Ніжині перед університетом. Може і в Київ перехочеш та залишишся в Ніжині. У нас - традиції, літстудія…»

ТРЕНУВАННЯ в НІЖИНІ

Приїжджав у липні на іспити до інституту в моднячих зелених штанях за кроєм зручних джинсів із великою кількістю кишень на блискавках і брезентовому брилику (капелюсі), теж з кишенями.

Обидва вироби сам викроїв і пошив, адже працював тоді в чернігівському ательє мод кравцем найвищого, для цієї професії, розряду. Так сталося, коли після армії передумав вступати знов до університету, бо «всі письменники повинні пройти школу життя» .

Іспити здав успішно - «добре» мову і «відмінно» історію. Але Ніжин не зрозумів моїх прагнень стати письменником .

«Мізерні шанси, у вас нема педагогічного стажу і працюєте ви в ательє, тобто не за спеціальністю».

«Добре»,- сказав я і забрав документи. Посидів на лаві у ніжинському парку, навпроти першого в Україні, а може й у світі, за часом створення, пам’ятника Гоголю. Підкріпився і махнув залізницею до Києва, потім до Львова і до Чернівців. Розслабився і потім повернувся та успішно здав іспити до Київського держуніверситету імені Тараса Шевченка…

НА МИНУЛОМУ ТИЖНІ

у Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Софії та Олександра Русових її директор Юрій Соболь підкреслив, що таких видань, як "Ніжин: долі та спогади" повинно бути багато, щоб вони стали доступними широкому загалу читачів.

Автор-упорядник Микола Шкурко розповів, як долі яскравих особистостей – ніжинців Ф. Проценка, О. Лазаренка, І. Качуровського склалися в долі міста на зламі епох, у часи світових воєн і революцій, у боротьбі за виживання в часи сталінщини й після неї.

Редакторка видання – Інеса Фтомова поділилася, як під час роботи над книгою пережила кілька етапів – від читача, до редактора і укладача іменних показників .

«В обговоренні книги взяли участь громадська діячка, викладачка Чернігівського музичного коледжу імені Л. Ревуцького Лариса Куровська; музикант, педагог, один із керівників капели бандуристів імені Остапа Вересая Микола Борщ; громадський діяч, письменник і журналіст Василь Чепурний та інші», - розповідає сайт бібліотеки.

А на ЮТУБ - сторінці бібліотеки скоро можна буде переглянути відео, яке знімали працівники закладу. Там можна буде побачити усі виступи під час представлення книги. Я ж цього разу знімав тільки світлини, які ви бачите.

Владислав САВЕНОК . Світлини автора

закрити

Додати коментар:


Фотоновини

  20 років тому у Чернігові застосували сльозогінний газ

SVOBODA.FM